רכב עירוני ליד כיכר ספרא. צילום: פרטי

במקום לפתור את בעיות החניה במרכז העיר, העירייה מגדילה אותן. תושבי האזור החלו להבחין לאחרונה בתופעה חדשה: יותר ויותר כלי רכב של הרשות המקומית חונים דרך קבע בשעות היום ברחובות הסמוכים לכיכר ספרא, במקום להשתמש בחניונים העירוניים המוסדרים. התופעה בולטת בעיקר ברחובות כורש ושושן, אך גלשה גם לשלומציון המלכה ולרחוב ינאי. בספירה אקראית שערכנו בצהרי יום שלישי השבוע מצאנו קרוב לעשרה כלי רכב עירוניים חונים באותה שעה ברחובות האלה.

לטענת תושבים ובעלי עסקים ברחובות אלו, הדבר מקשה עליהם ועל הלקוחות שבאים לחנויות באזור למצוא חניה. חלק מהתושבים הם פנסיונרים שבני משפחותיהם באים לא פעם לעזור להם בבית, או פשוט מבקרים אותם בשעות היום, וגם הם מתקשים לאתר פינה פנויה למכוניותיהם.

העובדה שעובדי עירייה תופסים את המקומות המעטים מחמירה את המצב אף יותר. יתר על כן, רכבי העירייה חונים ללא תשלום ולא זזים מהמקום במשך כל שעות העבודה. רק בשעות אחר הצהריים הם מפנים את החניה.

השימוש במקומות חניה רגילים מחוץ לחניון כיכר ספרא מאפשר לעירייה חיסכון משמעותי, שכן תכולת החניון מוגבלת. למעשה, מאז סגירת חניון מגרש הרוסים לצורך העבודות לבניית קמפוס האקדמיה לאומנות בצלאל נאלצים עובדי עירייה רבים להשאיר את מכוניותיהם הפרטיות בחניונים רחוקים יותר.

"לא ייתכן שבאופן לא רשמי הרחובות הסמוכים לכיכר ספרא יהפכו לחניון חופשי של רכבי העירייה", אומר תושב האזור יוסי צ'. "אם לא עושים בהם שימוש מקצועי, שיעבירו אותם לחניונים עירוניים בגבעת שאול או במקומות אחרים שאין בהם בעיות חניה. במקום שהרשות העירונית תפעל לסייע לפתרון מצוקת החניה במרכז העיר, היא הופכת לאחד הגורמים המרכזיים שמגדילים את הבעיה".

העירייה: "בעלי כלי הרכב העירוניים קיבלו הנחייה מפורשת לא להחנות סביב כיכר ספרא יותר משעתיים ברציפות. מי שאינם מקפידים על ההנחיות הללו מטופלים בהתאם. במקביל פועלת העירייה להקצות מקומות חניה נוספים לכלי רכב עירוניים. התושבים מוזמנים לדווח לנו על כלי רכב שחונים למשך שעות רבות".