מימין לשמאל: סזורק, מדהי, אזולאי, פרידסון וסיוול. צילום: יואב דודקביץ

המחזור הרביעי של המאיץ הבינלאומי מאסצ'לנג' ישראל, שפועל בבית אליאנס ליד השוק, מגיע לישורת האחרונה. בסוף החודש יוכרזו הזוכים בסכום כולל של מיליון שקל, שיחולקו ל־3-2 חברות הזנק. בנוסף, עשרת המיזמים שיעלו לגמר יזכו ל'רואד שו' ממומן במלואו של שבועיים בניו יורק ובארצות הברית, שיכלול פגישות אישיות עם מנהלים בכירים של חברות ענק ומשקיעים פוטנציאליים.

בינתיים 54 המיזמים שנבחרו השנה מתוך 510 מתמודדים מנסים לסגור את החודש. עבור חלקם שהות של ארבעה חודשים בישראל זו עלות כבדה.

לסבלט בדרך למיליונים

הסטארטאפיסט הפולני מאט סזורק (40) נמצא כבר חודשים ארוכים על קו פולין־ישראל. פעם בשבועיים הוא עולה על טיסת לואו־קוסט מוורשה לנתב"ג ומנסה לקדם את המיזם במולדתו ובמקביל לפתוח דלתות חדשות ולהתמקצע בירושלים. הפיתוח שלו הוא אביזר אופטומטריסטי שמאפשר לחולים לתרגל את עיניהם בבית, בלי צורך להגיע במיוחד למרפאה.

"בחרנו להתמודד במאסצ'לנג' ישראל ולהגיע לירושלים כי לישראל יש קשרי מסחר הדוקים עם שווקים ענקיים כגון ארצות הברית והודו ואנחנו מקווים להגיע אליהם", הוא אומר. בזמן שהותו בעיר הוא מסבלט ב־RB&B או שוכר חדר בהוסטל במרכז העיר. הוא גם הספיק לטייל בנצרת, ניהל פגישות עם חברות הייטק בתל אביב וצף בים המלח כמה שעות. אבל את עיקר זמנו הוא מקדיש לפיתוח המשקפיים, שיסבו טכנולוגיה של מציאות מדומה כדי לטפל במצבים כמו 'עין עצלה'.

יש כבר אב־טיפוס והחל רישום פטנט בינלאומי. אם הכול ילך כשורה, בספטמבר ייערך ניסוי מעשי ראשון בפולין, ואחר כך השמיים הם הגבול. אם סזורק אכן יקדם את הטיפול בקשיי ראייה וקריאה, בפעם הבאה שיבקר בארץ אולי כבר יוכל להתרווח בסוויטה מפנקת בבית מלון מפואר.

סזורק קיבל בהתחלה קצת בשוק את ההתנהלות כאן, אך התאקלם מהר. "הישראלים ישירים מאוד ולא מבזבזים זמן", הוא מסביר את הבדלי התרבות. "אם דיברתי עם מישהו והרעיון שלי מצא חן בעיניו הוא ישר נרתם ועוזר לי כאילו אנחנו בני משפחה או חברים ותיקים, ואם לא אז אומרים את זה ישר בפרצוף. בהתחלה היה לי קצת קשה עם זה, אבל מהר מאוד התחברתי. עזרו לנו מאוד והתקדמנו, ואנחנו מקווים להגיע לגמר".

הבריטית שעוזרת לאפריקאים

קלייר סיוול (33) היא כלכלנית בריטית בוגרת אוקספורד שחיה בשנים האחרונות בקניה. המיזם שהביא אותה לישראל פועל להפיק מים מהלחות שבאוויר במטרה לפתור את בעיית זיהום המים בקניה.

"הייתי מתקלחת שם עם בקבוקים של מים מינרליים, וזה עסק לא זול", היא מסבירה. "יש שם בעיה קשה של מים לא נקיים. יחד עם שתי שותפות, שהכינו בתקופת לימודיהן מסננים ומכרו אותם, התחלנו לפתח את המכשיר שיפיק מים נקיים בעלות של חמישה סנט בלבד לליטר ויאפשר לכל קניה להתרחץ ולהשתמש במים מטוהרים לגידולים חקלאיים".

נכון להיום, 50 אחוז מהקנייתים כלל אינם מחוברים למים זורמים ומקורות המים במדינה מזוהמים מאוד. מי שיכול משתמש במים מינרליים כמעט לכל דבר. המכשיר החדש הגיע כבר לשלב האב־טיפוס והמיזם פועל כרגע לגייס משקיעים

"ישראל מובילה בפיתוח העולמי של טכנולוגיות מים. אני מכירה מדענים מהטכניון ומאוניברסיטאות ישראליות נוספות שקשה לי לבטא את שמותיהן", אומרת סוויל.

סוויל נמצאת בישראל בפעם הראשונה ומתלהבת מאוד משוק מחנה יהודה הצמוד לבית אליאנס, שבו פועל מאסצ'לנג', וגם מהמאכלים הישראליים הפופולריים כמו שקשוקה וסביח. אבל הקשר הישראלי שלה מוקדם יותר: "הכרתי בקניה לפני תקופה איש עסקים ישראלי והתחלנו לצאת ואנחנו בקשר גם כיום. הוא היה זכיין של ארקפה ועכשיו הוא בעסקי הקפה בקניה".

