השר בכנס השבוע. מחכים למתקפת הבינוי. צילום: יח"צ

ההצהרה של שר הבינוי והשיכון יואב גלנט ונתוני הנדל"ן המפתיעים על ירושלים. אלו המסרים העיקריים מהכנס השנתי לסיכום שנת 2017 של לשכת המתווכים למקרקעין ירושלים, בחסות "ידיעות ירושלים", שנערך בשבוע שעבר במלון קראון פלאזה בכניסה לעיר

אף על פי שכולנו מבלים שעות ארוכות בפקקים, ונדמה לנו שאנו חיים בעיר צפופה, השר הכריז בכנס ש"ירושלים אינה עיר צפופה" - וגם היה לו הסבר. לדבריו, "כשבוחנים את מספר האנשים לדונם עולה כי בעיר חיים כעשרה תושבים לדונם, לעומת בני ברק שבה חיים כ־30 איש לדונם, וערים אחרות בעולם, שבהן חיים כ־70 איש לדונם".

השר גילה כי על פי חישובי משרד הבינוי והשיכון, בעוד 20 שנה תזדקק ישראל לעוד כמיליון דירות. מעניינת החלוקה למגזרים שחישב המשרד, ולפיה 20 אחוז מהדירות הן לציבור הערבי, 20 אחוז לציבור החרדי ו־60 אחוז לציבור החילוני והדתי. על פי דברי השר, בתחזית לטווח הארוך (עוד 35 שנה) אוכלוסיית ירושלים תגדל ממיליון לשלושה מיליוני תושבים.  

באשר לתוכניות הבנייה העתידיות, מדובר ב־5,000 יחידות ברכס לבן (דרומית־מערבית לעיר), 7,000 דירות חדשות במה שמכונה 'מרחב עטרות', ואלף דירות בפסגת זאב. אלו המיזמים העיקרים, שאליהם מתווספת גם גבעת המטוס, עם יותר מאלפיים דירות

בכל הקשור למיזמי ההתחדשות העירונית (פינוי־בינוי), במשרד הבינוי והשיכון טוענים כי באזורים כמו הקטמונים התוכנית יכולה להגדיל את מספר התושבים פי חמישה. בינתיים התוכניות בקטמונים כוללות הקמה של 6,000 יחידות דיור חדשות במקום אלפיים ישנות.

ח"כ רועי פולקמן אמר בכנס כי "המציאות בירושלים לא מייצגת את שוק הנדל"ן בישראל. קיימת כאן בועת נדל"ן עם מחירי דיור מופרכים". לדבריו במשך שנים הבנייה בירושלים נתנה עדיפות מוחלטת לתושבי חוץ וכיום העתיד בעיר טמון בפינוי־בינוי". 

משה כהן, ראש אגף אשראים, לאומי למשכנתאות בבנק לאומי, דיווח על ירידה בכמות העסקאות בשנת 2017. "שנת 2018 תהיה שנת מבחן - האם תימשך מגמת ההאטה או שתהיה חזרה לפעילות יתר כפי שקרה בשנת 2015".

רשמת המתווכים במשרד המשפטים אתי מויאל ועדכנה את המשתתפים כל האגרה השנתית בגובה 25 אחוז תופחת. חלק מהתשלומים, ציינה, הופנו לכנסים מקצועיים למתווכים וכן לעדכוני חקיקה ומפגשים עם חברי הלשכה.

בבחירות להנהלת לשכת המתווכים למקרקעין, שנערכו בכנס, הודיע יו"ר הלשכה הנוכחי איציק לוי על סיום תפקידו. לוי ימשיך לכהן כיו"ר האיגוד הארצי של המתווכים. שלושה חברים חדשים נבחרו להנהלת הלשכה: אליעזר אבן, רועי יהלום ואמיר אזרף. וקצת מספרים על ארגון המתווכים: הוא משמש איגוד מקצועי למתווכי הנדל"ן בירושלים ומחוץ לה. הלשכה, שבראשותה עומד איציק לוי, מונה כיום יותר מ־300 מתווכים, שמפעילים יותר מ־170 משרדי תיווך בעיר ובאזור