קבוצת צעירים ירושלמים החלה במאבק ציבורי למען הכנסת דיור בר השגה לפרויקט הכניסה לעיר שאושר לאחרונה בוועדה המקומית. "במתחם הכניסה לעיר מתוכננים מיליון מ"ר למשרדים, מסחר ומלונאות. אנחנו מדברים על 20 אחוז מהפרויקט, שהם 200 אלף מ"ר, שיוסבו למגורים". גורם בעירייה: "מדובר ברעיון הזוי".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"גם בעירייה יודעים שהפתרונות המוצעים למצוקת הדיור לזוגות צעירים הם לא מספקים", ציין השבוע יוזם המחאה, ניר ינובסקי. לדבריו, גם לאחר שינוי הייעוד ל-20 אחוז ממתחם הכניסה לעיר "יהיה שם שלוש פעמים וחצי הר חוצבים". ינובסקי וחבריו מודעים לכך שמדובר בדרישה נועזת, כיוון שמתחם הכניסה לעיר הוא אחד הנושאים המרכזים בהם הנהלת העיר מתגאה. "אם העירייה תגיד לנו שהקרקע במתחם יקרה ותציע מתחם חלופי בשכונות מרוחקות יותר, מה טוב", מציין ינובסקי,

"אנחנו לוחצים על העירייה בכל מקום שאפשר ומציבים לה אתגר". הצעירים גייסו למאבק גם את חברת המועצה רחל עזריה, שהגישה השבוע הצעה לסדר בנושא. "גיבשנו יחד עם אנשי מקצוע חלופה הגיונית, שמאפשרת לעירייה לבנות 800 אלף מ"ר של עסקים ומסחר, ובו בעת מאפשרת להקצות 200 אלף מ"ר לדיור בר־השגה, באופן שייצור 2,000 דירות ראויות שמחיר כל אחת מהן יהיה נמוך ממיליון שקל", אמרה עזריה.

מנגד, גורם בכיר בעירייה אמר השבוע כי מדובר בלא פחות מ"בקשה הזויה". לדבריו, יש הגיון בכך שחלק מהמתחם יוקצה למגורים אך כאלו קיימים במקום במתחם משרד החוץ הישן ובמגרש של בליליוס הנמצא ממולו. "ירושלים זקוקה נואשות למקומות תעסוקה ומשרדים מודרניים למשרדי הממשלה ולחברות ההיי־טק והביומד שנוטשות את הבירה מידי יום", ציין הגורם, "להפוך 20 אחוז מהמתחם למגורים זה אומר פחות מאות מקומות תעסוקה לירושלמים". לדבריו, הבקשה גם לא יכולה להפוך לישימה בשטח כיוון שמדובר בקרקע מאד יקרה. "דיור בר השגה לא בונים על אחת הקרקעות היקרות בעיר. זה פשוט לא יקרה", הוסיף.