מגדל תצפית שילוני. הדמיה: יונתן ויעל שילוני אדריכלים

הפרויקט: מגדל התצפית בטיילת ארמון הנציב.

המקום: על רכס ארמון הנציב, משקיף על העיר העתיקה.

מתי נולדה התוכנית: בשנת 2000 הוגשה לוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה התוכנית המקורית להקמת מגדל תצפית בטיילת ארמון הנציב. כעבור שנתיים המיזם אושר בוועדה.

מה היה אמור להיות שם: מדובר במיזם תיירותי שכלל מסעדה ושטחי מסחר. המגדל תוכנן להגיע לגובה של 137 מטר, לא כולל האנטנות שעל הגג שלו.

השינוי המוצע בקו הרקיע של ירושלים, מול חומות העיר העתיקה באחד האזורים בעלי הרגישות הנופית הרבה ביותר בעיר, לצד ההשלכות המדיניות והבינלאומיות של הבנייה באזור הנפיץ, הסעיר את כל הנוגעים בדבר והביא להיקף חסר תקדים של 4,500 התנגדויות. בין המתנגדים היו תושבי השכונות הסמוכות, שפנו לעזרתה של עמותת 'במקום' וביקשו להופיע לפני המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

הוועדה המחוזית לא קיבלה את בקשתם ואף קבעה שהמגדל יהפוך לאחד מסמלי העיר. לפיכך היא המליצה לערוך תחרות אדריכלים בינלאומית לתכנון חדש של המונומנט, שתוכנן במקור בידי האדריכלים יונתן ויעל שילוני, ואישרה את התוכנית השנויה במחלוקת תחת מגבלות מסוימות.

לפי התוכנית, מראש המגדל יוכלו לראות אפילו את רמאללה, שנמצאת במרחק של 30 קילומטר ממנו. היזם עזי סלע הסביר בשעתו שהרכסים שמסביב לעיר העתיקה מאופיינים בצריחים ובמגדלים רבים, מכנסיית העלייה בא־טור ועד אוגוסטה ויקטוריה, כך שאין פסול לדעתו בהצעה להקים מגדל תצפית מודרני שישמש נקודת ציון נוספת על רכס ארמון הנציב. עוד ציין כי ממילא קו הרקיע באזור אמור להשתנות מאוד עם בניית מתחם הרכס ממול (נמצא בשלבי אישור כיום; ק"פ), שתביא לאזור הרבה בתי מלון גבוהים.

מדוע המיזם נשאר על הנייר: רק לאחר מאבק ציבורי שנמשך שש שנים הגיע המגדל לדיון גם במועצה הארצית, שקיבלה את החלטת ועדת הערר לדחות את התוכנית עקב "הפגיעה החמורה הצפויה בנוף הירושלמי".

הבעיה העיקרית שהובילה לנפילת המגדל היתה שהוא אומנם יעיל מאוד כמגדל תצפית, והיה מאפשר להשקיף ממנו על כל מקום בעיר, אבל זה אומר שגם ההפך נכון. כלומר אילו המגדל היה נבנה, היו רואים אותו מכל מקום בעיר, וכמובן גם מכל רחבי העיר העתיקה ומהכותל המערבי.

למתנגדים הרבים הצטרפו גם החברה להגנת הטבע והמועצה לשימור אתרים, שהגישו ערר על אישור התוכנית בוועדה המחוזית. פנייתם התקבלה, וכאמור אושררה לאחר מכן במוסד התכנון הגבוה ביותר - המועצה הארצית לתכנון ולבנייה.

טיילת ארמון הנציב היא אתר מושך מאוד למיזמים מגלומניים. רק בשנים האחרונות פורסמו באזור שתי תוכניות ראויות לציון. הגדולה שבהן מציעה להחיות את הטיילת המוזנחת ולהקים בה בתי קפה ומגלשות מים ולהנגיש את חלקיה הבנויים על המדרון היורד לכיוון סילוואן. 

כמו כן מקודמת תוכנית להשמיש את הטיילת למתחם התיירות המתוכנן ממש מולה שנקרא מתחם הרכס. מתוכננים להיבנות בו יותר מאלף חדרי אירוח. את התוכנית מקדמת הרשות לפיתוח ירושלים והיא נמצאת בתחילת דרכה וכוללת בדיקה של היתכנות כלכלית.

תוכנית קטנה יותר אך מעניינת לא פחות היא ההצעה שהעלתה עמותת אלע"ד לפיתוח קצה הטיילת מתחת ל'יס פלאנט'. היוזמה כוללת שיקום של בניין קיים במדרון והפיכתו לאטרקציה שכוללת אומגה. התוכנית זכתה לאישור הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה, ומאחר שהיא נקודתית ומצומצמת בהיקפה יש סיכוי סביר שהיא תצא אל הפועל.

הבעיה העיקרית שהובילה לנפילת המגדל היתה שהוא אומנם יעיל מאוד כמגדל תצפית והיה מאפשר להשקיף ממנו על כל מקום בעיר, אבל זה אומר שגם ההפך נכון. כלומר אילו המגדל היה נבנה היו רואים אותו מכל מקום בעיר, וכמובן גם מכל רחבי העיר העתיקה ומהכותל המערבי