אלי יצפאן. צילום: יאיר שגיא

קבוצת תושבים מבית הכרם מצאה את עצמה בשבוע שעבר מנהלת ויכוח נדל"ני לוהט מול לא אחר מאשר הבדרן אלי יצפאן. על הפרק: טענות להקמת בית יולדות חרדי בשכונה, ביוזמת קבוצת יזמים ובהם הקומיקאי הידוע. התושבים, מצידם, ניסו לשכנע את הבעלים להקים במקום דווקא בית אבות, שישרת לדעתם טוב יותר את האוכלוסייה בשכונה המזדקנת.

המבנה המדובר שייך לעמותת 'תפארת בנים', שהשכירה אותו לקבוצה של יצפאן. עד לפני כמה חודשים שימש הבניין מדרשה לבנות חרדיות תושבות חוץ והתושבים נאבקו במשך חמש שנים להסב אותו לבית אבות - השימוש החוקי היחיד שמותר בו כיום. לאחרונה ביטלה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה את האישור לשימוש חורג שניתן למדרשה ופינתה אותה משם.

"תקופה ארוכה לא הצלחנו לברר מי היזם ומה תוכניותיו. לבסוף הוחלט לקיים מפגש עם היזמים, ופתאום הופתענו לגלות מולנו במתנ"ס את אלי יצפאן", מספרת עדית ג'אנה־טחורש ממינהלת בית הכרם. "הוא אמר שבית אבות לא יהיה רווחי במבנה בגודל הזה, אז הוצע לו להגדיל את זכויות הבנייה ולבנות בית אבות גדול יותר או בניין מגורים".

התושבים חוששים שאם המוסד אכן יתחיל לפעול ללא היתר עלול להידרש זמן רב כדי לסיים את פעילותו. זה למעשה מה שקרה עם השוכרים הקודמים של המבנה - מדרשת 'מוריה'. כבר בשנת 2014 הגישה העירייה כתב אישום נגד המדרשה בשל פעילות ללא היתר. בפועל, הנושא לא הגיע מעולם לבית המשפט והמדרשה המשיכה לפעול כרגיל כמעט שנתיים נוספות, שבסופן קיבלה אישור לשימוש חורג. יתרה מזאת, בכל גלגוליו המבנה לא שימש בפועל את תושבי בית הכרם, וגם כשהיה בית אבות פנה דווקא לציבור חרדי.

העירייה: "הבהרנו לבעלי המבנה כי אסור לעשות בו כל שימוש אחר למעט בית אבות. בשטח מבוצעים שיפוצים שאי אפשר ללמוד מהם שהשימוש המתוכנן שונה מהייעוד, ועל כן אי אפשר להוציא צו למניעת פעילות. אנו נמשיך במעקב תכוף וננקוט את כל האמצעים העומדים לרשותנו למניעת שימוש אחר בנכס".

ביקשנו את תגובותיהם של יצפאן ו'תפארת בנים' אולם הם טרם התקבלו.