מוקד התבערה הבא בירושלים: מנכ"ל 'הקרן לגאולת אדמות ישראל' וחבר מועצת העירייה אריה קינג מקדם בימים אלו תוכנית להקמת שכונת מגורים ליהודים בכפר עקב. השכונה נמצאת בשטחה המוניציפאלי של העיר אך הושארה מאחורי גדר ההפרדה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

התוכנית מקודמת בשטח פרטי שמשתרע על פני 22 דונם ונמצא בקצה הצפון־מערבי של השכונה, בפאתי רמאללה. את השטח רכשו לפני כעשר שנים אנשי עסקים יהודים המזוהים עם הימין, שאינם חושפים את זהותם.המגרש המדובר צמוד לגדר ההפרדה, בצד הפלסטיני. התוכנית כוללת בנייה של כ־40 יחידות דיור, רובן צמודות קרקע, שיכללו גם גינות וחצרות.

גולת הכותרת של מיזם הבנייה החדש, כך לפחות על פי המתכננים, היא מחירי הדירות. על פי קינג, מחירה של כל יחידת דיור יעמוד על כ־150 אלף דולר בלבד. לדבריו, "קיים תור ארוך של אנשים שמעוניינים לגור במקום". קינג מצהיר כי כשתקום השכונה ידאגו היזמים להזיז את הגדר כך שהיא תיכלל בתוך ירושלים גם באופן מעשי. העלות הנמוכה של הדירות נובעת בראש ובראשונה ממחיר הקרקע הנמוך באזור ובשכונות הערביות.

התוכנית נמצאת כעת בשלבי תכנון ראשוניים ובקרוב צפויים מתכנניה להגישה לוועדות הרלוונטיות. עם זאת, ספק גדול אם התוכניות יקודמו בוועדות התכנון ויגיעו לשלבי אישור בשל רגישותן המדינית, כשאפילו בניית יחידות דיור בשכונות הנמצאות בלב הקונצנזוס, כגון גילה, הר חומה ורמת שלמה, מתעכבת לעתים קרובות על רקע המשא ומתן המדיני והלחץ הבינלאומי שלא לקדם אותה.

בצד התנגדויות רבות לתוכנית הצפויות מצד ארגונים פוליטיים, חלק מתושבי האזור דווקא חושבים אחרת. סמיח אבו־רמילה מוועד תושבי כפר עקב אומר: "ההתנחלות הזאת תעשה בלגן בתוך השכונה. זה לא טוב". אך גורמים נוספים בשכונה דווקא אינם חוששים ומביטים על הצד הפרקטי וטוענים: "יכול מאוד להיות שאם יהודים יהיו חלק מהשכונה איסוף הזבל על ידי עיריית ירושלים והשירותים המוניציפאליים שאנחנו מקבלים ייראו אחרת".