כמו כל תחום עתיר ממון, גם ענף הנדל"ן מושך אליו לא מעט רמאים. אבל יש כמה מעשי רמאות טיפוסיים במיוחד שלא מפסיקים לחזור עצמם בירושלים - בעלי מקצוע שרלטנים, חומרים באיכות נמוכה, רישיונות מזויפים ושאר צרות. כדי שתדעו ממה להיזהר, אספנו כמה בעלי מקצוע שנתקלו כבר כמה פעמים בעקיצות מהסוג המעצבן במיוחד.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

עסקאות נדל"ן הן בדרך כלל הצעד הכלכלי החשוב ביותר שאנו עושים. למרות זאת, רבים מאיתנו לא טורחים לבדוק דברים לעומק, משאירים פערים מהותיים בחוזים וכך פותחים פתח לנוכלים, שתמיד ימצאו דרך מתוחכמת לעקוץ.לפעמים נדמה שסיפורי העוקץ נלקחים ממקום אחר לגמרי, והמשפט 'לי זה לא יקרה' שגור היטב בהתייחס למקרים כאלה. אבל מעשי העוקץ והרמאות מתרחשים בהמוניהם גם מתחת לאפנו בירושלים, מגילה ועד הגבעה הצרפתית, מפסגת זאב ועד בית הכרם. הסיפורים שלפניכם, שנאספו בעזרת אנשי 'המקצוענים, בעלי מקצוע לבית', ממחישים זאת היטב.

גילה: קומבינת המשקופים
אדם שרכש דירה בשכונת גילה ביקש מהקבלן להחליף את המשקופים הישנים בחדשים, אך כעבור זמן מה גילה ששילם עבורם יותר מפי חמישה מהמחיר המקובל בשוק. הקבלן שמכר לו את הדירה קישר אותו לאחד מבעלי המקצוע שלו, שגבה מחיר מופקע. "הוא התקשר אלי כשהוא אובד עצות", מספר יריב קוג'מן מחברת 'מביא שלום בית'. "שבוע אחרי שהותקנו המשקופים הוא ראה שהם מתחילים להתקלף. אלה היו משקופי נייר. עבור העבודה לקח בעל המקצוע של הקבלן 1,700 שקל, כשהמחיר הממוצע לעבודה מהסוג הזה הוא 350-300 שקל".קוג'מן מספר שהוא נתקל במקרים רבים שבהם קבלני שיפוץ מציעים את האנשים שלהם. בעלי הדירות מתפתים להצעה ומשלמים בסופו של דבר סכום גבוה פי כמה וכמה על עבודה באיכות נמוכה.

הר נוף: לא כולל חשמל

רבבות תושבים בירושלים ובסביבתה גילו השבוע על בשרם עד כמה קשה לחיות בלי חשמל למשך כמה ימים בלבד. אולם בעל נכס בהר נוף לא סבר כנראה שעליו לספק לשוכרי הדירה אפילו את השירות הבסיסי הזה. השוכר גילה כעבור זמן קצר כי תשתית החשמל בבית פגומה וגורמת קצרים רבים בחשמל. כשסיפר זאת לבעל הדירה, האיש סירב לשלם על התיקון.

"בדקתי את חוטי החשמל ונדהמתי לגלות שמדובר בחיווט בד ישן מלפני 40 שנה. חוטי החשמל היו חשופים ונגעו זה בזה", מספר הראל מזרחי מחברת 'הראל אחזקות'. "כשפנה לבעל הדירה, הוא סירב לשלם עבור התיקון, שעולה בממוצע 6,000 שקל לדירה סטנדרטית. לפני שאנו שוכרים או קונים דירה חשוב מאוד להזמין בעל מקצוע מומחה שיבדוק עבורנו את מצב התשתית בדירה. התשתית בדירות מתבלה עם הזמן ולכן ניתקל בתופעה פעמים רבות בדירות ישנות. נתקלתי גם במקרה שבו בחור החליף את הצנרת בבית ישן, שבו ההארקה עוד היתה מחוברת לצנרת במקום הארקת היסוד הנהוגה כיום. הבעיה היתה שלא סידרו לו את ההארקה כשהחליף את הצנרת".

שימו לב - בעיות כאלה אופייניות במיוחד דווקא באזורים שבהם נוהגים סטודנטים לשכור דירות. כזה הוא המצב בשכונות כגון רחביה וטלביה, שדמי השכירות בהן יקרים במיוחד אבל אף אחד לא טרח לספר לחוטי החשמל שהם נמצאים באזור כל כך יוקרתי. כך קורה שסטודנטים ששוכרים דירה באלפי שקלים בחודש עלולים למצוא את עצמם מתמודדים עם קצרים חוזרים ונשנים
.
כיום יש ציוד שמאפשר לבדוק את מצב החשמל, ולא פחות חשוב מכך - את מצבה של צנרת המים, מקור צרות גדול בעצמה. הסיבה היא שכאשר מסדרים חלק אחד של הצנרת, המשכה עלול להתפוצץ שכן הוא אינו מסוגל לעמוד בלחץ הרב המגיע אליו פתאום. יש כיום מכשירים שמסוגלים לבחון את מצב הצנרת גם בתוך הקיר וכך לחסוך צרות רבות.

בעיה נוספת קשורה לרטיבות. אל תתלהבו למראה בית שסויד מחדש, במיוחד אם מדובר בחודשי הקיץ. בהחלט יכול להיות שהצביעה נעשתה רק כדי לכסות על כתמי העובש שנוצרו בחורף, ובמיוחד בירושלים הקרה והגשומה.

הגבעה הצרפתית: דירת השכן
רוכש שביקש לקנות נכס בגבעה הצרפתית ועמד לחתום על מסמכים למשכנתה גילה ברגע האחרון משהמוכר ניסה למכור לו נכס שאינו שלו. עדו אולנטוך, מנכ"ל 'אולנטוך מומחים למשכנאות', מספר: "הוא הלך לבנק וקיבל מסמכים לחתימה כדי לקבל משכנתה. למזלו הרב הוא לקח אותם הביתה ולא חתם עליהם מיד. בעוד המוכר לוחץ עליו לחתום על כל המסמכים, בדקנו את כל הפרטים לעומק וגילינו שהמוכר ניסה למכור את הבית של השכן שלו".

את הצרות הללו אפשר למנוע על ידי פנייה לעורך דין מומחה במקרקעין שילווה את העיסקה כולה. אין לחתום על שום מסמך לפני שעורך דין מטעמכם (לא רצוי להיעזר בעורך דין משותף לשני הצדדים) יבדוק במשרדי רישום הנכסים את הפרטים המדויקים על זהות בעל הנכס.

בית הכרם: הבית העקום
רוכש של נכס בבית הכרם גילה כי בגלל ליקויים של הקבלן שביצע עבודות בנכס