המרכז המסחרי בגילה. צילום: מינהל קהילתי גילה

גילה הולכת ומאבדת שלוחות פרטיות וציבוריות שמעניקות שירותים לאזרחים. סניף בנק לאומי בשכונת הענק (יותר מ־40 אלף תושבים), שנסגר לפני כשלושה חודשים, הוצע השבוע למכירה. שטח הסניף, שממוקם במרכז המסחרי הישן של השכונה ברחוב צביה ויצחק, עומד על 239 מ"ר, כשחלק ניכר ממנו (167 מ"ר) שייכים לקומת הכניסה ושאר השטח בקומה הראשונה. 

נגד סגירת סניף הבנק התנהל מאבק ציבורי, שהנהיג יו"ר המינהל הקהילתי עופר איובי. הוא יצא נגד הכוונה לסגור את הבנק ואף קרא לתושבי גילה לסגור במחאה את חשבונותיהם בסניף. עם זאת רק מעטים בלבד נענו לקריאתו.

במרכז המסחרי נסגר לאחרונה גם הסניף שהפעילו משרד הפנים ורשות האוכלוסין. סניף זה הועתק להר חומה. כרגע פועל בכל שכונת הענק סניף בנק אחד של 'הפועלים'.

איובי: "עם כל הכבוד לעידן הדיגיטלי, לא ניתן לזנוח שכונה בסדר גודל של עיר כמו גילה ללא סניף בנק אחד של 'לאומי'. יש הרבה קשישים שאין להם יכולת ניידות רבה והם נוהגים לקבל את שירותיהם ישירות באמצעות הכספרים. אני מקווה שעכשיו לפחות השטח יימכר לאיזה מוסד או עוגן חדש שיחזק את המרכז המסחרי והוא לא יחולק למספר שטחי מסחר לעסקים קטנים".

תופעת סגירת סניפי בנקים אינה ייחודית לגילה, ולאחרונה נסגרו יותר מעשרה סניפים ברחבי ירושלים. אחד הידועים שבהם הוא בנק דיסקונט במדרחוב בן יהודה. סגירת הסניפים אכן קשורה לעידן הדיגיטלי, שבו הלקוחות ממעטים להתייצב פיזית בסניף ומעדיפים לנהל את חשבונותיהם באמצעות המחשב.