בשל החשש מתקרית מדינית ובהמשך למחאות השמאל: הוועדה המקומית לתכנון ובנייה החליטה להוריד מסדר היום שתי תוכניות שרגישותן המדינית גבוהה, האחת בשייח' ג'ראח והשנייה סמוך לעיסאוויה. התוכניות היו אמורות לעלות לדיון ולהיות מאושרות בישיבת הוועדה ביום רביעי, אלא שזמן קצר לפני שעלו על סדר היום הן הוסרו. רמז לסיבות להסרת התוכניות מסדר היום אפשר למצוא בדבריו של יו"ר האופוזיציה, פפה אללו: "פניתי לכל מי שצריך כדי שילחצו על העירייה לא לדון בתוכניות".

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

כזכור, בשנים האחרונות מפקחת הממשלה ביתר שאת על פעולות ועדות התכנון העירוניות והמחוזיות בכל הנוגע לתוכניות בנייה מעבר לקו הירוק ופרויקטים רגישים אחרים. זאת כדי למנוע מבוכה בינלאומית בתקופות רגישות מבחינה מדינית. מדיניות זו התגברה לפני כשנתיים, עם אישור התוכנית להקמת כ־1,600 יחידות דיור ברמת שלמה בעת ביקורו של סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן, דבר שהביא לתקרית בינלאומית ולמשבר ביחסי ישראל־ארה"ב.התוכנית הראשונה עוסקת בהקמת ישיבה של תשע קומות למוסדות 'אור שמח' בשייח' ג'ראח. הבניין אמור לקום בשטח של כ־4.7 דונמים בין שדרות בר לב לדרך שכם מול מלון 'עץ הזית'. התוכנית הוגשה לאחרונה לוועדה המקומית על 'אור שמח', ישיבה מוכרת וותיקה של חוזרים בתשובה.

תוכנית נוספת שהיתה אמורה לעלות לדיון היא הפרויקט מעורר המחלוקת של הקמת מטמנה סמוך לעיסאוויה. התוכנית, שנמצאת זמן רב על שולחנה של ועדת התכנון, מבקשת לייעד שטח למטמנה של עודפי עפר מצפון לכביש 1 הארצי ולשכונת עיסאווייה ומדרום לשכונת ענאתא. לתוכנית יש התנגדות משני קצות הקשת הפוליטית, הן של גורמי ימין והן של פעילי שמאל וערבים הגרים בסמוך.

עיקר התנגדות התושבים היהודים הגרים באזור הגבעה הצרפתית ורמת אשכול מתייחסת לכך שמדובר בשטח של אתר טבע עירוני שיש לשמר ואישור התוכנית יגרום לפגיעה באיכות החיים של תושבי האזור. ארגוני השמאל מתנגדים לתוכנית בטענה שהיא משרתת "מטרות פוליטיות ופוגעת בזכויות הקניין של תושבי עיסאוויה, ענתות ושועפאט".

אללו: "אני מקווה שהורדת שתי התוכניות מסדר היום תוביל לדחייתן. קשה לי להבין עד כמה ועדת התכנון המקומית אינה מחוברת למציאות, עד כדי כך שהיו צריכים לקבל פנייה ממני בבקשה להוריד את התוכניות. ההסבר היחיד להתנהגות כזו של הוועדה הוא הניסיון שלה ליצור פרובוקציה".

בעירייה סירבו להתייחס לשאלה מדוע הורדו התוכניות מסדר היום.