הוועדה המקומית המליצה לאשר את הריסת מבנה 'בית גיורא' בקרית יובל ובניית פרויקט מגורים ומסחר במקומו. במבנה, שנמצא בין הרחובות רבינוביץ' וטהון ושייך לסוכנות היהודית, פועלת כיום אולפנה לבנות.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

על פי התוכנית, שקיבלה בשבוע שעבר את אישור הוועדה בראשות קובי כחלון, המבנה הנוכחי הכולל 12 יחידות דיור ייהרס ובמקומו ייבנו 55 דירות חדשות. הבינוי החדש ייועד למבנה ציבורי ולמגורים, תוך הפרשת שטחים לצרכי ציבור.על פי התוכנית, ברחוב טהון תוקם חזית מסחרית בשטח של כ־1,000 מ"ר ובקומה הראשונה ייעשה שימוש ציבורי בשטח של כ־670 מ"ר. גודל הדירה הממוצע בתוכנית יהיה 96 מ"ר שטח עיקרי. שטחי הבנייה המוצעים בתוכנית הם כ־7,000 מ"ר לשטח העיקרי ועוד כ־5,400 לשטחי השירות. בסך הכל מדובר ב־320 אחוזי בנייה.

התוכנית עברה כמה גלגולים בוועדות התכנון. כשהופקדה היא כללה 39 יחידות דיור בלבד, פחות ממה שתכנן היזם. הסוכנות היהודית, מגישת הבקשה, הגישה התנגדות עצמית לתוכנית בנימוק שהוועדה המחוזית החליטה לצמצם את הפרויקט באופן משמעותי ולהקצות כ־1600 מ"ר לשטחי הציבור.

"ההחלטות האלה מערערות את הכדאיות הכלכלית של הפרויקט, עד כדי פגיעה בכדאיות מימושה בפועל, ועלולות לעלות בגניזתה", נכתב בהתנגדות הסוכנות. מנגד, תושבי הבניין הסמוך הגישו התנגדות בטענה שהבניין החדש יסתיר את המרחב האווירי ו"יפגע באופי המיוחד של האזור - קרית יובל הירוקה". לדברי מגישי ההתנגדות, "גובה הבנייה יפגע בתבנית הנוף והוא אינו מתאים לשכונת מגורים".

במקומית החליטו בסופו של דבר להמליץ לוועדה המחוזית לקבל חלקית את ההתנגדות העצמית של הסוכנות ולהגדיל את מספר היחידות בהתאם לתוכנית המתאר הלפני ניתן לבנות עד 12 קומות. כן הוחלט לדחות את ההתנגדות להקטנת השטחים הציבוריים. בנוסף הוחלט לדחות ההתנגדויות לשינוי אופי הסביבה ואי התאמה לשכונה.

"הציר הזה זוהה כאחד הצירים המשמעותיים בשכונה במסגרת תוכנית האב, שיש לחזקו בצורה משמעותי כשדרה המרכזי של השכונה", נכתב בהחלטת הדרג המקצועי.

יו"ר האופוזיציה פפה אללו דרש בדיון שהתוכנית תכלול גם דירות קטנות. אללו: "המלצתי התקבלה והוחלט ש־30 אחוז מהדירות יהיו בשטח של עד 80 מ"ר".

תגובת הסוכנות: "הטענות אינן מדוייקות. הסוכנות פועלת כדי להגדיל את מספרן של הדירות ברות השגה בפרויקט 'בית גיורא' על מנת להגדיל את היצע הדירות לאוכלוסייה ולאפשר לזוגות צעירים להנות מהמתחם".