מדוע העירייה הפסיקה ביצועו של צו הריסה של עבירות בנייה בבניין מגורים בשכונת גילה, שחלקו משמש כבית כנסת בלתי חוקי? לפני כשבועיים הגיעו אנשי אגף הפיקוח על הבנייה בעירייה לשכונה על מנת לבצע צו הריסה שנכנס לתוקף לאחר שניתנו לעברייני הבנייה מספר ארכות להרוס את הבניה האסורה בעצמם. אלא שרגע לפני תחילת העבודות קיבלו העובדים הוראה לסגת, ואלו עזבו את המקום מבלי להרוס דבר. ומי ביקש לעכב את ביצוע צו ההריסה? רמי לוי, שנהגו האישי מתגורר בבניין.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בשלב מאוחר יותר הגיע למקום איש העסקים רמי לוי, המשמש כיו"ר הקואליציה העירונית. לוי מקורב למימון אביטן, אחד מבני המשפחה המתגוררים בבניין ומשמש כנהגו של איל המרכולים. אל לוי התלווה חברו לסיעה סגן ראש העירייה מאיר תורג'מן. השניים ניסו לשכנע השכנים שהתלוננו כנגד העבירות להסכים למתווה פשרה במסגרתו לא יבוצע צו ההריסה במתכונת שקבע בית המשפט.אלא שהשכנים המתגוררים בסמוך, משפחת קירילוב, מסרבים כעת להתפשר. אלו זועמים על התנהלות העירייה, מכנים אותה "שערורייה" וטוענים כי היא התקבלה ממניעים לא ענייניים.

מדובר במבנה מגורים ברחוב השיש בשכונה בו בוצעו עבירות בנייה, ושחלקו משמש כבית תפילה. בבניין מתגוררת משפחה מרובת ילדים. השכנים שעברו לגור בצמוד לבניין לפני מספר שנים, הזוג קירילוב, מתלוננים כבר תקופה ארוכה כנגד השימוש במבנה הצמוד לבית כנסת, שלטענתם הופך את חייהם לבלתי נסבלים.בעקבות הטענות התפתח סכסוך עיקש בין שתי המשפחות במסגרתו הוגשו תלונות הדדיות במשטרה וכן ניתן צו הרחקה לאביטן, לאחר שהשופט קבע כי תשתית לכאורה לכך שזה נוקט "הטרדה מאיימת". לאור חששותיהם התקינו במשפחת קירילוב גם מצלמות אבטחה המתעדות את כל המתרחש בסביבת הביית.

בבניין עבירות בנייה שנגדם התנהלו הליכים משפטיים בבית המשפט לעניינים מקומיים בעיר. ביולי 2012, בתום הליך משפטי ארוך הוחלט במסגרת הסדר טיעון כי המשפחה תשלם קנס של 35,000 שקלים בגין העבירות ותהרוס בעצמה את הבנייה האסורה במקום עד לתחילת יולי 2013. גם בקשה של המשפחה ברשות הרישוי לדון בהכשרת העבירות נדחתה והודגש כי קודם לכן יש לבצע את ההריסות כפי שקבע בית המשפט.

אלא שהחלטת בית המשפט לא בוצעה עד היום, ולאחר שפג תוקפה של ארכה נוספת שניתנה למשפחה, הגיעה העירייה להרוס את עבירות הבנייה בעצמה לפני כשבועיים וכאמור חזרה בה.

המעורבות של לוי הרתיחה השבוע את השכנים. ילנה קירילוב טוענת כי "העובדה שבית המשפט נתן צו הריסה והוא מוקפא היא שערורייה. למי שביצע את העבירות ניתנו מספר ארכות והם בעצמם הסכימו להרוס את העבירות במסגרת הסדר טיעון. הם פשוט צפצפו בזלזול בוטה על החלטות בית המשפט. אנחנו לא מוכנים לשמוע על שום מתווה אחר מלבד לקיים את החלטות בית המשפט ולבצע את צו ההריסה, לא משנה מה מעמדם של אלו שבנו ומי החברים שלהם".

מנגד, לוי מדגיש כי לביצוע צו ההריסה יהיו השלכות הרסניות עבור המשפחה הגרה במקום. "צו ההריסה לא מתייחס לבית הכנסת, אלא למדרגות הבית ולמרפסת המובילה לכניסה לקומה השנייה שמשמשת למגורים", הוא מבהיר, "אין פה עניין נגד בית הכנסת אלא נגד הבית של מימון. אם היו מבצעים את הצו, לילדים הקטנים לא היה איך להיכנס הביתה. מדובר באנשים קשיי יום, לזרוק אותם לרחוב? אני אומר, תנו להם חצי שנה ארכה, אם יצליחו להוציא היתר נעשה את ההריסה בצורה מסודרת וכל הצדדים יצאו מרוצים. יש גם צווי הריסה בתוקף משנת 2000 שלא מבצעים אותם אלא מנסים למצוא פתרונות. לפעמים צריך לפעול לפנים משורת הדין".

לדברי תורג'מן, "יש לכבד כל החלטה שהתקבלה בבית המשפט, אך עם זאת יש לשאוף להגיע למתווה פשרה לטובת כולם. בסיום הפגישה האווירה הייתה טובה וראיתי נכונות משני הצדדים לסיים את הסכסוך ולהגיע לפיתרון מוסכם".

בתוך כך, בבית משפחת אביטן טוענים כי ברחוב ובבית המתלוננים קיימות גם עבירות בנייה שלא מטופלות על ידי הרשויות. לדברי מימון אביטן, לא מדובר בבית כנסת של ממש אלא "בבית תפילה משפחתי", הפעיל בעיקר בסופי שבוע. "ביקשנו מהעירייה ארכה על מנת להסדיר את הנושא ואנחנו מקווים שנגיע להסכמות", הוא אומר.

העירייה: "לאור טענת בעלי הנכס כי בקשתם להיתר בנייה לא נדונה באופן ספציפי על ידי רשות הרישוי, הסכימה העירייה למען הסר כל ספק להביא את הבקשה לדיון פורמלי ברשות הרישוי. כמו כן, ללא הוראה אחרת מבית המשפט צו ההריסה עומד בעינו".