מרכז הפעמון. הנושים יוזמנו לרכוש את הנכס. צילום: יואב דודקביץ'

ההוצאה לפועל החליטה למנות כונס נכסים למגדל הפעמון במרכז העיר ברחוב המלך ג'ורג'. הצעד נעשה בעקבות חוב משכנתה לבנק הפועלים שלא נפרע למרות אזהרות שקיבלו בעבר. לפיכך הוחלט כי עו"ד יוסף בן דור ימונה לכונס הנכסים של הבניין וינהל את הנכס וגם יהיה מוסמך למכור אותו ולממשו. לבעלים שמורה זכות על פי חוק לפרוע את החוב שבפיגור בתוך 90 יום.

על פי כתב ההחלטה של ההוצאה לפועל, הכונס יידרש להעביר בתוך חודשיים דו"ח ראשון לתיק ההוצאה לפועל ולהעביר עדכונים שוטפים על כל תקבול שיקבל במסגרת הליך כינוס הנכסים. כמו כן הוא יחויב להודיע לבעלי הנכס על ההצעה הגבוהה ביותר שקיבל עבור מכירת הנכס. מי שיוגדרו נושים יוזמנו גם הם לקחת חלק בהליך ההתמחרות.

חנויות ריקות

כבר לפני שלוש שנים החלו לקדם במקום תוכנית להסבת חלק עיקרי של הבניין למלון, במהלך שיכלול הוספה של ארבע קומות. התוכנית כוללת גם בניית דירות מגורים ותוספת קטנה של שטחי מסחר. על פי ההצעה הנוכחית, לשטח הקיים, שגודלו עומד על 3,957 מ"ר, יתווספו עוד 1,083 מ"ר.

בשנים האחרונות נותרו חנויות רבות במרכז הפעמון ריקות והבניין איבד מחיוניותו. הכניסה אליו מוזנחת ואינה מסבירה פנים ומספר המבקרים במקום ירד. בשנת 2015 הצטרף מרכז הפעמון ליוזמה עירונית של הקצאת שטחי מסחר ריקים, לתקופה מוגבלת, עבור סדנאות (סטודיו) לאומנים, ללא תשלום, במטרה להחיות את המקום ולמשוך אליו מבקרים.

דווקא בשנה האחרונה חל שיפור מסוים במצב המרכז ונפתחו בו בתי עסק חדשים. הבולט ביותר הוא הסניף היחיד בעיר של רשת הצעצועים 'טויס אר אס', ששכרו בכניסה למרכז שטחי מסחר בהיקף של כ־300 מ"ר שמתפרסים על פני שלוש קומות. בחלק התחתון של הבניין, בחזית הפונה לסמטת יעבץ, החל לפעול מועדון כושר שתפס חלל מסחרי גדול שנותר ריק לאורך כמה שנים.

מרכז הפעמון, שהוקם במקור בידי האחים רייכמן, היה בתחילת דרכו מרכז מסחרי חדשני ומושקע שנהנה מתפוסה מלאה ומזרם לקוחות בלתי פוסק. תמהיל החנויות בו כלל בין השאר סניף של בנק, חנויות הלבשה, סניף דואר, בית קפה של רשת אנג'ל וכמה קומות שהושכרו לקליניקות של רופאים פרטיים.

בחזית הבניין הוצבה מערכת פעמונים, שבשנים הראשונות השמיעה בכל שעה עגולה את מנגינת 'ירושלים של זהב'. לאחר מכן עברה הבעלות לידי איש העסקים משה אינדיק, שהחזיק במשך השנים מספר נכסים מניבים ברחבי העיר, ובכלל זה בגבעת שאול ובמרכז העיר.

ממשרדו של עו"ד יוסף בן דור נמסר: "אין לנו כל עניין לנהל את ההליכים מעל דפי העיתון".

הנהלת מרכז הפעמון: "החוב לבנק הפועלים עומד על פחות משני מיליון שקל ואנו נמצאים בהסדר מתקדם מול הבנק, כשנכון להיום אין פיגורים בתשלומי המשכנתה. החברה המפעילה את הנכס נהנית מאיתנות פיננסית ונדל"נית מוצקה לטווח ארוך. אין כאן מקרה שעומד בתנאים של 'כינוס נכסים'. ככל הנראה הרשם בהוצאה לפועל הפגין זריזות יתר, ודחה את בקשתנו לקיים דיון על מנת לסיים את ההליך בהסדר מניח את הדעת. במקום זאת בחר הרשם להטיל צו כינוס כדרך להיפרע מהנכס למרות האיתנות הפיננסית של חברת מרכז הפעמון".