הרבה ותק על הכביש

33 שנים של עבודה משותפת העשירו את הזוגיות של דני ואורית קינן

דני ואורית קינן. "יש לנו הרבה חברים משותפים מהעבודה"

שם העסק: רדיו צליל

בני הזוג: דני ואורית קינן

ותק זוגי: נשואים 40 שנה

ותק עסקי: עובדים יחד בעסק 33 שנה

מה עושים: העסק הוותיק מתמחה בהתקנת אביזרים לרכב, כגון דלקנים, רדיו ומולטימדיה, אזעקות ומכשירי מובילאיי ואיתוראן.

חלוקת התפקידים: דני מנהל את המקום ואחראי על הצד הטכני. אורית מנהלת את המשרד ואחראית על הנהלת החשבונות, התיאומים והצד הניהולי־ארגוני.

מי הבוס: "בסוף בסוף אני הבוס בעסק", אומר דני. "חייב להיות אדם אחד שמכריע ומקבל את ההחלטות וצריך לחתוך, להיות דינמי ומהיר. בבית זה שונה כמובן".

ההתחלה: דני נכנס לעסק בשנת 1980 עם שותפו דאז משה פלג. אורית הגיעה מדי פעם לבקר ובהדרגה מצאה את עצמה עוזרת עם הניירת והניהול ומייעלת את הצד הארגוני, בזכות הרקע הפיננסי שהעניקה לה עבודתה בבנק. חמש שנים אחרי בעלה היא נכנסה לעבוד במקום ועזבה את הבנק.

זוגיות בעבודה: "השילוב בהחלט תורם לזוגיות שלנו. תחומי העניין שלנו התרחבו עם השנים ויש לנו הרבה יותר נושאים משותפים לדבר עליהם. יש לנו גם הרבה חברים משותפים מהעבודה ואנחנו נמצאים בקשר עם סוכנים וספקים".

חיסרון משמעותי: "תמיד בעייתי לצאת לחופשה - בעסק רגיל לא היו מאשרים לשני בעלי תפקידים כל כך דומיננטיים לצאת לחופש ביחד. זה מכביד על הניהול המשותף של העסק. אבל אנחנו לא מוותרים על החופשה שלנו".

טיפ לזוגות שבדרך: "בגדול אנחנו ממליצים בחום: ככה יש עוד זוג עיניים בעסק ואנחנו יכולים לסמוך זה על זה בעיניים עצומות. זה טוב רק לזוגות שמסוגלים לעשות הפרדה בין העסק לבית. אסור להביא את הכעסים והמריבות מהבית לעסק וזה דורש בגרות מסוימת. לפעמים זה כמו לנהל חיים כפולים".

אספרסו כפול

את חילוקי הדעות, האישיים והעסקיים, בני הזוג יואלי מקפידים להשאיר לבית

ימית וניסן יואלי. "בעבודה אין בעל ואישה והכול נפרד לגמרי"

שם העסק: ארומה קניון מלחה

בני הזוג: ימית אלה־יואלי וניסן (נני) יואלי

ותק זוגי: יחד מהתיכון; נשואים 20 שנה

ותק עסקי: עובדים יחד בעסק 17 שנה, עם כמה הפוגות חלקיות בדרך, כשניהלו במקביל גם את ארומה בהדסה, או כשניסן התמנה לסמנכ"ל תפעול של כל רשת ארומה והגיע לסניף רק בערבים.

מה עושים: קפה ומאפה במטבח ובקופה.

חלוקת התפקידים: השניים עובדים ומנהלים, וכשצריך נותנים יד במטבח או על מכונת הקפה. הכול דינמי ועושים הכול, בלי חלוקת תפקידים ברורה.

מי הבוס: מנהלים את הסניף במשותף ומקבלים את כל ההחלטות ביחד.

ההתחלה: ימית באה מרקע של עבודה במלונות קיסר שבבעלות משפחתה. ניסן עבד בעסק המשפחתי של פונדק אלביס בתחנת הדלק של נווה אילן. ימית: "רצינו לעבוד יחד בתחום המסעדנות ולנצל את הרקע שלנו. שמחנו כשמצאנו דרך לפתוח יחד זכיינות של ארומה".

זוגיות בעבודה: "כיף לעבוד יחד. בעבודה אין בעל ואישה והכול נפרד לגמרי מהבית, רק עבודה נטו. את חילוקי הדעות - גם העסקיים - שומרים לבית".

חיסרון משמעותי: אין זמן להתגעגע לבן הזוג.

טיפ לזוגות שבדרך: "מי שיש להם אגו ולא יכולים להתמודד, מוטב שיוותרו מראש. זה לא מתאים לכל זוג - צריך שיתוף פעולה מלא ולדעת לכבד זה את זו בכל מצב".

חברות מתוקה

סוג ההצלחה של הקונדיטוריה של דיקלה ושמוליק שחר טמון בחלוקת תפקידים ברורה

דיקלה ושמוליק שחר. "גם הילדים מעורבים וחיים את העסק"

שם העסק: דולצ'ה קאסה

בני הזוג: דיקלה ושמוליק שחר

ותק זוגי: נשואים 15 שנה

ותק עסקי: עובדים יחד בעסק שלוש שנים וחצי.

