כיכר ספרא. אילוסטרציה: אדווה חולי

שבוע אחרי שהסכם הגג ההיסטורי בין העירייה לרשות מקרקעי ישראל נחשף לציבור בחגיגיות רבה, נאלץ ראש העירייה, ניר ברקת להסיר אותו מסדר היום, לאחר שנוכח שלא יהיה לו רוב במועצת העירייה. הנושא יובא ככל הנראה לאישור מחדש בישיבת המועצה האחרונה לפני הבחירות, שתתקיים בחודש הבא.

כבר ביום ראשון בערב בשבוע שעבר, לפני הישיבה, הפיצה חברת האופוזיציה מסיעת מרצ, לורה ורטון, מכתב לחברי המועצה שבו פירטה כעשרים שאלות על בעיות מהותיות שקיימות לטענתה בהסכם. אחת מהסוגיות הבולטות שעליהן הצביעה היתה היעדר שטחים לבנייה עתידית למגזר החרדי. בכך היא קלעה לנקודה הכואבת ביותר עבור הרוב החרדי בקואליציה, שקולו חיוני לאישור ההסכם.

ורטון. "לא חותמת גומי". צילום: שלומי כהן

"מה שנמצא בהסכם הגג הוא לכל הדעות חלוקה לא הוגנת, וגם המעט שיש שם אינו ריאלי", אומר חבר המועצה מש"ס פיני עזרא. "בנחל רוממה, שם מדובר בהסכם על בניית 200 יחידות דיור ומוסדות חינוך, המינהל הקהילתי והתושבים מתנגדים לתוכים וכך גם הגופים הירוקים. בפי גלילות צריך לפנות קודם את מכלי הדלק, כך שזה לא נועד לשיווק מיידי וברשות השידור מדובר בשכונה קיימת שלא צריכה פיתוח, אבל ייבנו שם רק כמה דירות יוקרה.

"הצעירים הירושלמים הם העתיד של העיר, וזה כולל גם את החרדים. צריך להקצות למגזר קרוב ל־40 אחוז מהבנייה החדשה. הודענו לברקת שלא נוכל לתמוך בהסכם ללא שינויים ותוספות משמעותיות".

קינג. "השמאל מטרפד" . צילום: שלומי כהן

למרות העובדה שכמעט כל הבנייה החדשה שאושרה בהסכם אכן מיועדת לציבור הכללי, חשוב לזכור שההסכם עוסק רק בבנייה על קרקע ציבורית של רשות מקרקעי ישראל. בעיר יש תוכניות נוספות שמתבססות על קרקעות פרטיות, והעירייה אף דאגה שיופיע בהסכם סעיף על פיתוח של קרקע פרטית במורדות הצפוניים של רמות. באזור הזה אפשר לבנות כ־2,100 יחידות דיור חדשות עבור המגזר החרדי.

הקרב הירוק

סוגייה משמעותית אחרת היא השמירה על שטחים ירוקים, שכן ההסכם מאשר את הקמת שכונת הענק החדשה ברכס לבן ובנייה על שמורות טבע בשני אתרים נוספים. חבר המועצה אריה קינג כורך את אלה בבעיה נוספת שמטרידה אותו כאיש ימין: "ההתעלמות הכמעט מוחלטת של ההסכם מתוכניות בנייה מעבר לקו הירוק. "עתודות הקרקע המשמעותיות ביותר בעיר נמצאות באזור גילה חומת שמואל בדרום, עטרות בצפון העיר וכמובן אזור E1 בין ירושלים למעלה אדומים", אמר.

"העובדה שהשמאל מטרפד תכנון רציני לאזורים האלה היא שגוררת בלית ברירה את רמ"י לתכנן בנייה על השטחים הירוקים. כפעיל סביבה ותיק אני קורא לארגוני הסביבה לתמוך בקידום התוכניות באזורים המשמעותיים הללו".

עזרא. "חלוקה לא הוגנת". צילום: רפי קוץ

ורטון מציינת שהיא רואה בעיה גם בעצם האישור של הסכם גג מקיף בלי שכל חלקיו עלו לדיון בוועדות הרלוונטיות. "העירייה וברקת מתחייבים מול רשות מקרקעי ישראל לבנות במקומות רבים עוד לפני שעשו שינוי ייעוד קרקע ושזה עבר בוועדות התכנון וזכה לאישור המועצה", היא אומרת. "זה בלתי אפשרי -  הרי חברי המועצה אינם חותמת גומי".

מנגד ניצבים הקבלנים, שתלו תקוות רבות בשחרור מהיר של קרקעות לשיווק בעיר בזכות ההסכם וכעת מאוכזבים מהדחייה. "מזה שנה וחצי דנים בחתימה על הסכמי הגג ובינתיים יש עיכוב נוראי בשיווק קרקעות בירושלים", אומר יו"ר ארגון בוני ירושלים והסביבה בועז ישראל. "שמחנו לשמוע על הסכם הגג שמאפשר שיווק מיידי של 20 אלף יחידות דיור בעיר והתאכזבנו כשבשל חילוקי דעות הדיון במועצה נדחה לעוד חודש. לפי ניסיון העבר, חודש לפני הבחירות המועצה לא תתכנס, וגם אם כן היא לא תקבל החלטות עקרוניות. דחיית האישור היא מכת מוות לשוק הדיור בירושלים, שתרחיק עוד יותר את הצעירים מהעיר ותביא להגירה שלילית, בזמן שמחירי הדירות ימשיכו לעלות בגלל ההיצע הנמוך".

העירייה: "הסכם שיווק יחידות הדיור והתעסוקה מביא בשורה גדולה לירושלים במגוון רב של תחומים, יביא לחיזוקה ופיתוחה של בירת ישראל וייתן מענה לכל האוכלוסיות בעיר. ההסכם ירד מסדר היום כדי למצות כמה נושאים ותהליכים מול רשות מקרקעי ישראל,  ובמטרה להביאו לאישור במועצה מתוך הסכמה רחבה".