איל הון נוצרי־איטלקי, מיליארדר יהודי־אמריקאי ממוצא ברזילאי, כונסי נכסים יריבים יחידת דיור אחת ענקית בימין משה - אלו הם החומרים שמהם מורכבת העיסקה יוצאת דופן שנחתמה לאחרונה בשכונה שמול חומות העיר העתיקה. במרכז העיסקה, שנחשפה לראשונה ב"ידיעות ירושלים": מכירת הנכס של גומא אגייאר תמורת 12.5 מיליון שקל לאיל ההון, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו.

הקרב על נכסי גומא
כל הסיפורים גם בסלולרי: הורידו את האפליקציה החדשה של mynet

היחידה (למעשה שתי יחידות המחוברות יחד) לא היתה סתם עוד נכס של משפחת המיליארדר האמריקאי, לשעבר בעלי קבוצת הפועל ירושלים בכדורסל. זה היה המקום שבו הוא גר כשהיה בישראל, ועל כן אגייאר השקיע הון בעיצוב של היחידות. אחרי שחיבר אותן הוא הכשיר בקומת המרתף סאונה וחדר כושר ובנה אגף שלם, מעוצב ומצויד היטב, עבור הילדים. בסך הכל מדובר ביחידה בשטח כולל של 420 מ"ר באחד האזורים היקרתיים ביותר בעיר, מול חומות העיר העתיקה.אגייאר, אשתו ג'יימי וילדיהם התגוררו במקום במשך כמה שנים. לאחר מכן עזבה ג'יימי את הארץ וגומא נשאר בנכס לבדו, עד שעזב גם הוא לפלורידה והותיר מאחוריו בית ריק. ביוני 2012 נעלם אגייאר באופן מסתורי מביתו שבפלורידה בעת שהפליג ביאכטה שלו ומאז אבדו עקבותיו. בינתיים החובות החלו להצטבר והיה צורך לטפל בנכסיו.

כמה חודשים אחרי היעלמותו, בנובמבר 2012, מינה בית המשפט את עורכי הדין מאיר הלר ואפי אברמזון לכונסי נכסים לרשותו בארץ. הצורך במינוי שני עורכי דין היה בלתי נמנע, שכן הלר מייצג את אמו של אגייאר הלן ואת האחים שלו ואילו אברמזון מייצג את רעייתו ג'יימי. בין שני הצדדים התגלע סכסוך סביב עזבונו של גומא הנעדר, והצדדים הפעילו עורכי דין מטעמם גם בארצות הברית.

בית משפט בפלורידה כבר מינה את עו"ד תומס פונזה לנאמן על נכסיו, אך בישראל נתקל פונזה, שייצג את ג'יימי אגייאר, בהתנגדותה שהגישה הלן אגייאר באמצעות עו"ד מאיר הלר, בטענה שלכונס הנכסים האמריקאי אין סמכות לטפל בנכסי אגייאר בארץ. בנובמבר 2012 מינה בית המשפט המחוזי בירושלים את האפוטרופוס הראשי ככונס לנכסי אגייאר, שמינה לנציגיו את עו"ד הלר מצד האם והאחים ואת עו"ד אברמזון מטעם ג'יימי אגייאר.

ועכשיו לעוד נכסים
נכון לעכשיו אגייאר לא הוגדר כמת אלא רק כנעדר, אך לא מן הנמנע שבית המשפט בארץ יכריז בקרוב על מותו. במקרה כזה יימכרו גם נכסים נוספים של אגייאר בעיר. בסך הכל החזיק הבעלים לשעבר של הפועל בלמעלה מ־20 נכסים ברחבי ירושלים, ורובם צפויים להימכר.

שניים מהנכסים הללו בולטים במיוחד: הראשון הוא פנטהאוז בשכונת ממילא ששוויו מוערך בעשרות מיליוני שקלים, והשני הוא בית ברחוב התמיד שמול הכותל המערבי שגם ערכו נמצא באותו סדר גודל, במיוחד בגלל מיקומו יוצא הדופן.

אגייאר צבר נכסים גם במזרח העיר, ובכלל זה ברובע המוסלמי ובהר הזיתים, וגם ליד מערת המכפלה. מכירת הנכסים היא צעד מתבקש שנועד בין היתר לכסות את ההוצאות המשפטיות הכרוכות בניהול עיזבון כה גדול, ובמיוחד את שכר עורכי הדין האמריקאים.