מה עושים: בית קפה וקונדיטוריית בוטיק שכונתית בגבעת משואה

חלוקת התפקידים: הסוד הגדול בהצלחת העסק טמון בחלוקת תפקידים ברורה ומוחלטת ובכך שנותנים זה לזו מרחב ושומרים על גבולות גזרה ברורים של חוסר התערבות בעבודה. שמוליק מופקד על הנראות, העבודה מול הספקים וההזמנות; דיקלה על פרסום ושיווק, הכנת המתכונים והפקת אירועי קייטרינג.

מי הבוס: מתייעצים ומקבלים החלטות רק ביחד.

זוגיות בעבודה: "בגדול העבודה המשותפת תורמת לנו בסך הכול. כיף לנו להיות יחד ולעבוד יחד ואנחנו היינו ונשארנו חברים טובים".

חיסרון משמעותי: הקושי קיים בכך שאי אפשר להימנע מזה לחלוטין ולפעמים לוקחים את העבודה הביתה ומשלמים על זה מחיר. כך יוצא שגם הילדים מעורבים וחיים את העסק, על כל המשתמע מכך.

טיפ לזוגות שבדרך: הכי קריטי לעשות חלוקת תפקידים ברורה ובו בזמן לתת 'ספייס' לבן הזוג להביע את דעתו בצורה חופשית וליישם את רעיונותיו. ולפני הכול, חשוב להישאר חברים טובים ולשמור על כנות.

סערה במספרה

נתי ורותם מזרחי, מעצב שיער וקוסמטיקאית, לא הצליחו להפריד בין מתחי העבודה ללחצי הבית

נתי ורותם מזרחי. "בהחלט לא ממליצים. זה יוצר מתיחויות"

שם העסק: נתי מזרחי, ספר ועיצוב שיער

בני הזוג: נתי ורותם מזרחי

ותק זוגי: נשואים ארבע שנים

ותק עסקי: עובדים יחד שנתיים וחצי

מה עושים: נתי ספר ומעצב שיער; רותם קוסמטיקאית.

חלוקת התפקידים: ברורה מאוד. למרות שהעבודה נעשית באותו חלל, כל אחד עוסק במקצועו: נתי במספרה, מתמחה בעיקר בעיצוב שיער לנשים; ורותם בעמדת הקוסמטיקה. לפעמים רותם גם מסייעת במספרה ועושה חפיפות.

ההתחלה: רותם הצטרפה לעסק הקיים. זה היה פרקטי וחסך הרבה עלויות של פתיחת עסק נפרד עם נכס נוסף שצריך לשכור ולתחזק.

זוגיות בעבודה: נתי: "השילוב לא פשוט. זה יצר מתיחות ולא היתה הפרדה בין הבית לעבודה. גם ללקוחות זה הפריע. רצינו לחסוך בהוצאות אבל במחשבה שנייה היה מתאים יותר להעסיק עובדת. בשנה האחרונה רותם התקדמה לתחום הוצאת שיער בלייזר ויצאה מהמספרה ובהחלט יש הקלה".

טיפ לזוגות שבדרך: "בהחלט לא ממליצים. זה יוצר מתיחות מיותרת, אין חופשות וזה לא שווה את זה. נכון שזה יעיל וחסכוני יותר לעסק, אבל בהחלט לא תורם לזוגיות".

המתכון המנצח

כשניר דה-כהן איבד את עבודתו ברשות השידור, הוא נכנס במלוא המרץ לעזור לאשתו ליאת בקייטרינג

ליאת וניר דה־כהן. "סיכון כלכלי גדול שעלול לפגוע בהכנסה"

שם העסק: קייטרינג ליאת

בני הזוג: ליאת וניר דה־כהן

ותק זוגי: נשואים 28 שנה

ותק עסקי: עובדים יחד בעסק 18 שנה

מה עושים: קייטרינג ביתי לאירועים פרטיים והשלמות במטבח המשפחתי, וארוחות עסקיות קבועות על בסיס יומי למשרד סמוך.

חלוקת התפקידים: ליאת היא שפית־קונדיטורית מוסמכת וניר מתמקד יותר בטיגונים ובחיתוכים. הוא פותח במקביל מבשלת בירה ואחראי על הפקת סדנאות בירה וטעימות מודרכות.

מי הבוס: ניר: "אני כאן בהחלט הפועל שמתגבר ומגיע לסייע כשצריך".

ההתחלה: מאחר שמדובר בעסק ביתי שהלך והתפתח עם השנים, ניר תמיד עזר לליאת ובהדרגה התחבר לעבודה. עד לפני כשנה הוא היה מעצב תאורה בערוץ הראשון ועזר בעיקר באירועים גדולים בסופי השבוע ובשעות הערב. עכשיו, אחרי שרשות השידור פורקה, הוא עובד יותר בקייטרינג.

זוגיות בעבודה: "העבודה המשותפת בהחלט תורמת. אנחנו מתואמים ומסונכרנים, לומדים להכיר טוב יותר זה את זו וגם מקבלים הזדמנות להכיר בכישורים של בן הזוג".

חיסרון משמעותי: "מדובר בסיכון מחושב - כששני בני הזוג נמצאים באותו עסק זה סיכון כלכלי גדול יותר שעלול לפגוע ברמת ההכנסה של המשפחה. תמיד קיימת המחשבה שבן זוג היה יכול להרוויח יותר בנפרד".

טיפ לזוגות שבדרך: חשוב מאוד לדעת להסתדר יחד, להחליט מראש מי הבוס ולעשות חלוקת תפקידים. זה בהחלט לא פשוט ועלול אפילו לסכן את הזוגיות למי שמגיע לא מוכן.