כשר אבל מוזר: בעוד יהושע פולק החל לשמש לאחרונה יועץ לענייני תכנון ובנייה והאחראי על פניות הציבור בלשכת סגן ראש העירייה חיים אפשטיין, מתברר כי הוא מציע את עצמו גם כמתווך במיזם נדל"ני ענק בבית הכרם. מדובר במיזם פינוי־בינוי ברחוב הארזים המקודם על ידי תושבי השכונה.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

זמן לא רב לפני שפולק החל לקבל קהל כיועץ לסגן ראש העירייה, הוא הציע ליזמי התוכנית לשתף פעולה בתוכנית עם חברת החשמל. החברה מחזיקה בשטח סמוך שחלקו משמש אותה לתחנת חשמל, ופולק מעוניין כי מתכנני התוכנית יחברו לחברת החשמל וישתמשו בעתודת הקרקע לצורך ביצוע של פינוי־בינוי. ההצעה אמנם ניתנה לפני שהחל לשמש יועץ בעירייה אך היא עומדת בעינה.פולק אישר השבוע את הדברים וטען כי אם חברת החשמל והתושבים יחלו לשתף פעולה הוא לא רואה כל בעיה לעסוק בתוכנית בעתיד כיזם. עם זאת הוא ציין כי אם יהפוך ליזם יחשוב מחדש על מתן שירותי הייעוץ בכיכר ספרא.

פולק: "בבית הכרם בסך הכל הצעתי להם כמה הצעות לגבי הנושא הזה של חברת חשמל. אם ירצו שאקדם את התוכנית אבדוק אם להיכנס בתור יזם. במקרה כזה יכול להיות שלא אהיה בעירייה".

עם זאת פולק אינו חד־משמעי בנושא ומוסיף: "גם כיזם אני יכול לבוא ולתת עצות לעירייה".

פולק מבקש להדגיש כי ההצעה לתושבים לשתף את חברת החשמל בפרויקט נעשתה באופן עצמאי, "כעצה טובה" וללא קבלת שכר מגורם כלשהו.

כזכור, פולק שימש סגן ראש העירייה ויו"ר הוועדה לתכנון ובנייה בימי כהונתו של אורי לופוליאנסקי. לאחרונה שב לכיכר ספרא כיועץ לתכנון ובנייה של סגן ראש העירייה חיים אפשטיין. עבור עבודתו בעירייה פולק אינו מקבל תשלום. הוא נחשב לאשף בכל הקשור לקידום תוכניות בנייה בוועדות התכנון השונות. בתקופת כהונתו של לופוליאנסקי אף נחשב לאיש החזק ביותר בעירייה וכונה על ידי רבים "ראש העירייה בפועל". בתקופתו הוכשרו עבירות בנייה רבות לחרדים ושטחים ציבוריים רבים הוסבו למגורים.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "החברה, באמצעות מינהל נכסים ורישוי ארצי, נמצאת בקשר ישיר עם מינהלת הארזים (המייצגת את התושבים) ומתכנני הפרויקט מטעמה. האפשרות להשתלב בפרויקט נבחנת אך טרם הוחלט סופית. חברת החשמל לא פועלת באמצעות מתווך כלשהו בפרויקט זה ולא הסמיכה אף גורם לפעול מטעמה או בשמה".

במנהלת הארזים המייצגת את התושבים המתכננים את הפרויקט, ביקשו להבהיר כי מר פולק לא מועסק על ידה ולא הוסמך לפנות לגורמים אחרים בשם המנהלת.