המבוכה ממשיכה: כל המכרזים שפרסם מינהל מקרקעי ישראל בירושלים לפני כשלושה חודשים, במסגרת 'הפעימה השנייה' של שחרור האסירים הפלסטינים, נכשלו. בסך הכל מדובר במכרזים לבניית יותר מ־800 יחידות דיור בסביבות שכונת גילה ובהר חומה. בכולם לא הוכרזו זוכים בשל חוסר היענות מצד היזמים או הגשת הצעות נמוכות מדי.

לדברי קבלנים ששקלו לגשת למכרז, השיקולים נגד הגשת ההצעות היו עלויות הפיתוח הגבוהות, מחירי מינימום מופרזים והזמן הארוך הצפוי עד קבלת הקרקע.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

בהתחשב בעלויות הפיתוח ומחירי המינימום, המחיר הנמוך ביותר שיכלו הקבלנים להציע בחלק מהקרקעות הללו היה ביותר מחצי מיליון שקל לקרקע ליחידה. בארגון הקבלנים בירושלים ציינו כי זה לדעתם הגורם העיקרי שדחף יזמים להתרחק מהמכרז.קיימים מכרזים, כגון המכרז לבניית 397 דירות בשטח המכונה 'מורדות גילה מערב' שלגביהם אין זה הכישלון ראשון. הקרקעות שווקו גם אחרי הפעימה הראשונה של שחרור האסירים והמכרזים נכשלו מסיבות דומות.

גורמי תכנון בעיר זעמו השבוע על מינהל מקרקעי ישראל ומשרד השיכון: "לא ייתכן שניתקל באותה סאגה פעם אחר פעם. המינהל משווק קרקעות במחירי מינימום אסטרונומיים, וכל פעם מתפלאים למה אף אחד לא ניגש. מלכתחילה התחשיב הבסיסי מגלה שהמכרזים האלו לא כדאיים".

עוד אומרים הגורמים, "יש לזכור כי הקרקעות האלו נמצאות מעבר לקו הירוק ויש בעיות פוליטיות לשווקן. זה לא סוד שבעצם 'שילמנו' על המכרזים האלו באסירים ובלא מעט גינויים מהעולם, וחבל שזה קרה בלי שתהיה בשטח תנופת בנייה".

משרד השיכון: " מתוצאות המכרז האחרון, ראינו כי שומת הקרקע הייתה גבוהה מדי והרתיעה יזמים להשתתף במכרז וגם הכשילה את אלו שהשתתפו. אנו נפרסם מכרז חוזר מיד לאחר עדכון שומת הקרקע. ביחס לחומת שמואל, מדובר על מכרז לדיור מוגן ולא למגורים, ובחינת מכרזים אלה צריכה להימדד בפרמטרים שונים ביחס לאותו מוצר. ככלל, כל תוצאות מכרז נבחנות ופועלים לגביהן בהתאם לאפשרויות לפי הכללים לרבות הורדת מחיר מינימום כאשר נבחנים גם פתרונות חדשים".