הרכב הוועדה המקומית החדשה: חרדי ודתי יותר. עם השלמת ההסכמים הקואליציוניים והשבעת חברי המועצה החדשים נקבעו גם הרכבי ועדות התכנון העירוניות ונציגי העירייה בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה. בעוד בקדנציה הקודמת היתה הוועדה המקומית בעלת רוב ציוני ברור, בקדנציה הנוכחית מצב זה התערער והחרדים זכו למשקל רב יותר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

יו"ר הוועדה יהיה כצפוי סגן ראש העירייה קובי כחלון, מחזיק תיק התכנון והבנייה, כשסגן ראש העירייה מסיעתו, מאיר תורג'מן, ישמש ממלא מקום. מלבדו יהיו שלושה נציגים מסיעות 'הגוש הפלורליסטי': חנן רובין (התעוררות), תמיר ניר (ירושלמים) ופפה אללו (מרצ).אלא שהסיעות החרדיות יזכו לארבעה נציגים: שניים מסיעת יהדות התורה, אחד מסיעת ש"ס וסגן ראש העירייה חיים אפשטיין מסיעת היחיד 'בני תורה'. חברים נוספים בוועדה הם חברת המועצה יעל ענתבי (פסגת זאב על המפה), אריה קינג (ירושלים מאוחדת) ודב קלמנוביץ' (הבית היהודי).

הרכב זה מציב אתגר משמעותי בפני מתכנני העיר, כשיבקשו לאשר החלטות שיש להן רגישות מבחינת הסטטוס־קוו וצביון השכונות בעיר, כשנציגי החרדים יוכלו ליצור רוב בהצבעות שונות אם יחברו לנציגים הדתיים כמו קינג ואחרים. עם זאת, יש לציין כי במקרה של תיקו יש ליו"ר הוועדה קול כפול.

ההרכב המדובר הפך לחרדי עוד יותר בישיבת מועצת העירייה ביום חמישי שעבר. עד אז מונה נציג אחד בלבד מסיעת יהדות התורה והמקום הנותר בוועדה הוקצה לנציג הליכוד ביתנו משה ליאון. חברי סיעת יהדות התורה דרשו למנות מטעמם נציג נוסף בוועדה על חשבון ליאון, בטענה כי החלוקה הראשונית אינה מבטאת את גודל סיעתם. נציגי הסיעה אף הציגו חוות דעת משפטית התומכת בטענתם. בעקבות זאת הודר נציג הליכוד מוועדת התכנון והבנייה, שיכול להיות לשון מאזניים בהצבעות רבות, שכן נציג הליכוד היה צפוי להצביע בהחלטות שלא כמו החרדים או לא להגיע כלל לוועדה.

עם זאת, בכל הנוגע לייצוג הציוני בוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, התמונה שונה לגמרי. את העירייה ייצגו בוועדה יו"ר הוועדה המקומית כחלון (ירושלים תצליח), סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ' (התעוררות) ואפשטיין (בני תורה). אחת המשמעויות של ההרכב הזה היא שאם הוועדה המחוזית תחליט לאשר את ההחלטה על תוכנית ורבורג, שעוררה מחלוקת עזה בין חילונים לחרדים, החרדים לא יוכלו להביא את ההחלטה לדיון נוסף במליאת הוועדה המחוזית (סעיף המכונה 11ד), מכיוון שתהליך כזה דורש חתימה של שלושה חברים בוועדה המחוזית.