מחיר הקיפאון: משרד ראש הממשלה מונע ממינהל מקרקעי ישראל לשווק קרקעות לבניית אלפי יחידות דיור בשכונות בירושלים שנמצאות מעבר לקו הירוק. התוצאה: הבנייה בעיר תקועה כמעט לחלוטין, הליכי התכנון ושיווק הקרקעות של אלפי יחידות פוטנציאליות ברחבי העיר הופסקו והפיתוח הנדל"ני של העיר נמצא בהקפאה. מומחים מזהירים שכל עוד המצב יימשך המחירים ימשיכו לעלות.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

הנחיית משרד ראש הממשלה עוררה בשבוע שעבר סערה בדיון שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת לרגל יום ירושלים. עד אז הדרגים המקצועיים והפוליטיים נמנעו מלהתייחס לנושא במפורש. שר השיכון אורי אריאל ציין בדיון כי "יש בידינו תוכניות לשיווק של 2,500 יחידות דיור שאנחנו יכולים לצאת איתה כבר היום".במענה לשאלתה של ח"כ איילת שקד מה מונע את שיווק יחידות הדיור, השיב אריאל ש"המניעה אינה מצדנו וגם לא מצד משרד האוצר. כאן התערב שר השיכון הקודם ח"כ אריאל אטיאס ואמר, "קיימת הקפאת בנייה בהגדרה בירושלים. יש הנחיה גורפת מראש הממשלה ומראש המל"ל יעקב עמידרור לא להזיז כלום בענייני בנייה בירושלים. לא משנה אם במשרד יושב שר ממרכז הבמה הפוליטית או שר ימני".

במשרד השיכון ציינו השבוע שהנתון שאליו התייחס השר נוגע לקרקעות שהליכי התכנון שלהן אושרו בוועדה המחוזית, תוכנית בניין העיר (תב"ע) שלהן קיבלה תוקף וכל שנותר הוא להוציא אותם למכרז. אולם אם מתייחסים גם לתוכניות בנייה שהליכי התכנון שלהן נמצאים בהליכים מתקדמים מאוד אך התב"ע לא אושרה עדיין, המספרים גבוהים בהרבה מאלו שציין אריאל.

שתי תוכניות גדולות עם תב"ע מאושרת נמצאות ברמת שלמה ובפסגת זאב, שם מתוכננות להיבנות כ־1,500 ו־695 יחידות דיור בהתאמה. תוכניות ענק אחרות שלא ידוע מתי הליכי התכנון שלהם יזכו להתקדם לראות התקדמות משמעותית נמצאות בשכונת גילה. מדובר בתוכנית מורדות גילה צפון (900 יחידות דיור) גילה דרום (כ-1,100 יחידות דיור) שאושרו בוועדה מחוזית אך התב"ע שלהן עדיין לא קיבלה תוקף. כעת קיים חשש שאחרי שיסתיימו כל הליכי התכנון לא יתאפשר לשווק את הקרקעות לבנייה.

תוכנית בנייה נוספת שלא ידוע מה יהיה בגורלה היא התוכנית בגבעת המטוס (2,600 יחידות דיור). מדובר באחת מעתודות הקרקע הגדולות ביותר בעיר, שאמורה להפוך בשנים הקרובות למתחם מגורים קבוע.