גבעת המטוס. צילום: שלומי כהן

גבעת המטוס (תקוע): תוכניות הבניית בשכונה החדשה לא מקודמות ואינן נכללות בתוכנית הגג העתידית. המתחם גובל באזור התעשייה תלפיות ובית צפאפה וכולל 2,600 יחידות דיור, מהן 600 למגזר הערבי. הבנייה הוקפאה עקב רגישויות מדיניות בתקופת משטר אובמה בארה"ב, ולא שוחררה עד כה.

מתחם התחנה הישן (תקוע): 110 דונם באזור ביקוש בהמשך למתחם התחנה על גבול דרך בית לחם ושכונת בקעה. במקום אפשר לבנות בצפיפות לא גבוהה, עד שמונה קומות, שמסתכמות בכ־2,200 יחידות דיור. המתחם תקוע כבר 15 שנה.

מורדות ארנונה (כלול בהסכם הגג): התוכנית מדברת על 1,830 יחידות דיור חדשות על קרקעות וסופחו לירושלים מקיבוץ רמת רחל. המכרז לשיווק הקרקעות היה תקוע כשלוש שנים עקב מחלוקת בין רמ"י לעירייה על עלויות הפיתוח ואמור להשתחרר במסגרת ההסכם החדש.

רכס לבן (נכלל בהסכם הגג): מעל עין כרם ומתחת לאורה ועמינדב, על שטחים ירוקים, עומדת לקום שכונה חדשה של 5,000 יחידות דיור, מול התנגדות תקיפה של הארגונים הירוקים והמינהלים הקהילתיים של קרית יובל וקרית מנחם. במתחם יוענקו כ־2,500 יחידות דיור לקבלנים כקרקע משלימה למיזמי פינוי־בינוי בשכונות הוותיקות.

מורדות משואה (השכנים מתנגדים): ליד גן החיות מקדמים תוכנית להרחבת שכונת גבעת משואה ב־493 יחידות דיור. גובה הבינוי יוגבל לשש־שמונה קומות, במתחם של 170 דונם בבעלות העירייה ורמ"י. התוכנית נתקלה בהתנגדות של גן החיות, מחשש לפגיעה בבעלי החיים, וגם בגבעת משואה חוששים מהפגיעה בנוף ומהעומס על התשתיות.

מורדות מלחה (עבודות הפיתוח החלו): לפני כחודשיים עלו הטרקטורים הראשונים במורדות מלחה על הקרקע והחלו עבודות הפיתוח. מדובר בהרחבה של שכונת מלחה שתכלול 240 יחידות דיור במסגרת מחיר למשתכן, 79 יחידות דיור להשכרה לטווח רחוק ו־80 יחידות לשיווק בשוק החופשי.