תיירים בירושלים. צילום: גיל יוחנן

עלייה בפדיון בבתי המלון בעיר בחצי השנה הראשונה של 2018. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה עולה כי בחודשים ינואר-יוני השנה עלו הכנסות המלונות מתיירים ב־19 אחוז לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בסך הכול 31 אחוז מהפדיון מתיירים בארץ נרשם בבירה, ועוד שליש בתל אביב.

הפדיון במלונות כולל את האירוח, ההסעדה והלינות, ולצידם מגוון של שירותים נלווים שהם מעניקים לתיירים שבאים להתארח בהם כגון סיורים, בילויים ועוד.

המלונות בירושלים אף עברו בתקופה הזאת מלונות מתל אביב, שם הפדיון עלה ב־17 אחוז בלבד. סך הפדיון הארצי הסתכם בחצי השנה הראשונה של 2018 ב־5.6 מיליארדי שקלים

קרוב למחצית מהסכום הגיעה מתיירים, בסכום כולל של כ־2.6 מיליארדי שקלים, ושלושת המיליארדים הנוספים נגבו מתיירות פנים של ישראלים.

באופן לא מפתיע, אילת עמדה בראש בתחום תיירות הפנים, ומלונותיה גבו לא פחות מ־46 אחוז מכלל ההכנסות מלינות של ישראלים. עם זאת, הפדיון מישראלים עלה בעיר הדרומית רק בשבעה אחוזים, לעומת 14 אחוז בבירה.

תפוסת החדרים הכלל־ארצית עמדה בחצי השנה הראשונה של 2018 על 67 אחוז - שיעור סביר בהחלט בהתחשב בכך שמדובר בעונה הקרה. גם כאן מדובר בעלייה, אך בשיעור מתון של שני אחוז בלבד לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

למרות העלייה הנאה בפדיון בבירה, תל אביב עדיין עוברת במעט את ירושלים בשיעור הפדיון מתיירים מתוך סך הפדיון הכולל. בתל אביב 69 אחוז מהפגיון של המלונות הגיע מתיירות ובירושלים הנתון עמד על 67 אחוז.

גם במספר מקומות העבודה בבתי מלון חלה במחצית הראשונה של 2018 עלייה של שלושה אחוזים וכיום מועסקים בענף כ־40 אלף עובדים והשכר הממוצע עומד על כ־8,000 שקל. כ־13 אחוז מהמועסקים בבתי מלון הם עובדי קבלן והשכר הממוצע אצלם נמוך יותר ועומד על כ־6,000 שקל בלבד.