יוסי בנאי ז"ל. צילום: צביקה טישלר

הזמר יוסי בנאי, שנולד וגדל בסמטאות השוק והריחות והצבעים של השוק ליוו את יצירותיו ואת שיריו לאורך השנים, יונצח בשוק מחנה יהודה. המתחם, שייקרא 'חצר יוסי בנאי', נמצא סמוך לבית הוריו ברחוב האגס 1 (כיום רחוב אליהו בנאי 13) ופועלים בו כיום לצד הבסטות גם כמה ברים ובתי קפה, ובהם קפה חבה והבר 'קזינו דה־פריז' של אלי מזרחי ושאנן סטריט.

בשעות היום החצר האותנטית היא חלק בלתי נפרד משוק הירקות והפירות, ובשעות אחר הצהריים היא משנה את אופייה למרכז בילוי ופנאי. על איתור המקום אחראית הוועדה העירונית לשמות בראשות סגנית ראש העירייה יעל ענתבי. זמן רב חיפשה הוועדה אזור להנצחתו של בנאי, ורק אחרי כמה סיורים התקבלה ההחלטה.

כבר בתחילה נקבע שבנאי לא יונצח בקריאת רחוב על שמו, כדי למנוע בלבול עם שני רחובות אחרים בעיר: אליהו בנאי בשוק, שנקרא על שם אביו, ורחוב הבנאי בבית הכרם. במקום זאת הוחלט להנציח את הזמר והשחקן הנודע בכיכר או באזור שיהיו קשורים למקום מגוריו וליצירותיו, ולפיכך שוק מחנה יהודה היה בעדיפות ראשונה.

נציגי משפחת בנאי עודכנו בהחלטת העירייה, ובמהלך חודש אוגוסט אמור להתקיים הטקס הרשמי של קריאת החצר על שמו של בנאי במעמד ראש העירייה ניר ברקת. צפויה כמובן להיות גם נציגות נכבדת של בני המשפחה, שמפורסמים ברובם, ומקווים שבנו יובל בנאי אף יקדיש לאביו שיר במהלך האירוע.

ענתבי: "יוסי בנאי הוא דמות ירושלמית שורשית, מוכרת ואהובה, שחי ויצר כאן והביא את הטעמים והריחות הירושלמיים בסגנונו המיוחד לכל בית בישראל. אני שמחה שאיתרנו את האזור שהיה הכי קרוב לליבו, ומקווה שתחת השם החדש החצר תלך ותתפתח כמתחם ייחודי בלב השוק".

יוסי בנאי הלך לעולמו בשנת 2006 וההחלטה להנציח אותו התקבלה לפני כחצי שנה. הזמר הידוע נולד וגדל בדירת שני חדרים של אביו הירקן ברחוב האגס בשוק. שם גדלו יחד שמונת האחים למשפחת בנאי, ביניהם גברי מ'הגשש החיוור' ויעקב, שבנו אהוד בנאי כתב את השיר המפורסם על זכרונות ילדותו מ'רחוב האגס 1'.