ביום: כל מ"ר בבסטה שווה זהב. צילום: שלומי כהן

מחיר השוק: זינוק בערך הנכסים במחנה יהודה, עד כדי פי שלושה מהעלייה המקבילה שנרשמה במחירי הנדל"ן למגורים. ההערכה היא כי מחירה של בסטה יחידה במקום טוב בשוק מגיע לשני מיליון שקל. מדובר בעלייה בשיעור של 300 אחוז מאז תחילת העשור (2010). 

הנתונים מגיעים לאחר סקירה שביצעה השמאית מוריה רבני עבור לשכת שמאי המקרקעין. רבני מגלה בין השאר כי התשואה לנכס בשוק עומדת על ממוצע של 7.7 אחוזים לשנה.

לדברי רבני, "מחירי הנכסים בשוק הם מהגבוהים ביותר בירושלים. רק לאחרונה נחתמו שני הסכמים לרכישת חנויות במתחם. חנות ברחוב עץ חיים, בשטח של תשעה מ"ר בלבד, נמכרה תמורת 2.25 מיליון שקל, כלומר סכום של 250 אלף שקל למ"ר.

"בעיסקה נוספת שהושלמה לאחרונה נמכרה חנות של 12 מ"ר ברחוב מחנה יהודה, שהוא אחד משני הרחובות הראשיים של השוק, תמורת 2.8 מיליוני שקלים. הסכום משתווה ל־235 אלף שקל למ"ר. אותו עסק מושכר תמורת 18 אלף שקל לחודש, כך שמדובר בתשואה של 7.7 אחוזים לשנה עבור הבעלים". 

רבני השוותה גם בין המחירים ששולמו השנה לאלה ששולמו עבור נכסים דומים לפני שמונה שנים, בתחילת העשור. "בשנת 2010", היא מעדכנת, "דווחו עסקאות על חנויות בשטח של כ־20 מ"ר תמורת 650 עד 800 אלף שקל. חישוב פשוט מראה כי מדובר בעלייה של מאות אחוזים בתוך שמונה שנים".

עוד עולה מהבדיקה שנעשתה עבור לשכת שמאי המקרקעין כי חנות בשטח של כ־60 מ"ר מושכרת כיום תמורת סכום של 50 אלף שקל לחודש לפני מע"מ. החוזה נחתם לפי 850 שקל למ"ר. עיסקת שכירות נוספת שחושפת רבני היא על עסק ששטחו 22 מ"ר. החנות מושכרת תמורת סכום של 18 אלף שקל (גם כאן ללא מע"מ), מה שהעמיד את חוזה השכירות על 800 שקל למ"ר.

הבדל של יום ולילה

שוק מחנה יהודה הוקם בסוף המאה ה־19 ובשנות ה־30 של המאה הקודמת נבנה מתחם השוק הקבוע. הוא נמצא בין הרחובות יפו ואגריפס, והרחובות המרכזיים שלו הם מחנה יהודה ועץ חיים. ביניהם ניצבים כמה רחובות קטנים וסמטאות כגון התפוח, האפרסק והשזיף, שנהנים גם הם מתנועה ערה של לקוחות, אך קטנה משמעותית מזו שעוברת ברחובות המרכזיים

השוק עבר מהפך, שהחל עם תחילת המילניום. אחרי שנים רבות שפעלו בו בעיקר חנויות של פירות וירקות, בשנים האחרונות הוא הפך לאזור מסחרי שוקק שכולל חנויות בוטיק, חנויות בגדים ומסעדות. תחומי הבילוי וההסעדה הפכו כמעט שווים בהיקפם לפעילות המסחרית בשעות היום. כך יוצא שבשעות הלילה המקום מושך תנועה רבה. עם זאת, בשעות האלה רק חנויות 'קלאסיות' מעטות נשארות פתוחות.