האם לזה התכוונו הוגי פרויקט לדיור להשכרה? על רקע הניסיונות להתניע ולקדם פרויקטים של דיור המיועד להשכרה כחלק ממסקנות וועדת טכטנברג ובמטרה למצוא פיתרונות למצוקת הדיור, פרסמה חברת פרץ בוני הנגב את דמי השכירות שהיא עתידה לדרוש בפרויקט דיור להשכרה 'משכנות משואה' הנבנה במסגרת חוק עידוד להשקעות הון. על פי פרסום החברה המחירים ינועו בין 5000-6700 שקלים בממוצע לחודש לדירות 4 ו- 5 חדרים.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

המחירים הגבוהים של דמי השכירות מקטינים משמעותית את הכדאיות הכלכלית של פרויקטים דומים ליזמים ומקשים על מתן פתרונות אמיתיים למצוקות הדיור של זוגות צעירים.בהתחשב בעובדה שהמשכנתא הממוצעת בירושלים (כ-6,000 שקלים) היא הגבוהה בארץ, והקשחת התנאים ללקיחת משכנתא על ידי בנק ישראל, תכנית הדיור המיועד להשכרה הופכת למשמעותית עוד יותר. אבל לכולם ברור שדמי שכירות בגובה 6,700 שקלים לחודש הם לא הפיתרון.

בונים למבוססים
"הצענו לחברה לשתף פעולה בפרויקט המדובר כולל סיוע בגיוס הון, אך לצערי הם סירבו וחבל", מציינת אלישבע מזי"א, מנכ"לית ארגון "רוח חדשה", "מדובר בקרקע שנמכרה במחיר מסובסד כדי להפוך את הפרויקט למשתלם ליזם, אך המחיר הסופי עדיין יקר מאוד. המדינה טרם השכילה לבצע רגולציה מתאימה בנושא". לדברי מזי"א, בארגון עובדים בימים אלו על מודלים של פרויקטים לדיור להשכרה לטווח ארוך המשלב משקיעים חברתיים מחו"ל.

לדברי איציק לוי, מנכ"ל חברת אמבסדור ירושלים המתמחה בשיווק מגורים ומשרדים בבירה, "מחירי השכירות שהחברה תדרוש גבוהים בחמישה עד עשרה אחוז ביחס לאזור ונראה כי בכך פונה החברה לאוכלוסייה מבוססת יותר שתוכל לעמוד במחיר". עוד מציין לוי, כי מחירי השכירות של דירות בירושלים עלו בשנתיים האחרונות בשיעור של 10- 15 אחוזים והמגמה היא עליית מחירים נוספת, זאת בשל פחות משקיעים קונים דירות ומחירי הדירות יקרים שזוגות צעירים יכולים לקנות דירות היעדר בנייה חדשה , פחות היצעים ויותר ביקושים.

מנגד, היזמים טוענים כי בהתחשב בתנאי המכרז שהוצעו, לפרויקט הנוכחי לא תהיה כדאיות כלכלית אם יגבו דמי שכירות נמוכים יותר. בחברת "פרץ בוני הנגב" מדגישים כי המחירים משקפים את איכות הפרויקט, מחירי השוק וההגבלות שהציבה המדינה בעת פרסום המכרז.

"החברה זכתה במכרז להקמת 78 יחידות דיור במסגרת חוק עידוד השקעות הון, שנועד בין היתר לעודד יזמים לבנות נכסים שייעודם להשכרה", מבהירים בחברה, "החוק אינו נועד כדי לפתור את מצוקת הדיור או למצוא פתרונות דיור מוזלים עבור זוגות צעירים. במסגרת החוק לעידוד השקעות הון שקבעה המדינה, החברה תציע מחירי שכירויות חודשיים שערכן הממוצע לא יעלה מעבר ל-6,200 שקל ".

יוסי שכטר, מנכ"ל התאחדות הקבלנים בירושלים, מסביר מדוע דמי השכירות גבוהים: "הקבלן לוקח על עצמו אחריות להרבה מאוד שנים, בין השאר הוא אחראי לדאוג תחזוק שוטף של הבניין ולטיפול בחוזי השכירות. כל הדברים הללו נלקחים בחשבון במחיר".

משרד השיכון: "המכרז המוזכר בפנייתך אינו מכרז במחיר מפוקח ומוזל, לפי השיטה החדשה שהחלה בעקבות יזמתו של שר הבינוי והשיכון ויו"ר מועצת מקרקעי ישראל אריאל אטיאס, שבעקבותיה התקבלה בינואר 2012 החלטה על שיווק קרקעות במסלולי מחיר למשתכן ודיור להשכרה ארוכת טווח במחיר מוזל ומפוקח, לראשונה בהיסטוריה, לאחר שנים ארוכות של תכנונים. זאת, באמצעות מדיניות של הנחות דרמטיות על הקרקע (במקרה של המכרזים להשכרה בירושלים, מחיר קבוע מראש העומד על 30% מהשומה על הקרקע).

בשנת 2010 יצאו לראשונה מכרזים ייעודיים לדיור להשכרה באשדוד (רובע ט"ז) ובירושלים ל-156 יח"ד ברחוב קוסטה ריקה בקרית יובל – בו זכתה חברת פרץ בוני הנגב, כאשר למכרז לא היה מחיר המינימום כדי להקל על זכייה במחירים נמוכים. במסלול זה ניתנו הטבות מס ליזמים לצד התחייבות לראשונה של היזמים כי הדירות ישמשו להשכרה ארוכת טווח. אולם, לא הייתה במכרזים ראשונים אלה (שהיו בגדר פיילוט) התחייבות על המחיר ולא הייתה גם תשתית משפטית לכך.

"בשנת 2012 יצאו לראשונה המכרזים במחיר מפוקח ברחבי הארץ, בין השאר גם בירושלים – ביניהם מכרז אחד שצלח בחומת שמואל למתחם של 50 יח"ד להשכרה ארוכת טווח במחיר מפוקח של 39.8 שקל למ"ר בלבד (כולל מע"מ, דמי ניהול ואחזקה) ומכרז בפסגת זאב (ל-160 יח"ד), שלא נרשמו בו הצעות.

"משרד הבינוי והשיכון ומינהל מקרקעי ישראל מנהלים מדיניות עקבית של הורדת מחירי הקרקע שמוכיחה את עצמה ובאמצעותה נסגרו מכרזי מחיר למשתכן ודיור להשכרה ארוכת טווח במחירים נמוכים בצורה חסרת תקדים בכל רחבי הארץ, לרבות ירושלים, במקומות בהם נרשמו מציעים. בכוונת המשרד להמשיך מדיניות זו, למרות התנגדות גורמים שונים.

"בכל מ