אין כרם, יש בנייה - ורובה בלתי חוקית: מבנה גדול שמקימה הכנסייה הרוסית ללא היתר במורדות עין כרם מרגיז את תושבי השכונה הפסטורלית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כמעט כל ירושלמי מכיר את הירידה היפהפיה המובילה לכיוון עין כרם וממנה לבית החולים הדסה. ההרים הירוקים מזכירים נוף אירופי וכך גם הכנסייה הרוסית המרהיבה הבנויה על צלע ההר. אבל בימים האחרונים הורסות את הנוף היפה הזה עבודות בנייה מסיבית שמבצעת הכנסייה עצמה, ככל הנראה בלי שקיבלה את האישורים הדרושים.מהתכתבויות שנערכו בעירייה והגיעו לידי 'בונוס' עולה שהבנייה אכן נעשית ללא אישור. וגרוע מכך - את פסולת הבניה שופכים המשפצים ליער עין כרם וגורמים לו נזק בלתי הפיך. "מדובר בעבודות בהיקף נרחב מאוד שנעשות בתוך השטח של הכנסייה וללא היתר. לא התאפשר לנו להיכנס פנימה כשפקחים שלנו הגיעו למקום", כתב אחד מראשי האגפים הרלוונטיים בעירייה.

תושבים בעין כרם ונציגי ארגוני הסביבה דורשים מהעירייה להוציא לאלתר צו הפסקת עבודה לכנסייה ולאלץ את האחראים לפנות את הפסולת. יש להדגיש שזו אינה הפעם הראשונה שהעירייה והכנסייה הרוסית נמצאים במסלול התנגשות. לפני כשלוש שנים הוצא צו הפסקת עבודות מיידי לכנסייה אחרי שביצעה עבודות ללא היתר במבנה היסטורי ברחוב הנביאים 64. גורלו של המבנה המיועד לשימור עדיין נמצא במחלוקת בין העירייה לקברניטי הכנסייה.

תושבי השכונה הציורית המומים למראה הקלות שבה נבנה המבנה המסיבי מתחת לאפם. רון חביליו, נציג עין כרם במינהל הקהילתי יובלים, אומר כי "מדובר במבנה שהוא פצע בנוף. הבנייה על השיפועים התלולים הללו גורמת פגיעה קשה בהר. הבנייה הזאת מעוררת כמה בעיות. ראשית, במהלך העבודות הרסו כמה מבנים ישנים ללא כל פיקוח, בזמן שיש באתר הרבה מאוד שרידים קדומים. דבר נוסף הוא שהמבצעים שופכים כמויות אדירות של פסולת על המדרון בלי פינוי מסודר החוצה. והבעיה העיקרית היא שכל זה נעשה ללא היתר בנייה ובלי פיקוח של רשות העתיקות. לא מדובר במבנה קטן, אלא בבניין בולט מאוד. הוא עדיין נמצא בבנייה ואנחנו כתושבים לא יודעים מה מתוכנן שם ומה יהיה גודלו בסיום העבודות".

סמוך לבניין הבולט המוקם נמצא מנזר גורני המפורסם לנשים, השייך לכנסייה הרוסית־אורתודוקסית בארץ. לפני כ־130 שנה רכשה הכנסייה את המתחם מידי הקונסוליה הצרפתית בירושלים, והשתמשה בו תחילה כאכסנייה לצליינים. בשנת 1911 יזמה הנסיכה אליזבת, אשתו של מושל מוסקבה גאז סרגיי רומנוב, את בניית הכנסייה החדשה לזכר בעלה. בנייתה הופסקה עם תחילת מלחמת העולם הראשונה ואחרי שהמלחמה הסתיימה לא היה ניתן להמשיך בבנייה בעקבות המהפכה הבולשביקית ברוסיה. הבנייה התחדשה רק בשנת 2003, ושש שנים לאחר מכן צופו כיפותיה של הכנסייה בזהב.

העירייה בתגובה: "העבודות נעשות ללא היתר. הנושא מטופל על ידי העירייה ומשרד החוץ מול הכנסייה אשר נדרשה להפסיק העבודות מידית. באשר לשפך הפסולת, הפיקוח העירוני יפעל מו הקבלן המבצע את העבודות, כמתחייב בנסיבות העניין " .

את תגובת הכנסיה לא ניתן היה להשיג.