עסק שנסגר בירושלים. צילום ארכיון: שלומי כהן

קשה לקיים חנויות, מסעדות ובתי עסק קטנים בבירה. מנתונים שאסף צוות החדשנות העירוני נמצא כי אחד מכל חמישה עסקים קטנים שנפתחים בעיר אינו שורדים את השנה הראשונה, ו־50 אחוז מהם נסגרים בתוך שלוש שנים. המצב בעסקים הזעירים חמור עוד יותר, ושיעור ההישרדות שלהם עומד על 5 אחוזים בלבד - כלומר 19 מתוך 20 נסגרים תוך זמן קצר.

לפי הממצאים, שמתבססים בין השאר על נתוני הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים של משרד הכלכלה, במחוז ירושלים פועלים כ־44.3 אלף עסקים, מהם כ־18 אלף קטנים או זעירים - כ־30 אחוז פחות מאשר בתל אביב. הרוב הגדול של בעלי תיקי העצמאים במחוז הם גברים, ורק 21.9 אחוז מהם הן נשים.

בצוות החדשנות העירוני מזהירים שלשיעור ההישרדות הנמוך של העסקים הזעירים יש משמעויות חברתיות עמוקות. לדבריהם, פירוש הדבר הוא שכאלפיים משפחות בשנה אינן מצליחות להתרומם וחוזרות למעגל מבקשי העבודה. המצב חמור במיוחד לאור זאת שהמגזר הזעיר והבינוני נחשב למאיץ כלכלי משמעותי, ומועסקים בו מרבית העובדים במשק.

הנתונים החדשים נמצאים בבסיס יוזמה חדשה של העירייה לקידום עסקים קטנים, תחת הכותרת 'בקרוב אצלנו'. התוכנית מתמקדת בעסקים שמופעלים בדרך כלל בידי היזם עצמו או בני משפחתו.