הפעילים והתושבים מפגינים מול משרד הפנים. צילום: מערכת מיינט ירושלים

הוועדה המחוזית ירושלים, החליטה היום (ג'), לאשר את תכניות הבנייה ברכס לבן שבהרי ירושלים סמוך לגבעת משואה וקרית מנחם לטובת 5 אלף יחידות דיור.  בזמן הוועדה הפגינו מחוץ למשרד הפנים פעילי מגמה ירוקה ותושבי האזור.

ברוב של 8 מול 6, הוחלט להפקיד בתנאים את תכניות הבנייה ברכס לבן, הכוללות 5 אלף יחידות דיור, באותו השטח של תכנית ספדי, שנדחתה על ידי המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בשנת 2007. 

הפעילים והתושבים מפגינים מול משרד הפנים. צילום: לירן תמרי

נציג החברה להגנת הטבע בוועדה, העלה הצעה חלופית, לא לאשר היום את התכנית, ולשוב ולדון בה, רק כאשר הוועדה תקבל לידיה מידע נוסף, הכולל תסקיר השפעה על הסביבה ותכנית הידרולוגית, אולם בעד ההצעה שלו, הצביעו 6 חברים, ובעד הצעת היו"ר, להפקיד את התכנית בתנאים, הצביעו 8 חברי ועדה. נציג המשרד להגנת הסביבה, נמנע.  

 הרכס הלבן. צילום: דב גרינבלט, החברה להגנת הטבע

"נפעל לביטול התכנית"

מהחברה להגנת הטבע, הפועלת לשמירה על הרי ירושלים, נמסר: "החברה להגנת הטבע מתנגדת להרס השטחים הפתוחים של הרי ירושלים ותמשיך לפעול, בכל הדרכים העומדות לרשותה, על מנת להגן ולשמור על המרחב ולהביא לביטול התכנית.

"שטח התכנית ברכס לבן, הוא שטח פתוח, בעל חשיבות סביבתית גדולה ביותר, גם לטבע וגם לציבור הנופשים והמטיילים. כמו כן, מהווה שטח התכנית מרחב חיוני למסדרון האקולוגי של נחל רפאים, המצטמצם בהתמדה בעשורים האחרונים, והוא חשוב לקיום, למסתור ולתנועת בעלי חיים. מימוש התכנית עתיד לגרום להרס כל ערכי הסביבה. הפיתוח האינטנסיבי בעיר ירושלים ובמחוז, בעשורים האחרונים, כבר פגעו קשות בבתי גידול ייחודיים, ברציפות השטחים הפתוחים, במסדרונות האקולוגיים ובערכי הטבע והנוף של המרחב. כתוצאה מכך, גברה מאד חשיבותם של השטחים הפתוחים הנותרים, כמו מורדות רכס לבן".

"יש בירושלים מאגר מצטבר גדול, של עתודות קרקע, עד 2040, ללא השטחים שבקונפליקט סביבתי – רכס לבן, מורדות אורה, שלוחת הדסה ומצפה נפתוח – בקרקעות שתוכננו ואושרו לבנייה מזה זמן, אך לא יצאו לפועל בגלל חסמים שונים – פוליטיים, היעדר תשתיות נדרשות, או הסדרים קרקעיים. טוב תעשה המדינה, אם תפעל להסרת אותם החסמים ולמימוש אותן התכניות, ולא להרס השטחים הפתוחים, שעדיין נשארו".