מלון פנינט ירושלים. צילום: שלומי כהן

15 שנים אחרי שנסגר, סאגת המלון הנטוש פנינת ירושלים בכיכר צה"ל נמצאת בדרך להסדר. אחרי שהעירייה כבר הוציאה צו הריסה לבניין, ובית המשפט דחה אותו, נמצא כנראה הסדר עקרוני שיהיה מקובל הן על בעלי הנכס והן על מהנדס העירייה שלמה אשכול. בכך תיפתח בעיית 'הפיל הלבן' נטוש והמסוכן לציבור, שנמצא במקום הכי רגיש ויוקרתי מול חומות העיר העתיקה ושער יפו.

במסגרת ההסדר המתגבש תאושר תוספת של 16 יחידות מגורים בחלק האחורי של המתחם, הפונה לרחוב כורש, כפיצוי לבעלים על כך שלא יוכלו להגביה את המלון מעל לגובה החומות. הבניין הקיים ייהרס ובמלון החדש שייבנה במקומו יאפשרו להוסיף עד שלוש קומות תת־קרקעיות נוספות בחציבה. כבר כיום חמש קומות במבנה הקיים הן תת־קרקעיות וכוללות כמה אולמות, בריכה מקורה ומקווה.

המלון החדש יכלול כ־170 חדרים ושטחי הבנייה בו יהיו גדולים יותר מהמבנה הנוכחי. כמו כן הכניסה הראשית למלון תהיה מול לחומות במקום הכניסה הנוכחית הפונה לכיכר צה"ל.

המלון, שנבנה במקור בסוף שנות ה־90 עבר כמה גלגולים בדרך. הוא נפתח כמלון 'פנינת דן' והפך לאחר מכן ל'פנינת ירושלים'. הבעלים הנוכחים רכשו את הנכס מידי בנק דיסקונט, שקיבל לידיו את המלון לאחר שנקלע לקשיים כספיים. במקור היו בו שטחי מסחר רבים בבעלות חברות ואנשי עסקים פרטיים, ובין השאר פעל במקום סניף של בנק הבינלאומי.

היזמים הנוכחים רכשו בחזרה את כל שטחי המסחר, שנסגרו בינתיים, ופינו מהמקום את בעלי העסקים הפרטיים. עם זאת אחד מאנשי העסקים הוותיקים בעיר מחזיק עדיין בנכס בודד בקומת הלובי של המלון, בחזית הפונה לרחוב שלמה המלך וכיכר צה"ל. הנכס הזה אמור להקנות לו חנות מסחרית פרטית גם במלון החדש.

היזמים: "בעזרת השם יש התקדמות ובקרוב יובאו התוכניות החדשות לאישור ועדות התכנון, כולל הדירות למגורים".

העירייה: "המאבק של אנשי התכנון בעירייה, בשיתוף המחלקה המשפטית, הצליח בסוף להביא למהפך והשינוי בעמדת היזמים, שהתעקשו לבנות תוספת לגובה וכשלא קיבלו את מבוקשם השאירו את המקום סגור. מדובר רק במאבק ראשון, ובקנה נמצאים עוד לא מעט פילים לבנים ומבנים שלמים נטושים וסגורים שתקועים מסיבות שונות ומשונות".