קרית יובל. צילום: יואב דודקביץ'

תושבים בסוף 2017: 22,964

תושבים לפני 30 שנה: 12,300

מחירי הדירות כיום: 2 חדרים: 1.25 מיליון שקל; 3 חדרים:1.45-1.4 מיליון שקל; 4 חדרים: 1.7 מיליון שקל.

מחירי הדירות בשנות ה־90: 2 חדרים: כ־600 עד 700 אלף שקל; 3 חדרים: כמיליון שקל; 4 חדרים: 1.2 מיליון שקל.

מה נשתנה?

עד סוף שנות ה־80 התאפיינה קרית יובל ברמת פשיעה גבוהה במיוחד וכללה שיכוני עולים מכוערים שבהם חיה אוכלוסייה ממעמד סוציו־אקונומי נמוך. בעשורים האחרונים עברה השכונה שינוי עמוק, וכיום היא נחשבת לאזור מגורים איכותי וליעד מבוקש למשפחות צעירות. מחירי הדיור זינקו בהתאם, עד כדי כך שאפילו הדירות הישנות של 40 מ"ר בשיכוני העולים עברו כבר מזמן את רף מיליון השקלים.

"מי שלא היה כאן יתקשה היום להאמין, אבל בשנות ה־80 קרית יובל היתה שכונת מצוקה ופשע עם תחנות סמים שמכרו לכל ירושלים. היתה הרבה אפליה מצד המוסדות ברמה הכי יומיומית וגלויה. בגלל הגזענות הזאת ההורים שלי שינו את שם המשפחה מסוויסה לשרון", מספר יו"ר המינהל הקהילתי יובלים, רוני שרון. "רק בשנות ה־90 האוכלוסייה התחילה להתחזק. הדור שגדל בשכונה החליט לשנות את הדרך, וגם בנו באזור שכונות חדשות שהביאו אוכלוסיות חזקות יותר. גם הקמת בית הספר הניסויי בשכונה הביאה הרבה אוכלוסייה חזקה". 

בשנים הקרובות צפויות להיבנות בשכונה 12,000-6,000 יחידות דיור חדשות בפרויקטים של התחדשות עירונית וכמעט להכפיל את היצע הדירות. עם זאת, במשרד התיווך 'נדל"ן IN' טוענים שגם אם ייתכן שהיוזמות יורידו מעט את המחירים בטווח הארוך, בשלב זה היקף המיזמים האלה גורם דווקא למגמה הפוכה.

"כ־90 אחוז מקרית יובל, למעט בתי הקרקע, מסומנים כיום במפות להתחדשות עירונית. אז מצד אחד ההיצע שייווצר עשוי למתן את המחירים במידה מסוימת בתוך חמש עד עשר שנים מהיום. מצד שני, ככל שמתקדמים התהליכים בעירייה בעלי הדירות בבניינים המיועדים לפינוי־בינוי מעלים את מחירי הדירות שלהם. אז בפועל אני חושב שאלמלא כל התוכניות האלה המחירים היו יורדים בשלב הזה", מסביר מנהל חברת 'נדל"ן IN', מני מזרחי, חבר בלשכת המתווכים בירושלים.

יתרונות

מחיר: זול יחסית, ומה שחשוב לא פחות הוא שמרבית הדירות מיועדות להתחדשות עירונית וכוללות זכויות בנייה נדיבות מאוד ואפשרויות להרחבה

איכות חיים: שכונה אידיאלית למשפחות. בתי ספר טובים, מתנ"ס פעיל, אווירה קהילתית ומרכז מסחרי פעיל.

נגישות: השכונה נמצאת במרחק נסיעה קצר באוטובוס למסוף הרכבת הקלה בהר הרצל, ובעוד כשנתיים תתחיל לפעול הארכה של הקו בפאתי השכונה. בעתיד היותר רחוק מתוכנן לעבור בה קו רכבת נוסף.

חסרונות

ההתחרדות: בשנים האחרונות עלתה קרית יובל לכותרות בשל מאבקי דת. הוויכוחים נגעו לאופי מבני הציבור השכונתיים, דרישות להפרדה מגדרית במתנ"ס ומאבקים על פעילויות בשבת בפאב 'המפלצת' ובמינהל הקהילתי. עם זאת, כיום החרדים הם רק עשרה אחוזים מאוכלוסיית השכונה וגרים בעיקר ליד שכונת בית וגן החרדית. בנוסף, מיזמי ההתחדשות העירונית צפויים לחזק את האוכלוסייה החילונית בשכונה, שכן מחירי הדירות בהם יהיו כנראה גבוהים מדי עבור הציבור החרדי.

ההתחדשות העירונית: מיזמי הפינוי־בינוי אומנם מיועדים לשדרג את תשתיות השכונה, אך מדובר גם בתוספת עצומה של תושבים שכמעט יכפילו את אוכלוסיית קרית יובל. למרות המספרים האלה, אין כרגע תוכניות להרחבה תואמת של תשתיות התחבורה. אם התכנון לא ישתנה, צפו לפקקי ענק

עם הפנים קדימה

"בשלוש־ארבע השנים האחרונות המחירים בשכונה הגיעו למצב שבו גם הזוגות הצעירים וגם המשקיעים כבר לא יכולים לקנות. בשנה האחרונה השוק התחיל לתקן את עצמו ורואים התמתנות של מחירים. לא בטוח שיהיו ירידות מחירים, אבל בשנתיים הקרובות אנחנו לא צופים עלייה, אלא אם כן תוכנית ה'מחיר למשתכן' תיעצר", טוען מזרחי. "כל עוד היא תימשך ויימשכו מיזמי ההתחדשות העירונית שמגדילים את ההיצע, אנחנו לא צופים עלייה".