בור מפא"י. בקטן: הסדקים בקירות. צילום: יואב דודקביץ'

הסמטה השקטה במרכז העיר הפכה למלכודת של רעש ואבק. הסיבה: העבודות המתמשכות על בניית מגדל היוקרה במתחם בית מפא"י ממררות את חיי התושבים ואף יוצרות סדקים בקירות הבתים הישנים.

רחוב עזרת ישראל הוא סמטה שמחברת בין יפו לרחוב הנביאים, לא הרחק מבית החולים ביקור חולים. הוא נבנה באחת מהשכונות הראשות שהוקמו מחוץ לחומות, ובתי האבן בו עומדים כבר יותר מ־120 שנה. למרות מיקומו המרכזי, במשך עשרות שנים הוא היה רחוב צדדי שקט ופסטורלי, שמשלב מגורים עם משרדים, כולל הלשכה המקומית של ארגון 'הבונים החופשיים'.

אבל בשנתיים וחצי האחרונות המצב השתנה. דיירי הרחוב סובלים ממטרדי רעש קשים ומענני האבק העולים באופן יומיומי מעבודות החפירה המתמשכות על יסודות מגדל המגורים היוקרתי החדש של חברת 'אפריקה ישראל' במתחם בית מפא"י הסמוך. התושבים החלו לאחרונה לגלות גם סדקים בקירות המבנים הישנים, ומודאגים מכך ששולי הבור העמוק, בעומק של שמונה קומות, מגיעים כבר עד בתיהם.

התושבים פנו כבר עשרות פעמים לעירייה ולחברה ושטחו את טענותיהם, אך עד כה לא נמצא פתרון שיקל על סבלם. כמו כן הם מספרים שלפני תחילת העבודות הובטח להם כי יישמר שטח של כשבעה מטרים שיחצוץ בין שורת המבנים הראשונה לבין הבור והמתחם הענק, אך בפועל החפירה גובלת כיום בבתיהם והם חוששים מפני התערערות המבנים הישנים.

"עינוי סיני מתמשך"

באחת מהדירות גרים כבר שנים רבות השדרנית הוותיקה שרי רז והעיתונאי ואיש התרבות דן בירון. השילוב של הקירבה למרכז העיר עם השקט והבניין המיוחד, היה עבורם נוסחה מנצחת עד כה. עכשיו זה הפך לסיוט מתמשך.

"לא ראיתי בור עמוק כזה בחיי", מתלוננת רז. "יש כאן כלים מכניים כבדים שמתחילים לחצוב בסלע הקשה בשבע בבוקר וממשיכים עד הערב. כולל ימי שישי וערבי חג. כל הבית מתכסה בשכבת אבק צהוב חום ואנחנו נושמים את זה. לפעמים אני מרגישה בבוקר כאילו ישנתי באוהל במדבר. עכשיו גם החלו להופיע סדקים בקירות ואנחנו חוששים ליציבות הבית. הרעש הוא עינוי סיני מתמשך ואינסופי. הוא מזעזע את הבית הישן, שנבנה במקור בכלל בלי יסודות. הכול כדי שיהיה כאן עוד גורד שחקים, שלא יודעים בכלל מי יתגורר בו".

פנינה עדיקא, המתגוררת גם היא באותה סמטה, מפעילה גם חנות יד שנייה בצומת הרחובות יפו ועזרת ישראל. "זה פשוט נורא. זה הפך למטרד בלתי נסבל שנמשך למעלה משנתיים", היא אומרת. "עכשיו החפירות מגיעות ממש עד לקיר האחורי של הבתים הראשונים. זה לא ייאמן - ממש פחד אלוהים. כל פעם שיש חפירה גדולה הכול כאן רועד, כאילו הבית זז. אנחנו סובלים נורא. חלק לא מבוטל מהדיירים ברחוב הם סטודנטים שגרים בשכירות, אז בעלי הדירות לא נמצאים כאן. פנינו לעירייה, אבל אף אחד לא נרתם לעזור לנו”.

עדיקא: "עכשיו החפירות מגיעות ממש עד לקיר האחורי של הבתים הראשונים. ממש פחד אלוהים. כל פעם שיש חפירה גדולה הכול כאן רועד, כאילו הבית זז. אנחנו סובלים נורא ואף אחד לא נרתם לעזור לנו"

הפרויקט במתחם בית מפא"י לשעבר מוקם על שטח של 3.5 דונם בין הרחובות יפו, עזרת ישראל, הנביאים וראול ולנברג. המיזם התעכב עשרות שנים, בין השאר עקב פשיטת רגל של בעלי הקרקע הקודמים. ועבר גלגולים רבים. כיום היזמים הם חברת 'אפריקה מגורים' השייכת ל'אפריקה ישראל'. המגדל המתוכנן יגיע לגובה של 24 קומות ויכלול דירות יוקרה, משרדים ושטחי בנייה בהיקף של כ־43 אלף מ"ר. כמו כן ייפתחו בו חנויות ושטחי מסחר בשטח של כ־4,000 מ"ר. תמהיל הדירות ינוע בין דירות שני חדרים לפנטהאוזים מפוארים. בסך הכול ייבנו 80 דירות.

אפריקה ישראל מגורים: "במסגרת העבודות בפרויקט התקינה החברה חיישנים לבדיקת התזוזות במבנים שממזרח לאזור החפירה. הגורמים המקצועיים המלווים את הפרויקט יפסיקו את החפירה באתר אם תתגלה תזוזה חריגה. אנו מצרים על אי הנעימות שנגרמה לתושבים ועושים כל שביכולתנו  לסיים את החפירה עד סוף החודש הנוכחי".

העירייה: "הבנייה במקום מתבצעת בהיתר. המחלקה לפיקוח על הבנייה תבדוק את הטענות על חריגה לכאורה מההיתר ותפעל בהתאם לממצאים אם יתגלה שאכן אירעה חריגה. הטענות על מטרדי אבק ייבדקו על ידי המחלקה לאיכות הסביבה".