בריכת הסולטן לאחר המהפך. הדמיה: עדי ויינשטיין אדריכלים

מהפכה בבריכת הסולטן. ה'קיסריה של ירושלים' תעבור שינוי של ממש. השימוש בשטח כמרכז המופעים הפתוח הגדול בעיר אומנם יישמר, אך המתחם - שכיום סגור לקהל הרחב בימים רגילים - ייפתח לשימוש הציבור כל ימות השבוע. במהלך העבודות ייחשף הסכר ההיסטורי, יסולקו הטריבונות המכוערות וייבנו מושבי אבן. בנוסף יוכשר אגם אקולוגי, כך שלפחות תהיה הצדקה סמלית לשם 'בריכת הסולטן'.

מוזנח וחסר אטרקציות

כיום מאושר לקיים בבריכת הסולטן רק שלושים הופעות בשנה, עקב ההבנות שהושגו מול תושבי השכונות הסמוכות, משכנות שאננים וימין משה. לטענת השכנים, עוצמת הקול בהופעות פוגעת פגיעה ממשית באיכות חייהם, ולכן נדרשה הסכמה על מספר האירועים המרבי במקום. פרט לימים המעטים של ההופעות במתחם, וירידים כמו 'חוצות היוצר', המתחם נשאר מוזנח. הוא אינו מושך אליו קהל, שכן למרות הפוטנציאל הרב הגלום בו הוא נטוש וחסר אטרקציות.

אחת מהאטרקציות של המתחם ההיסטורי הוא הסכר הארכיאולוגי שעל גביו עובר הכביש הראשי - אבל הטריבונות הקיימות מסתירות אותו כמעט לחלוטין. כמו כן, הכניסות לרחובות המקשרים תחומים בגדרות ברזל שפוגעות קשה בחזות האתר. ואם לא די בזה, במשך השנים הוקת נו גדרות אטומות לאורך הבריכה כדי לא לאפשר לאנשים שלא רכשו כרטיסים ליהנות ממופעי חינם. כל האלמנטים הללו שירתו אך ורק את ההופעות, אך גם פגעו קשה בנראות והדירו את הציבור הרחב מהמתחם.

מאמץ משותף

המהפכה התכנונית משותפת לכמה גופים שהובילו את התכנון מחודש של האזור, והם אלה שיקדמו כעת את מימושו בשטח. התוכנית המוצעת לא משנה את תוכנית בניין העיר (תב"ע) הקיימת, כך שאין צורך בהליכים מורכבים בוועדות התכנון. הדבר מקצר באופן משמעותי את לוחות הזמנים.

אחד ממעברי המים במתחם החדש. הדמיה: עדי ויינשטיין אדריכלים

בין הגופים שמקדמים את הפרויקט נמצאות העירייה, קרן ירושלים, רשות הטבע והגנים, רשות העתיקות וחברת אריאל, שמפיקה את ההופעות ואת יריד חוצות היוצר. לתכנון מחדש של המתחם הוצעו ארבע הצעות של משרדי תכנון שונים. ההצעה שנבחרה, של משרד עדי ויינשטיין אדריכלים, כוללת הקמת בית קפה ואזור לירידים ודוכנים מתחלפים בחלק העליון של המתחם. בנוסף הציע המשרד הזוכה לבנות טריבונות אבן משתלבות למופעים בצד המערבי והצפון מערבי, ולהפוך את הבמה הקיימת לבמה קבועה. כמו כן יתווסף אזור מיוחד לישיבה על דופן המתחם המחודש.

אחד ממעברי המים במתחם החדש. הדמיה: עדי ויינשטיין אדריכלים

מי שבחרה בסופו של דבר את האדריכל הזוכה היא ועדה בראשות מהנדס העיר שלמה אשכול. עוד לקחו בה חלק נציגים מטעם כל הגופים המעורבים בקידום התוכנית, ובהם מנכ"לית קרן ירושלים ענת צור ומנכ"ל חברת אריאל ציון תורג'מן.

האדריכל רועי זינגר, מנהל המחלקה לתכנון ובנייה בקרן ירושלים: "מדובר במתחם בעל פוטנציאל רב למשוך קהל רב. הוא אמור להתחבר למתחמים נוספים כגון פארק טדי הסמוך. קרן ירושלים תגייס תרומות לתכנון המפורט, שצפוי להיות השלב הבא, ולאחר מכן, יחד עם הגופים האחרים, ייבנה התקציב להקמת המיזם".

התכנית שנבחרה היא תכנית כללית והמשרד עדי ויינשטיין אדריכלים ייעשה תכנית מפורטת באופן וודאי יהיו מספר שינויים.