בית הספר הניסויי. צילום: אדווה חולי

בית הספר הניסויי הגרסה המסחרית: העירייה הודיעה השבוע כי גזירת הפינוי של בית הספר במרכז העיר הוסרה, זאת לאחר מאבק עיקש של ההורים והמינהל הקהילתי 'לב העיר'. למיינט ירושלים נודע כי המינהל, שהוביל את המאבק, מקדם הקמה של מתחם מסחרי חדש שישולב עם בית הספר ועם דירות למגורים. בעירייה מאשרים: "מקדמים שדרוג ותכנון של השטח".

יו"ר המינהל הקהילתי 'לב העיר', ד"ר אופיר לנג, חושף את הצעד הבא של בית הספר הניסויי: הריסת המבנה הישן של בית הספר והקמת מרכז שישלב מסחר, מגורים וחינוך.

"הצגנו לעירייה תוכנית לפיה השימוש הטוב ביותר עבור שטח בית הספר הוא הקמת מרכז חדש שישלב גם מסחר, גם מגורים וגם מוסדות חינוך", הסביר והדגיש כי קודם לכן הוצעה חלופה לעירייה והיא שיפוץ המבנה הקיים של בית הספר.

"הבעיה עם בית הספר הוא המבנה שלו שנמצא במצב רע, אך היתרון הוא שמדובר בשטח גדול. העירייה רצתה להקים שם מלון ומסחר אז הצגנו לה תכנית אחרת שתיטיב עם שני הצדדים", אמר לנג, "מרכזים כאלה קמים בכל העולם בערים הגדולות ואין סיבה שזה לא יקרה במרכז העיר".

עוד הדגיש לנג כי המוסד ימשיך לפעול במקום גם בתקופת הבנייה: "מרכז של עיר גדולה צריך להיות מורכב מתושבים חזקים ולא רק לשמש אזור תיירותי". 

כזכור, לפני כשנתיים העירייה הודיעה על פינוי בית הספר הוותיק שברחוב הלל ובניית מלון חדש במקום. זמן קצר לאחר היוודע דבר תכניתה של העירייה, התאגדו רבים מהורי בית הספר יחדיו על מנת לנסות ולמנוע את סגירת המוסד. אליהם הצטרפו גם חברי הקהילה ותושבי השכונה בגיבוי של המינהל הקהילתי שהביע גם הוא התנגדות.

כחלק מהמאבק אליו יצאו ההורים והתושבים, נאספו אלפי חתימות במסגרת עצומה אשר פנתה לעירייה ודרשה ממנה למצוא פתרון חלופי לתכנית. בנוסף נפתחו קבוצות מחאה בפייסבוק, נערכו כנסים ודיונים בעירייה, והוגשה התנגדות רשמית מטעם התושבים לעירייה. אחד מהנימוקים שכתבו בבה היא שמרכז עיר חי ומקיים חייב לשמור על קיומה של אוכלוסיית תושבים מגוונת, דבר שנוכחותו של בית ספר תורמת לו.

עוד טענו התושבים כי קהילה שמתחזקת את מרכז העיר ואף נשארת בו לאורך הזמן צריכה מבני ציבור וביניהם מבני חינוך. בטיעון אחר כתבו כי בית הספר הניסויי הינו היחידי בכל איזור מרכז העיר שאינו שייך לחינוך הדתי.

העירייה: "אנו מקדמים תכנון ושדרוג של מרכז העיר. בתכנון נכלל, בין היתר, שדרוג מבנה בית הספר הניסויי, קביעת עירוב שימושים, הסדרת שטחים ציבוריים ושדרוג הרחובות: הלל, מנשה בן ישראל, הסורג ועוד."