ביום שני האחרון קיבלו דיירי אחד הבניינים בשכונת א-טור במזרח ירושלים התראות להריסת הבניין שלהם, הכולל 17 דירות. בין 80 דיירי הבניין נמצא גם השייח' עכרמה צברי, מי שהיה המופתי של ירושלים בין השנים 1994 ל־2006 ואף הוגדר ה'מופתי לירושלים ופלסטין'. השייח', אחד המתנגדים הגדולים לשלטון הישראלי, טוען כי ההריסה היא חלק מהתהליך לסילוק ערביי העיר מגבולותיה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

"הטענה של העירייה היא שהאדמה שעליה בנוי הבניין ירוקה, למרות שכל האדמות שמסביב לבניין הן למעשה שטח בנוי", טוען צברי. לטענה שאין לבניין רישיון הוא מגיב: "בעלי הבניין הגישו כמה פעמים בקשה לעירייה לקבל רישיון, אבל לא קיבלו שום מענה".למעשה, כך טוען צברי, הריסת הבניין היא רק עוד חלק במדיניות של העירייה. "הריסת הבתים היא חלק בלתי נפרד מהמדיניות לייהד את העיר ולסלק כמה שיותר תושבים ערבים ממנה. העלייה של התושבים הערבים מפריעה לכיבוש הישראלי והתוכנית היא לצמצם את מספר הערבים מ-36 אחוז ל־12, כל זה דרך מניעה של מתן רישיונות בנייה ותעודות זהות".

לאחרונה נשמעות דווקא טענות הפוכות מצד גורמים מסוימים, המדברות על שיפור השירות לתושבי מזרח העיר. "הטענות הללו אינן נכונות", טוען צברי בתוקף. "לא ראינו כלום בפועל ודווקא בתקופה האחרונה הריסת הבתים בירושלים גברה".

צברי, 74, יליד קלקיליה, למד תואר ראשון בבגדאד בלימודי שריעה אסלאמית, תואר שני באוניברסיטת אל־נג'אח בשכם ותואר שלישי באוניברסיטת אל־אזהר במצרים. הוא נשוי ואב לחמישה ילדים. בעברו עבד כמורה בבית ספר בתוך אל־אקצא, הפך לפעיל חברתי ואקדמי וייסד את 'מועצת אנשי הדת והמטיפים בפלסטין'.

מבחינה פוליטית הוא נחשב לאחד המתנגדים הגדולים למדיניותה של ישראל וגם נחקר כמה פעמים על ידי משטרת ישראל בשל הפעילות שלו. לאחר תפקידו כמופתי שימש דרשן במסגד אל־אקצא וראש המועצה המוסלמית העליונה.

העירייה: "המבנה נבנה ללא היתר ועל כן החלה העירייה בהליכי אכיפה. במסגרת זו ועל פי הוראות החוק חולקו התראות לדיירים על הקמת המבנה ללא היתר. העירייה פועלת נגד כל בנייה בלתי חוקית בכל רחבי העיר ללא הבדל דת, גזע או מין".