האם המודל הממשלתי החדש של דיור להשכרה יספק פתרון ראוי למצוקת הדיור בירושלים? התשובה עדיין לא ברורה, אבל מה שברור הוא שסוף סוף המיזם נחת בעיר.

מה רוצה שר השיכון מהבוס נתניהו?
הכנסיה הודתה בעבירות בנייה - העירייה התעלמה
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

השבוע אישרה הוועדה המחוזית להפקדה תוכנית בניין עיר (תב"ע) מעודכנת למתחם אלנבי בתלפיות, שם יוקם המיזם. במסגרת התוכנית ייבנו כ־280 יחידות דיור להשכרה לטווח ארוך. התוכנית עוסקת בשני מתחמי מגורים בשטח של כ־28 דונם, האחד בין הרחובות אלבק, לופו וינובסקי והשני ברחוב אלבק. בעבר אושרה תב"ע לבניית 234 יחידות בשטח וכעת אישרה הוועדה הקמת של 280 דירות בבנייה נמוכה יותר. מדובר ביחידות קטנות יחסית בתמהיל של כ־5-3 חדרים.25 אחוז מהדירות יושכרו במחיר מפוקח שיהיה נמוך בכ־20 אחוזים ממחיר השוק. השוכרים יהיו זכאים להתגורר במקום על פי קריטריונים הכוללים בין היתר מיצוי כושר השתכרות - אותו קריטיון מפורסם שעורר לא מעט מחלוקות בין חרדים לחילונים. שאר הדירות בפרויקט יושכרו במחיר השוק, אבל גם המחיר הזה יהיה נתון לפיקוח, כך שלא יתאפשר להעלות אותו במשך כמה שנים מעבר לעליית המדד. בתום 20 שנה יוכל היזם למכור את הדירות בשוק החופשי.

מקרה משואה
כעת עולה לדיון השאלה אם המודל שאושר יוכל ליצור פרויקט שיהיה כלכלי ליזמים וגם ייתן מחירים הוגנים לשוכרים, לאור הביקוש הגבוה באזור ומחיר הקרקע. במודל מוקדם יותר של דיור להשכרה, שנוסה בגבעת משואה, חצי מהדירות יועדו למכירה וחצי להשכרה, אך מחירי הדיור היו בסופו של דבר גבוהים מאוד ועמדו על כ־6,000 שקל לדירת ארבעה חדרים. במודל החדש, כאמור, מחירי כל הדירות יהיו בפיקוח כלשהו.

כמו כן יש להדגיש שמדובר בתנאי שכירות טובים בהרבה מהמקובל בשאר השוק, והם כוללים ודאות ארוכת טווח לגבי המחיר ולגבי איכות הדיור.

"אישור התוכנית להשכרה במתחם אלנבי היא צעד נוסף, חשוב ודרמטי, במאמצים ליצור דיור בר־השגה בעיר", הדגיש השבוע סגן ראש העירייה וחבר הוועדה המחוזית עופר ברקוביץ' (התעוררות).