הפגנת תושבים בכביש שבוע שעבר. צילום: פרטי

כביש 437 (עוקף פסגת זאב), שמהווה חלק מכביש הטבעת המזרחי בין ענתות לא־זעים, סגור עדיין לתנועה ללא סיבה ידועה. סגנית ראש העירייה יעל ענתבי האשימה השבוע את השר לביטחון פנים גלעד ארדן שהוא האחראי לעיכובים בפתיחת הכביש. "השר ארדן מעכב את פתיחת הכביש מסיבות פוליטיות פנים ליכודיות עד שיעבור מועד הבחירות לרשויות המקומיות", טענה.

דבריה קשורים כנראה להתנגדותו החריפה של ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, לפתיחת הכביש. החשש שלו הוא שפתיחת הכביש תיצור עומסי תנועה נוספים על כביש מעלה אדומים במקום החיבור עם הכביש החדש ליד מנהרת הר הצופים.

במאי האחרון סיימה חברת מוריה את שיקום הכביש, אך טקס החנוכה החגיגי בוטל ברגע האחרון עקב מחלוקת על השאלה מי יאייש את מחסום הבידוק שנבנה בו. לבסוף הוחלט להפקיד על הנושא את המשרד לביטחון פנים ולתקצב אותו בהתאם. מהמשרד לביטחון פנים נמסר אז כי הליכי איוש המחסום ישולמו בהקדם. מאז חלפו כבר ארבעה חודשים ואין אפילו תאריך יעד לפתיחת הכביש.

כביש 437 נסלל לפני למעלה מעשור בעלות של 150 מיליון שקל ושוקם בשנתיים האחרונות בתקציב של עוד כשלושים מיליון שקל, לאחר שהפך למזבלה פיראטית. אורכו 3.7 קילומטרים והוא נועד ליצור כניסה חדשה לעיר מצפון, בעיקר עבור יישובי מטה בנימין, ובאותה הזדמנות להקל את הפקקים בפסגת זאב, שהתנועה מההתנחלויות באזור עובר כיום דרכה. כיום הוא מוכן למעשה לפתיחה מבחינה הנדסית, בטיחותית ובטחונית.

המשרד לביטחון פנים: "מדובר בשקר חסר בסיס, דווקא נגד מי שפעל וגייס תקציב ותקנים שיאפשרו את פתיחת הכביש. משטרת ישראל אחרית על הפעלת המעבר ועם קבלת התקנים החלה בגיוס שוטרים ומאבטחים עבורו. חבל שפוליטיקאים מקומיים מנסים 'לעשות סיבוב' על הנושא ולהכפיש דווקא לפני עשרת ימי תשובה".

עיריית מעלה אדומים: "הכביש אינו נמצא בשטח המוניציפלי של מעלה אדומים. אנחנו יכולים כמובן להשמיע את דעתנו בנושא אך ההחלטות מתקבלות במשרד לביטחון פנים בלבד בהתאם לשיקולים מקצועיים וביטחוניים ואינם קשורים בכל צורה למעלה אדומים או לעומד בראשה".