הקפאת הבנייה ברמת שלמה בעקבות הלחץ האמריקאי הביאה לנסיקה במחירי הדיור בשכונה החרדית הגדולה. כך מתברר השבוע עם פרסום תוצאות מכרזי רשות מקרקעי ישראל בשכונה, שמחיר הקרקע ליחידה בהם היה גבוה במיוחד. המשמעות: עלייה מיידית במחירי הדירות בעתודת הקרקע העירונית של הציבור החרדי. ההשלכות הצפויות: זוגות צעירים מהמגזר, שעד השנים האחרונות עוד יכלו למצוא פתרונות דיור בתוך העיר במחירים שהיו נהוגים בשכונות החרדיות, ייאלצו להעביר את חיפושיהם לאזורים זולים יותר מחוץ לבירה.

רמת שלמה: הפרדה לילדים עד גיל עשר
מסלול עוקף אובאמה ברמת שלמה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynetתוצאות המכרזים כוללות קרקעות לבניית 387 יחידות דיור בחמישה מגרשים. מאחר שמדובר בשיווק ראשון זה זמן רב שנעשה בשכונה החדשה, נרשמו ביקושים גדולים מאוד. בעקבות זאת האמיר המחיר לקרקע עד ל־660 אלף שקל ליחידת דיור.
במכרז לחכירת קרקעות למגרש לבניית 113 יחידות דיור, לדוגמה, זכתה חברת 'הבלין אליהו' שהציעה סכום של כ־40 מיליון שקל, בתוספת הוצאות פיתוח בגובה של 27.4 מיליון שקל - כלומר 604 אלף שקל לקרקע לדירה. לשם השוואה, ההצעה השנייה בתור עמדה על 25.5 מיליון שקל, כמעט חצי מההצעה הזוכה, וממוצע ההצעות עמד על כ־19.9 מיליון שקל.

מגרש אחר, לבניית 56 יחידות דיור, זכתה חברת 'גבעת הלבונה יסוד' שהציעה 15 מיליון שקל בתוספת הוצאות פיתוח בגובה של 22 מיליון שקל, כלומר כ־660 אלף שקל לקרקע לדירה. בשאר המכרזים מחיר הקרקע עמד על כ־610-550 אלף שקל לדירה.
עו"ד אהרון פרובר מחברת 'פרובר ניהול ויזמות' המתמחה בנדל"ן למגזר החרדי: "ברמת שלמה לא יצאו קרקעות למכרזים במשך שנים, ומדובר באזור יוקרתי מאוד. לאור אופי השוק ומחירי הקרקעות, הצפי הוא שדירת ארבעה חדרים בפרויקט לא תימכר בפחות מ־1.8 מיליון שקל, ואני מניח שכל דירה שתצא שם למכירה תיחטף מיד.

"הביקוש לדירות בציבור החרדי גדל כל שנה באלפי דירות. כל יום מתחתנים לא מעט זוגות, ואם נכפיל זאת ב־300 נגיע לאלפים. כולם צריכים דירה, ומתוכם רק כמה מאות זוגות מבוססים יוכלו לקנות ברמת שלמה. השאר יחפשו בפרויקטים בבית שמש, גבעת זאב, ביתר עילית ועוד".

ישראת זעירא, מנכ"ל חברת 'באמונה' הבונה לציבור הדתי: "לפי נתוני רשות המיסים כיום נמכרת בשכונה דירת ארבעה חדרים עבור 1.75 מיליון שקל. מדובר בעליית מחיר לעומת התקופה המקבילה אשתקד, אז נמכרה דירה דומה תמורת 1.6 מיליון שקל. אנו מעריכים כי המגמה הזו תימשך במכרזים בשאר חלקי הארץ וכן במכרז שנסגר לאחרונה בשכונת רמות בעיר".

אחת הסיבות העיקריות לעיכובים בבנייה ברמת שלמה היא הסיבה המדינית, בשל העובדה שעתודות הקרקע בה נמצאות מעבר לקו הירוק. סמוך לשכונה יש עתודות קרקע עם תוכנית בניין עיר מאושרת לבניית 1,500 יחידות דיור, אבל התכנון והשיווק התעכב שוב ושוב בשל חסמים שהציב משרד ראש הממשלה. האירוע הזכור ביותר היה בהפקדת התב"ע ב־2010, שנעשתה בעת ביקור סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בירושלים, דבר שיצר מתיחות בין ארה"ב לישראל. מאז כל בנייה בשכונה, שהפכה לסדין אדום עבור הממשל האמריקאי, נבחנת בשיא הרגישות.