מהומה בקרית הלאום בירושלים: על רקע של התנגדות עזה של עשרות רוכשי דירות בפרויקט 'משכנות האומה' ושל חברת ב.יאיר בשליטת יוסי ויאיר ביטון שבנתה את הפרויקט, אישרה הוועדה המקומית היתר לחברת 'אוסיף', שבמסגרתו תשונה הבנייה שתוכננה במקור בפרויקט שלה וייבנו חמישה בניינים של שמונה קומות.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

המשמעות: בניגוד לתכנון המקורי, שכלל מבנים נמוכים יותר, השינוי עלול להסתיר את הנוף והאור לדיירי 'משכנות האומה'. עם זאת, על פי התוכנית אין שינוי במספר יחידות הדיור והוא עדיין עומד על 230. להיתר הוגשו 24 התנגדויות, שעליהן חתמו עשרות דיירים הסמוכים לו.דיירים אלה טענו כי רכשו את הדירה במחיר גבוה מאוד מתוך ידיעה כי מביתם ייראה נוף מרהיב שנשקף ממרומי קרית הלאום. אל התנגדותם הצטרפה גם חברת ב.יאיר, שטענה כי הבקשה להיתר היא "סטייה ניכרת מהוראות התוכנית" והוא יפגע קשות באיכות החיים של רוכשי הדירות.

אלא שבמהלך הדיון עלתה מנגד הטענה כי גם לב.יאיר אושרו הקלות בהליכי התכנון וכי היה עליהם להבהיר לרוכשי הדירות כי קיים סיכוי סביר שהפרויקט שייבנה סמוך אליהם יאושר במתכונת הנוכחית על כל ההשלכות הכרוכות בדבר.

לבסוף החליטו חברי הוועדה לדחות את ההתנגדויות ולאשר את הבקשה, לאחר שגורמי המקצוע בעירייה הבהירו כי המתכונת החדשה של התוכנית נכונה יותר מבחינה תכנונית.

חבר הוועדה חנן רובין ('התעוררות') : "לצערי כשם שהבניינים שנבנו על ידי ב.יאיר קיבלו הקלות כך גם החוק מאפשר הקלות לאוסיף. אני סבור שהעירייה צריכה להנגיש את המידע התכנוני לתושבים כדי שבפעמים הבאות ידעו מה צפוי להיבנות בסמוך לדירה שהם קונים ולא יסמכו רק על מה שנאמר להם על ידי הקבלן - ואפעל במרץ כדי לעשות זאת".

תגובת ב.יאיר לא התקבלה עד למועד פרסום הידיעה.