מי שבנה על מציאת פיתרון למצוקת הדיור במגרשים ריקים בתוך השכונות יגלה כי הדבר אינו פשוט כלל. השבוע אישרה הוועדה המקומית תוכנית לבניית בניין חדש במגרש ריק ברחוב רבינוביץ' בקרית יובל, אך ככל הנראה מחירי הדירות שם הולכים להיות יקרים מאוד. הסיבה: העלות הגבוהה ששילם היזם על הקרקע וקיבולת הרחוב שלא מאפשרת תוספת משמעותית של יחידות דיור.

המשמעות: עוברות שנים מרגע רכישת הקרקע ועד תחילת הבנייה בשל הרצון להוסיף זכויות בנייה והמחירים רק עולים ועולים. דיור בר השגה? כל עוד מחיר הקרקע בשמיים, אין על מה לדבר.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

מדובר במגרש בשטח של כ-2.5 דונם שבשנת 2010 אושרה בו תוכנית לבניית בניין עם 17 יחידות דיור. מינהל מקרקעי ישראל הוציא את המגרש למכרז, והוא נמכר ליזם במחיר של כ-12 מיליון שקלים, כ-700 אלף שקל לקרקע לדירה.

לשם השוואה, מדובר במחיר קרקע לדירה בסדר גודל שנמכר לאחרונה בשכונת שנלר ובמתחם משרד החוץ, הנמצאים בקטגוריות המתחמים היקרים ביותר בעיר. בהתחשב בעלות הקרקע, במחיר הבנייה וברווח היזמי הנדרש סביר להניח שהדירות יימכרו במחיר של החל משני מיליוני שקלים, כשעל פי התוכניות שטח הדירות עצמו יהיה בין 70-120 מ"ר.
לאור עלות הקרקע הגבוהה, ביקש היזם להגדיל באופן משמעותי את המספר יחידות הדיור במקום ולהוסיף קומות לבניין, אלא שאז התברר כי הדבר כמעט בלתי אפשרי, זאת בשל הקיבולת של הרחוב והתנגדות התושבים, שהגדלת מספר הדיירים ברחוב תפגע בהם באופן משמעותי.

לתוכנית שביקשה להוסיף ארבע יחידות נוספות לבניין הוגשו לא פחות מ-20 התנגדויות, מתוכם גם אחת של מינהל קהילתי יובלים. המתנגדים טענו בין השאר כי הצפיפות בשכונה גדולה מאוד והתוכנית וסף על בעיות החניה הקיימות וכי המגרש עצמו שמש כיום בפועל כחנייה לבאי מוסדות הציבור הקיימים בסביבה (קופת חולים, בנק דיסקונט ובנק הפועלים ) כך שהתוכנית תחריף את מצוקת החנייה הקיימת.

התנגדויות נוספות ביקשו לבצע שינויים בתוכנית בכל הנוגע להסדרי התנועה והיציאות מהבניין כדי לצמצם את הפגיעה בתושבים. השבוע קיבלה הוועדה המקומית את המלצות הדרג המקצועי שביקש לקבל חלקית את ההתנגדויות ולהגדיל את מקומות החניה המוצעים באמצעות חניות תת קרקעיות.

מנכ"ל ארגון הקבלנים יוסי שכטר: "כל עוד מחיר הקרקע כל כך גבוה הדירות גם כן יהיו יקרות, גם אם זה בשכונה כמו קריית יובל, שעכשיו תופסת גובה. תוספת של ארבע יחידות דיור מ-17 ל-21 אמנם תקטין את מחיר הדירה, אך עדיין מדובר במחיר לקרקע גבוה מאוד".