ראשי הכנסייה היוונית. צילום: אוהד צויגנברג 

הפטנט היצירתי לפתרון אחת הבעיות הגדולות בתחום הנדל"ן בעיר – סוגיית אדמות הכנסייה, שחכירתן עומדת להסתיים בשנים הקרובות. קבוצת ניות, שרכשה 575 דונם מקרקעות הכנסייה היוונית־אורתודוקסית בכמה מהשכונות המבוקשות בעיר, הציעה לקק"ל הפחתה משמעותית בדמי החכירה שייגבו מהדיירים עם תום התקופה, בתנאי שהיזמים יוכלו לקבל לידיהם כבר עכשיו אדמות פנויות.

על פי ההצעה, שמתפרסמת כאן, קרן קיימת לישראל תסכים לשחרר מהחכירה קרקעות שאינן בנויות עדיין ושכבר יותר מעשור אין כל הצדקה כלכלית לבנות עליהן, שכן תקופת חכירתם תסתיים בתוך שלושים שנה. כך תוכל קבוצת ניות, שרכשה את הבעלות על הקרקע מהכנסייה, לבנות, לשווק ולמכור את המגרשים הללו. בתמורה הם מציעים לצמצם משמעותית את הסכומים שיבקשו מקק"ל ומהתושבים עצמם בחכירה המחודשת.

כולם מרוויחים

עו"ד אברהם אברמן, ממשרד אפרים אברמזון, המייצג את קבוצת ניות, אישר השבוע את פרטי ההסדר המוצע: "מדובר בשטחים שבמצבם הנוכחי אינם שווים אגורה לקק"ל ואין כיום כדאיות כלכלית לבנות עליהם. הרעיון שהצענו היה ליצור יש מאין ולשנות את המצב כך שגם 'ניות' ייצאו נשכרים וגם קק"ל והתושבים ירוויחו ממשהו שכיום אין לו ערך.

גבעת התנ"ך. אחת מהקרקעות שיכולה לפתור את הבעיה. צילום: שלומי כהן

"על פי ההצעה היצירתית קק"ל תיתן בחזרה לקבוצת ניות את השטחים המדוברים ובתמורה יקוזז התשלום בשווי כסף לפי הערך הריאלי של הקרקעות בשוק. באנו עם ההצעה הזאת לקק"ל לפחות בשני מועדים שונים: עוד לפני שביצענו את העיסקה מול הכנסייה ופעם נוספת בתקופה שאחרי ביצוע העסקה. ההצעה כמובן עדיין בתוקף. הרעיון לא נדחה, אך גם לא דנו בו ולא התנהל משא ומתן. יש לציין עוד כי הערך של הנכסים החכורים הולך ויורד עם הזמן בהתאם למספר השנים שנותר עד תום תקופת החכירה".

השטחים המדוברים הם בהיקף מוערך של עשרות דונמים בשכונות המבוקשות ביותר בעיר, דוגמת רחביה, טלביה וניות. מדובר לפיכך בסכומים לא מבוטלים.

אנשי קבוצת ניות עצמם איתרו וחשפו את מקומם של השטחים הלא בנויים. התברר כי בין השטחים שהיו בבעלות הפטריארכיה היו קרקעות לא בנויות רבות שאפשר לקדם עליהן בנייה למגורים, למלונאות ולמוסדות ציבור. בחלקן אף יש כבר תוכנית בניין עיר (תב"ע) מאושרת עם זכויות בנייה שיש רק לממש.  בין השאר מדובר באזור גבעת התנ"ך הצמוד לתיאטרון החאן ממול מתחם התחנה הראשונה, במגרש  הכורכר בחניון ללא תשלום ש בין גן פעמון למושבה הגרמנית ובמתחם למלונאות שבו כננו בעבר להקים את מלון היוקרה 'ארבע העונות' בכניסה למושבה הגרמנית.

קרקע בוערת

על פי הנתונים של מטה המאבק, להצלת חוכרי הדירות, בירושלים לבדה יש כ־1,800 בתי אב שדירותיהם, הוקמו על אדמות הכנסייה. בתום תקופת החכירה, בשנת 2051, יש להשיבם לבעליהם או לחדש את החכירה בסכום שיהיה גבוה באופן משמעותי ממי שנגבה בתקופת החכירה הראשונית. מכאן נובע החשש של הדיירים.

קק"ל: "כל מה שנעשה על-ידי קק״ל לאורך השנים, החל מן העסקה מול הפטריארכיה היוונית בשנות ה-50, נעשה לטובת התושבים ומתוך היענותה של קק"ל, כגוף ציוני, לצורכי המדינה. הבעיה היא בעיה לאומית ולכן לאחר שהתבררה העסקה שבוצעה, פנתה קק"ל ביוזמתה לכל הגורמים הרלוונטיים בממשלה ומחוצה לה למצוא בהקדם כלים שיאפשרו את הפתרון לטובת התושבים. בעקבות הפניה, מונה צוות מיוחד מטעם משרד המשפטים אשר בוחן את ההצעות השונות לפתרון הנושא".