מישהו כאן נרדם בשמירה: בתוכנית הענק שאושרה בשבוע שעבר לבניית 1,800 יחידות דיור במורדות ארנונה לא יוקצו דירות להשכרה או דירות שניתן לכנותן 'ברות השגה'. נראה כי מצוקת הדיור נעלמה מעיניהם של משרד הפנים ומינהל מקרקעי ישראל, שהיו בין האחראים על התכנון.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

גורמי תכנון בעיר הרימו השבוע גבה נוכח התעלמות משרד הפנים מהנושא באישור של תוכנית כה גדולה. ההחלטה תמוהה כפליים אם זוכרים שהממשלה הכריז לאחרונה על תוכנית שמציבה יעד של 150 אלף יחידות דיור להשכרה. רק השבוע פורסם שאדם ממוצע בישראל צריך 148 משכורות כדי לרכוש דירה - הנתון הגבוה בעולם.התוכנית, שאושרה בשבוע שעבר להפקדה בוועדה המחוזית, כוללת הקמת שכונה חדשה בין ארנונה לארמון הנציב. בשכונה מתוכננים מבנים של 5-3 קומות, בניינים נוספים של 9-6 קומות וארבע מגדלי מגורים של 17 ו־21 קומות. הדירות הקטנות ביותר בפרויקט יהיו בשטח של כ־90 מ"ר.


ההחלטה התקבלה בניגוד לעמדת גורמי התכנון בעירייה, שביקשו להוסיף לתוכנית מתחמים להשכרה אך נתקלו בסירוב מצד הוועדה המחוזית במשרד הפנים, בראשות דלית זילבר. ההחלטה של משרד הפנים התקבלה גם בניגוד לעמדתו של ראש העירייה ניר ברקת.

"יריקה בפרצוף"
ההחלטה לא להקצות דיור להשכרה בתוכנית קוממה השבוע גורמים רבים בשוק הנדל"ן בעיר, שטוענים כי בניית שכונה כה גדולה בלי דיור בר־השגה מוכיח שבוועדות התכנון מתעלמים מהמצב בשוק הדיור.

"או שבוועדה המחוזית ובמינהל מקרקעי ישראל לא מכירים את התוכנית הלאומית לדיור, המציבה יעד של 150 אלף דירות להשכרה, או שהם מכירים ובחרו לצפצף על מדיניות הממשלה. כך או כך, זו התנהלות בלתי ראויה ויריקה בפניהם של אלפי צעירים ירושלמים", אומרים גורמים בעירייה. "ראש העירייה רתח ששמע על ההחלטה".

על פי ההערכות, במשרד הפנים סירבו לכלול בתוכנית דיור להשכרה בשל לחצים ממינהל מקרקעי ישראל, שאנשיו חששו מהפסדים בעת שיווק הקרקע. יש לציין כי ההימנעות מהכללת מתחמים לדיור להשכרה בתוכנית בניין העיר אינה סותמת את הגולל לגמרי על האפשרות שישווקו שם דירות במתכונת הזו, שכן אפשר לבצע צעד כזה גם בשלב השיווק. אבל במקרה כזה הכדור יעבור לידי המינהל, שלנגד עיניו עומדים בעיקר שיקולי רווח, כך שסיכוי לשיווק במודל של דיור להשכרה נמוך מאוד.

התומכים בהוספת דיור להשכרה לתוכנית יצטרכו לקוות שהקצאת מתחם כזה תתווסף בשלב ההתנגדויות, כפי שקרה בעקבות הלחץ הכבד שהפעילה העירייה בתוכניות הבנייה במלחה ובגבעת משואה. "יש פה הזדמנות פז לייצר מסה של דירות במחירים נמוכים משמעותית וחבל לפספס את זה", אומר גורם בכיר בכיכר ספרא.

בקואליציה לדיור בר השגה מדגישים: "לפי המצב התכנוני היום ניתן ליעד חלק מהדירות להשכרה לזכאים המנוסחים באופן חד ערכי, למשל זכאי משרד השיכון, או זכאים לסיוע בשכר דירה, וניתן היה לצפות מהוועדה המחוזית לפעול כך".
תגובת המינהל לא הגיע עד למועד פרסום הידיעה.

למשרד הפנים ניתנו יומיים להגיב לידיעה אך משם נמסר כי "טרם התקבלה תגובת אנשי המקצוע".

העירייה: "העירייה תפעל כי בשלבי השיווק התכנית תכלול דיור בר השגה".