שוקלים לקחת חלק בפרויקט פינוי־בינוי? מנהלים משא ומתן עם יזם? כדאי לכם להביט בפרטי חוזה שנחתם בין דיירים בקטמונים לחברה הקבלנית.

בואו להצטרף לעמוד של "ידיעות ירושלים" בפייסבוק

לאחרונה חתמו עשרה דיירים מתוך 16 בבניין ברחוב בן־זכאי 1 על חוזה עם חברת 'האחים חסיד', שבמסגרתו החברה תבצע בבניין פרויקטפינוי־בינוי. על פי החוזה, הבניין ייהרס ובמקומו ייבנו 45 יחידות דיור חדשות. הבניין עצמו ישן, בן יותר מ־40 שנה, ומצבו התחזוקתי רעוע. הדירות בו קטנות ושטחן כ־60 מ"ר בלבד. על פי הסיכום עם החברה הקבלנית, כל דייר יקבל בתום הבנייה דירה בשטח של כ־100 מ"ר, כולל מחסן, חניה, מעלית ומרפסת לכל דירה.במסגרת התוכנית שמקודמת בימים אלה יתנשא הבניין לגובה של 14-12 קומות. על פי החוזה, במסגרת הליך הפינוי תממן חברת האחים חסיד לדיירים שכר דירה שווה ערך לדמי השכירות באזור למשך כל תקופת הבנייה. בחברה מעריכים שהפרויקט יושלם תוך 36 חודשים מרגע שהתוכנית תיכנס לתוקף.

ומה שווי העיסקה עבור הדיירים? נכון להיום, דירות שלושה חדרים בשטח דומה באזור נמכרות בשוק במחיר של 1.1 מיליון שקל. על פי הערכת היזם, הדירות החדשות ישווקו במחיר התחלתי של כשני מיליון שקל.
יוזמה עצמית
לדברי דייר בפרויקט שחתם על החוזה, ששת הדיירים שטרם חתמו עליו מתחלקים לשניים: שלושה מהם מתנגדים ליוזמה והחתימה של השאר מתעכבת מטעמים טכניים. משלושת האחרונים, שניים הם תושבי חוץ והדירה השלישית נמצאת בבעלות חברת 'פרזות', שפורקה, והדבר מעכב את החתימה.

"ברגע שחתימתם של 13 דיירים תהיה סופית, נשיג את הרוב החוקי הדרוש משפטית", אומר הדייר. "עם זאת אנחנו מקווים כמובן שהעניין לא יתגלגל לבית המשפט, שכן אנו רוצים שכנות טובה. היוזמה לבצע פינוי־בינוי באה מאיתנו, הדיירים, והעובדה שהבניין שלנו נפרד משאר הרחוב אפשרה לנו לעשות את זה לבד. ראינו שהבניין רקוב מהיסוד, ישן, וכמובן לא יעמוד ברעידת אדמה.

"מה שקסם לנו בפרויקט הזה, בשורה התחתונה, הוא שכל הצדדים מרוויחים ממנו: גם דירה בגודל כמעט כפול, מרפסת, מחסן, מעלית וחניה תת־קרקעית שאין לנו עכשיו. הערך של הדירה יעלה באופן משמעותי ויש ליזם תמריץ לסיים את הפרויקט כמה שיותר מהר, משום שהוא משלם לנו שכירות. ניהלנו משא ומתן עם כמה יזמים וחברות, וזה אפשר לנו לדרוש תנאים טובים. בסופו של דבר יכולנו לבחור את ההצעה הטובה ביותר, בעיקר מבחינת המפרט הטכני".

לגבי המלצות לאנשים אחרים ששוקלים פינוי־בינוי בביתם הוא אומר: "דבר ראשון צריך סבלנות, כי מדובר פה באנשים. יש פה 16 דיירים ותמיד אומרים שלשני יהודים יש שלוש דעות. ככה זה אכן במציאות. צריך לדבר לעניין, להציע הצעות ריאליות ולא להפריח בלונים באוויר. לדבר תכל'ס. להציג את התמונה כמו שהיא, ואם צריך אז לערב גם מומחים שיכולים להמליץ מניסיונם".

"אף שמכפלות הבינוי עדיין נמוכות (יחס של 2.81 יחידות על כל דירה שנהרסת), שרון חסיד, ממנהלי החברה מסביר כי "חברת האחים חסיד מאמינה באזור והחלה במקביל לבחון מתחמים נוספים לביצוע פרויקטים של פינוי־בינוי'. הפרויקט ברחוב בן־זכאי וקידום מיזמים נוספים ליד האזורים היוקרתיים תביא להרחבת מעגל שכונות היוקרה בירושלים.

"רחוב בן־זכאי, שנחשב חלק משכונת הקטמונים, יתחבר לרחוב עמק רפאים היוקרתי, שנהנה מהצמידות למושבה הגרמנית ולפארק המסילה. הדבר יכניס לאזור אוכלוסייה חדשה ויקבע בה רף מחירים חדש.
"שכונת הקטמונים מוגדרת כשכונה להתחדשות עירונית ואנו שמחים על כל יוזמה שצצה בה, וכמובן על כניסת חברות גדולות דוגמת 'האחים חסיד' לתחום ההתחדשות עירונית", מוסיף מנהל המיזם להתחדשות עירונית ודיור בהישג יד ברשות לפיתוח ירושלים עמית פוני, "העירייה רואה את התוכנית בחיוב ובכוונתנו לסייע לקדם אותה בשיתוף פעולה עם היזם והתושבים".