גם בוועדות התכנון התחילו להבין עד כמה דחוף הצורך בדירות קטנות. הוועדה המחוזית אישרה השבוע את תוכנית האב של העירייה לחידוש ולשימור המושבות ההיסטוריות בעיר, תוך התייחסות לאחוז הדירות קטנות במסגרת פרויקטים של פינוי־בינוי. התוכנית מתייחסת לשכונות המושבה הגרמנית, המושבה היוונית, טלביה וקטמון הישנה - אזורי מגורים שהוקמו בין שלהי המאה ה־19 לשנות ה־30 של המאה שעברה. היא יוצרת מסגרת תכנונית עדכנית לפיתוח האזור ולהתחדשות עירונית, תוך שימור הערכים ההיסטוריים והתרבותיים.

כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

התוכנית מתייחסת לשטח של כ־1,400 דונם שבו מתגוררים כיום כ־17 אלף תושבים. יעדיה הם ליצור מנגנון הנחיה ובקרה להגשת תכניות מפורטות, להגדיר מדרג שימורי למרקמים ולמבנים במרחב ולבחון אפשרות לתוספת של כ־1,500 יחידות דיור במטרה למשוך ולהשאיר אוכלוסייה צעירה באזור. כמו כן היא מציעה לשדרג את המרחב הציבורי, הגינות הציבוריות, מבני הציבור ורחובות כעמק רפאים, הפלמ"ח וחזקיהו המלך.במהלך הדיונים בתוכנית עלה לסדר היום נושא קביעת מדיניות לגודל הדירות החדשות, בעיקר בפרויקטים עתידיים של פינוי־בינוי שייצאו לפועל בשכונות האלו. במהלך הדיון עלתה דרישה של חבר הוועדה, סגן ראש העירייה עופר ברקוביץ' (התעוררות), שביקש להעלות את אחוז הדירות הקטנות החדשות, בעיקר בתוכניות של התחדשות עירונית. המדיניות הזו נועדה למנוע עודף של דירות גדולות ויקרות במיוחד שיצטרפו לדירות הרפאים הרבות במילא שנמצאות בשכונות האלו.

בעקבות הדרישה הוחלט לקבוע ש־30 אחוז מהדירות החדשות תהיינה גודל של פחות מ־85 מטר.

סגן ראש העירייה ויו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובניה קובי כחלון ציין, "מרחב 'גינות העיר' כולל כמה מהמרכזים החשובים בירושלים בתחומי התרבות, התעסוקה, החברה והשימור. התוכנית שעליה שקדה העירייה משמשת הוכחה נוספת ששימור איננו ההיפך מפיתוח ושערכי התכנון של העבר יכולים לחזק את המרחב הציבורי ולהפוך למוקד משיכה בקנה מידה ארצי ובינלאומי".