בימים אלה היא גרה בסבלט במרכז העיר. "מעבר לעניין הכספי מדובר גם בנוחות. זאת הדרך הכי טובה להכיר אנשים ואת התרבות המקומית", היא מסכמת.

תחבורה לכולם

אילו פרידסון אומנם מדבר בעיקר אנגלית, אך חי בארץ כבר 18 שנה. הוא סיים לימודי ביוכימיה מולקולרית בטכניון ואת השותף שלו למיזם, מוטי סיגל, הכיר כשהיו שותפים לדירה במהלך הלימודים. עכשיו הם מפתחים אפליקציה בשם 'רוּט־ואלֶה', שמוצאת את דרך ההגעה המהירה ביותר ממקום למקום בכל אמצעי התחבורה הזמינים - מעין ניסיון לקחת את וייז צעד אחד קדימה ולשלב בו גם את מוביט ואובר. בקיצור, כל סוגי אפליקציות התחבורה בחבילה אחת

בקרוב זה יעלה באנדרואיד בארץ ובעוד כמה שבועות תושק הגירסה האנגלית בניו יורק. הפיילוט הראשון מתוכנן באילת, ככלי שיסייע לתחבורה בין שדה התעופה החדש בתמנע לעיר. הקונספט הוא בחינם למשתמש, כשהכסף יבוא מגופי התחבורה הציבורית שישלמו על העלייה במספר הנוסעים שיגיעו אליהם דרך האפליקציה.

מוגן על הענן

בסקאר מדהי הוא מהנדס אלקטרוניקה מבנגלור שבהודו שמפתח תוכנת אבטחה בשם 'זירו לאבּס' למידע שמאוחסן בענן. "בחרנו להגיע למאיץ בישראל כי אתם במקום הראשון בעולם בפיתוח אבטחה בסייבר", הוא מסביר. "כל חברה ורוב האנשים הפרטיים מעבירים כמויות גדולות של מידע דרך שירותי ענן, ולא הכול שם מאובטח כמו שצריך. יש לנו אב־טיפוס ופיילוטים שאנחנו מריצים באסיה, אוסטרליה וארצות הברית. המוצר עצמו ייצא לשוק החופשי בעוד כשנה".

אחד הקשרים שיצרו במהלך שהותם בירושלים הבשיל כבר למשא ומתן מתקדם עם חברה ישראלית מוכרת שעוסקת בנושאי ביטחון. מדהי כבר מצפה בשקיקה למיליונים שעוד יגיעו, אך בינתיים הוא מסבלט דירה בבית הכרם ומגיע בכל בוקר למאסצ'לנג' ברכבת הקלה.

"אני אוהב מאוד את הישירות הישראלית - לא מבזבזים זמן ואומרים לך הכול בפרצוף, לטוב ולרע. האוכל בשוק מדהים ומגוון, ואני מקווה מאוד לפתוח כאן בתוך שנה וחצי נציגות קבועה שלנו", הוא אומר.

לחמם מים מרחוק

יוסי אזולאי, תושב עמק חפר, הסתובב הרבה בעולם, גר כמה שנים בניו יורק ודובר גם ספרדית. לירושלים הוא הגיע כבר בתיכון, כשלמד בפנימיית בויאר. עכשיו הוא עובד על מכשיר לניטור מערכות לחימום מים.

איך זה עובד? לדבריו, המערכת תותקן בבוילר, ובעזרת אפליקציה תוכלו לקבוע מראש את כמות המים החמים שתצטרכו בכל יום לדיירי הבית. על הדרך, ולא פחות חשוב, המערכת תתריע על תקלות כבר בשלב שבו יתחילו להתהוות, כך שתדעו מראש לטפל בבוילר ובדוד השמש ולא להיתקע מתחת לדוש בלי מים חמים. אפילו בקיץ תוכלו לזהות תקלות, בלי להפעיל כלל את גוף החימום.

הפיתוח כולל ארבעה פטנטים, שנמצאים כבר בשלבים שונים של רישום ואישור. ניסוי ראשון בשטח כבר נכנס לשימוש בכמה דירות בבאר שבע. אזולאי: "אני זוכר את ירושלים עוד מהתיכון, אבל הרכבת הקלה עשתה כאן מהפכה והנגישה את מרכז העיר. אני עדיין מת על עזורא בשוק וקופץ לשם מתי שמזדמן".

"אין מקומות שמורים"

מאסצ'לנג' נולד במקור בבוסטון בשנת 2009 וכיום יש לו תוכניות מקבילות בשווייץ, מקסיקו סיטי וישראל. השלוחה הירושלמית פעילה כבר שנה רביעית.

הפעילות בעיר מתאפשרת בסיוע של הרשות לפיתוח ירושלים, המשרד לירושלים ומורשת ונותני חסויות שונים. המשתתפים עצמם אינם משלמים כלל על ההשתתפות במאיץ, פרט למימון שהותם בישראל.

מנהלת מאסצ'לנג' ישראל, יונית סירקין: "השנה קיבלנו יותר מחו"ל. יש גם לא מעט נשים, אבל אין אצלנו מקומות שמורים לאף אחד - לא לנשים ולא לסטארטאפים זרים - ועדיין רק עשרה אחוזים מתקבלים".