הרכס הלבן. צילום:  דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע
המאבק הציבורי נגד הבנייה ברכס לבן נמשך: 11 שנים אחרי שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה, דחתה את תכנית ספדי, לבנייה בהרי ירושלים, מערבית לעיר, בעקבות מאבק ציבורי גדול, הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה, מחוז ירושלים, תדון היום (ג'), בתכנית הבנייה ברכס הלבן.

את התכנית מקדם משרד הבינוי והשיכון, המיועדת ל–5 אלף יחידות דיור, בהרי ירושלים, מערבית לעיר, באותו השטח. הבוקר הגיעו פעילי מגמה ירוקה ותושבי האזור למשרד הפנים ומחו נגד הבנייה.

החברה להגנת הטבע, הפועלת לשמירה על הרי ירושלים, מתנגדת לתכנית המוצעת: "שטח התכנית ברכס לבן, הוא שטח פתוח, בעל חשיבות סביבתית גדולה ביותר, עקב היותו חלק חשוב במיוחד באגן האיסוף וההזנה התת קרקעית של מעיינות האזור. למעיינות חשיבות גדולה, גם מבחינה אקולוגית וכנכסי מורשת תרבותית היסטורית ומוקדי בילוי והנאה בטבע, לציבורי נופשים ומטיילים.

הפעילים והתושבים מפגינים מול משרד הפנים. צילום: לירן תמרי

"כמו כן, מהווה שטח התכנית מרחב חיוני למסדרון האקולוגי של נחל רפאים, המצטמצם בהתמדה בעשורים האחרונים, והוא חשוב לקיום, למסתור ולתנועת בעלי חיים. מימוש התכנית עתיד לגרום להרס כל ערכי הסביבה. הפיתוח האינטנסיבי בעיר ירושלים ובמחוז, בעשורים האחרונים, כבר פגעו קשות בבתי גידול ייחודיים, ברציפות השטחים הפתוחים, במסדרונות האקולוגיים ובערכי הטבע והנוף של המרחב. כתוצאה מכך, גברה מאד חשיבותם של השטחים הפתוחים הנותרים, כמו מורדות רכס לבן.

"בנוגע לטענה הנשמעת לעיתים, כי 'אין יותר שטחים לבנייה בעיר', ולכן צריך לפלוש לכיוון השטחים הפתוחים – ובכן, זו לא יותר מאגדה אורבנית. יש בירושלים מאגר מצטבר של עתודות קרקע, עד 2040, ללא השטחים שבקונפליקט סביבתי – רכס לבן, מורדות אורה, שלוחת הדסה ומצפה נפתוח – העומד על 100 אלף יח"ד, בנות מימוש. כרבע מהן, 23000 יח"ד – הן בקרקעות שתוכננו ואושרו לבנייה מזה זמן, אך לא יצאו לפועל בגלל חסמים שונים – פוליטיים, היעדר תשתיות נדרשות, או הסדרים קרקעיים. טוב תעשה המדינה, אם תפעל להסרת אותם החסמים ולמימוש אותן התכניות, ולא להרס השטחים הפתוחים, שעדיין נשארו".

פנייה לקק"ל: "הצטרפו למאבק נגד תוכנית רכס לבן"

המינהלים הקהילתים יובלים וגנים בדרום מערב העיר, שמתנגדים לתוכנית הבנייה המוצעת, פנו לאחרונה ליו"ר קק"ל דני עטר וביקשו שיצרף את הקרן למטה המאבק. להערכתם  הרחבת השורות על ידי כניסת גוף משמעותי כמו קק"ל, שיש לו מעמד סטטוטורי ונציגויות במוסדות התכנון, תוכל להטות את הכף ולתרום לעצירת הפגיעה המתוכננת ברכס  הפתוח.

במכתב, שעליו חתומים יו"ר המינהל הקהילתי יובלים רוני שרון ויו"ר מינהל גנים ד"ר נתנאל פישר, מציינים השניים כי מעבר לפגיעה שתהיה בשטחים הירוקים, הבנייה החדשה שמקדמים משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל תחליש את השכונות הקיימות. לדבריהם, התוכנית תפגע באופן קריטי במאמצים שנעשים בשנים האחרונות לחיזוק השכונות בדרום העיר, שמאוכלסות בלא מעט משפחות קשות יום, ותיצור תחרות לא הוגנת.

בין השאר הם אומרים שלא ייתכן שברכס לבן תקודם תוכנית לבניית 5,000 יחידות דיור בצפיפות נמוכה ובסטנדרטים איכותיים, בעוד שבשכונות הקיימות הצפיפות גבוהה באופן ניכר כבר כיום. לאחר שיושלמו מיזמי הפינוי־בינוי המתוכננים בהן הצפיפות בשכונות הקיימות תעלה אף יותר. לכן אין ספק לדעתם שמשפרי דיור יעדיפו לעבור לשכונה החדשה.

הפעילים והתושבים מפגינים מול משרד הפנים. צילום: מערכת מיינט ירושלים

בהמשך הם מציינים כי לכל הפחות יש להבטיח בנייה מוגבלת בלבד תוך הבטחת הקצאת קרקע משלימה להתחדשות עירונית בשכונות דרום מערב העיר, כדי להגביר את הכדאיות הכלכלית שלה.

חבר המועצה איתי גוטלר, שמתגורר בקרית יובל, מתנגד אף הוא לבנייה המתוכננת. כחבר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה הוא אומר שהוא גם לא רואה הצדקה תכנונית לכך: "יש לעצור את תהליכי קידום תוכניות הבנייה ברכס לבן עד שתיערך בדיקה אמיתית של הצרכים וההיתכנות. אך בעיקר יש לתאם קודם כל את כל התוכניות מול המינהלים הקהילתיים".

קק"ל: "ירושלים עטופה ממערב ביערות ושטחים פתוחים, כך שכל פיתוח יבוא על חשבונם. לפיכך קק"ל בחנה בראייה רחבה את התוכניות להרחבת העיר וקבעה היכן לשמרם והיכן אפשר לאפשר פיתוח תוך צמצום הפגיעה. התוכנית ברכס לבן נמצאת צמוד לבינוי קיים ולפיכך לא נכללת כיער בתוכנית המתאר הארצית לייעור".

בהכנת הכתבה השתתפו לירן תמרי ואדווה חולי