ליפתא. (ארכיון). צילום: שלומי כהן.

פעם שלישית – ליפתא. אחרי שני כישלונות קודמים, גם היום (יום ד') התוכנית לבניית שכונת וילות בכפר ליפתא ההיסטורי לא הצליחה לזכות באישור, והיזמים נאלצו להוריד את הנושא מסדר היום. המתנגדים קוראים לפתוח את הפרויקט לדיון מחודש.

לפני כמה שבועות הוצג בפני הוועדה המקומית לתכנון ובנייה סקר חדש של רשות העתיקות ולאחרונה יצאו חבריה לסייר בשטח הכפר. ביום רביעי השבוע היתה הוועדה אמורה לאשר את התיקונים והעדכונים שהוצעו במסגרת תוכנית הבנייה לתוכנית בניין העיר (תב"ע) המאושרת משנת 2007. אולם בסופו של דבר יו"ר הוועדה, סגן ראש העירייה מאיר תורג'מן, להוריד את המיזם מסדר היום. כמו כן הנחה את הדרג המקצועי להכין מסמך שיכלול בסברים ופירוט לכל הבעיות והשאלות שהתעוררו בנושא.

"זו תוכנית טובה וראויה", אמר תורג'מן, "אבל חברי הוועדה אינם חותמת גומי ובכל נושא שצריך תשובה מקצועית, מן הראוי שאנשי המקצוע יבדקו אותו ויתנו מענה מפורט. התוכנית כוללת בניית וילות, ומקפידה על נושאי השימור והנוף. בסוף המתנגדים ייאלצו לקבל בנייה רוויה של 700 יחידות דיור שהחרדים רוצים להקים במקום".

התוכנית כוללת יותר ממאתיים יחידות דיור בבנייה כפרית צמודת קרקע, לצד פיתוח מלונאות בוטיק וכמה מבני ציבור וכמובן פיתוח תשתיות. מאז הוגשה לראשונה נתקלה התוכנית בהתנגדויות רבות וכבר שבע שנים פועלית 'קואליציה להצלת ליפתא', הכוללת אנשי מקצוע, אדריכלים ותושבים מכל המגזרים - חילונים, חרדים ופלסטינים.

אילן שטייר, אחד הפעילים: ”אני שמח ששוב לא נמצא רוב. מדובר בתוכנית מיושנת שאסור לבנות אותה. ליפתא הוכרזה אתר מורשת עולמי של אונסק"ו, כאתר טבע נוף עירוני ייחודי, וחייבים להכין תוכנית אחרת במקומה. נחוצה כאן חשיבה מחודשת בשיתוף הציבור. החרדים במיוחד נהנים לבלות בליפתא בתקופה הזו של בין הזמנים ומדי יום מגיעות לכאן עשרות משפחות, כך שלא מובן מאליו שנציגיהם בעירייה ירצו להרוס את זה למען בנייה צפופה".

דווקא המועצה לשימור אתרים תומכת כיום בתוכנית במתכונתה החדשה. מנהל מחוז ירושלים במועצה, איציק שוויקי: ”נכון שבעבר התנגדנו לתוכנית, אבל מאז הוכנסו כל השינויים שדרשנו וכל בתי הכפר ישומרו, על פי דרישתנו. גם המבנים הקיימים בגרעין הכפר יהפכו למבני ציבור. כך שמדובר בתוכנית משמרת שאנו תומכים בה".