הוועדה המחוזית תמנה 'מטבחון' כדי לאשר תוכניות רגישות במיוחד: הוועדה החליטה השבוע על הקמת הרכב מצומצם לצורך אישור שורה של תוכניות שהוגשו לפני יותר משנה ושלושה חודשים ועדיין לא התקבלו בהן ההחלטות. הסיבה: חוק שמשתמשים בו רק לעתים נדירות מחייב להקים ועדה כזאת שאינה כפופה למחוזית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

והמשמעות? בתוך שלושה חודשים הוועדה המצומצמת חייבת להחליט אם לאשר או לדחות את התוכניות שנדונו בה. בין המיזמים נמצאת התוכנית הרגישה לבניית 1,600 יחידות דיור ברמת שלמה - אותו פרויקט שגרם משבר עמוק ביחסים עם ארה"ב לאחר שאושר במהלך ביקורו של סגן הנשיא ג'ו ביידן בישראל. כמו כן יטופלו שלוש תוכניות בגבעת המטוס, ובהן אלפי יחידות דיור. "בתוך שלושה חודשים יאשרו את התוכניות הללו או ידחו אותן. אין אופציה אחרת", ציין השבוע גורם בוועדה.

על פי החוק, בתוך 15 חודשים ממועד תום תקופת ההפקדה צריכה הוועדה המחוזית להשלים את הטיפול בבקשה ולקבל החלטה לגביה. לצורך כך הוקמה 'הוועדה להשלמת תוכניות', שחברים בה שלושה נציגים. "האבסורד הוא שחלק מהתוכניות הללו, בעיקר מעבר לקו הירוק, לא הגיעו לדיון מכיוון שמשרד ראש הממשלה ביקש להימנע מכך", ציין השבוע גורם במחוזית. "לוועדה הזו אין ארכות, כך שבתוך שלושה חודשים יצטרכו לקבל החלטה סופית לגבי התוכניות הללו".

מינוי חברי הוועדה נמצא באחריות הממונה על המחוז ויו"ר הוועדה המחוזית דלית זילבר, והיא ככל הנראה תעמוד בראשה. הנציג השני יהיה אחד מחברי הוועדה המחוזית והשלישי נציג אחת הרשויות המקומיות במחוז ירושלים.