הכסף הסעודי והקטארי הפך בשנים האחרונות למנוע צמיחה משמעותי של מזרח ירושלים. הכל בזכות חברה קטנה הפועלת ממשרד יחיד ליד רחוב סאלח א־דין ומעניקה משכנתאות בתנאים טובים לתושבי העיר הערבים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מדובר בחברה הפועלת באופן מסודר, ודורשת ערבויות מתאימות מהמלווים, כמקובל בשוק. היא סובלת לא מעט מהבירוקרטיה הירושלמית ומהקושי להוציא היתרי בנייה במזרח העיר, שכן זו אחת הדרישות הבסיסיות שהיא מציבה לכל לווה שמבקש מימון לבנייה.

הלוואות: רק לערבים
החברה פועלת כבר כמה שנים תחת השם 'מג'לס אל־עסקן' או "חברת השיכון" בתרגום חופשי. היא מעניקה הלוואות לתושבי מזרח העיר המבקשים לבנות בתים באופן חוקי ואחרי קבלת כל ההיתרים הדרושים לבנייה מהעירייה. בנוסף מעניקים אנשיה הלוואות לשיפוץ בתים ולפתיחת עסקים במזרח העיר. מאחורי החברה עומדים אילי הון סעודיים שעשו את הונם מעסקי נפט ופועלים מתוך מטרה פילנתרופית ואידיאולוגית וממניעים דתיים. ולא לשכוח: מדובר בעסק כלכלי שמפרסם את עצמו ברחוב הפלסטיני.החברה מעניקה משכנתאות בתנאים טובים במיוחד לתושבי מזרח העיר. הקריטריונים לקבלת משכנתה דורשים שהלווה יהיה תושב מזרח ירושלים, עם ערב אחד ועם היתר בנייה בתוקף מהעירייה. כך, מבקשים במג'לס אל־עסקן לוודא שההלוואה לא תשמש לצרכים אחרים מבניית בית.

בהמשך נשלחים המבקשים לחקירת יכולת כלכלית במשרדי החברה ברמאללה, שם עליהם להוכיח שהם מסוגלים להחזיר את ההלוואה.

דבר אחד מאלץ רבים מתושבי מזרח ירושלים שמבקשים משכנתה לוותר על החלום לגור בבית משלהם: הדרישה להצגת היתר בנייה. כדי לקבל היתר כזה הם נדרשים לשלם היטלי השבחה ואגרות שונות ולצלוח בירוקרטיה מסורבלת.

"ביקשנו מהעירייה היתר זמני רק כדי לקבל את המשכנתה אך נענינו בשלילה", מספרים בני משפחת איעד מבית חנינא. הם מסבירים שאם יקבלו היתר זמני, הם יוכלו לשלם את האגרות וההיטלים ולבנות את הבית בכסף הסעודי. בינתיים נאלצת המשפחה, כל שמונה הנפשות שלה, להתגורר בצפיפות בלתי אפשרית אצל הורי האישה.

"לפני כמה חודשים התברר לנו שהחברה הסעודית מוכנה לתת לנו הלוואה לבניית דירת מגורים, לאחר שעברנו את כל הליכי הבדיקה ונמצאנו מתאימים. מי שעוצרת את ההליך היום היא העירייה", אומר אבי המשפחה אחמד. לדבריו, אין באפשרותו לשלם את ההיטלים והאגרות לפני שיקבל את ההלוואה.

תושבים במזרח העיר טוענים כי הרצון הטוב של החברה הסעודית לעזור להם לבנות את ביתם כחוק או לפתוח עסק נתקל בקשיים מצד העירייה. "אין לנו אפשרות כלכלית לשלם אגרות והיטלים לפני קבלת ההיתר", הם מציינים.

עוד אומרים התושבים כי בעלי מאות ואף אלפי מגרשים במזרח העיר נאלצים לשלם אגרות והיטלים בסכומים גבוהים במיוחד כדי לקבל היתר בנייה. כתוצאה, מעדיף חלק לא מבוטל מהם לבנות באופן לא חוקי.
מחזיק תיק מזרח העיר בעירייה, חבר המועצה מאיר מרגלית, אמר כי הוא מקבל מדי חודש עשרות תלונות מתושבים שמבקשים להימנע מעבריינות בנייה ולבנות לפי החוקים בסיוע החברה הסעודית.

מרגלית פנה לגורמים הרלוונטיים בעירייה ודרש להבין מדוע היא לא באה לקראתם ומנפיקה להם היתר בנייה זמני רק לצורך ההלוואה. "לא מדובר כאן בקיצור דרך או בקבלת טובות הנאה", מציין חבר המועצה. "התושבים שיקבלו היתר זמני יידרשו לבצע במקביל את כל התהליכים הקבועים להוצאת היתר רגיל".

העירייה: "מעולם לא נעשתה פנייה רשמית לעירייה מצד תושבי מזרח ירושלים לקבלת היתר בניה זמני. על התושבים לפנות לאגף הרישוי לקבלת תשובות. נשמח לבחון כל פניה על מנת לסייע לתושבים".

בחברת מג'לס אל־עסקן סירבו להתייחס לנושא.