כך תיראה תכנית הבניה מתחם אמת המים בדרך חברון. הדמיה: משרד אדריכלים ארי כהן

הוועדה המקומית לתכנון ובניה אישרה השבוע את תכנית הבניה מתחם אמת המים בדרך חברון. התכנית כוללת: 447 יחידות דיור, מסחר, תעסוקה, מוסדות ציבור ושטח פתוח.

התכנית ממוקמת ממזרח לדרך חברון, פינת רחוב אשר וינר, ממערב לשטחי קיבוץ רמת רחל, בשטח המצוי בתחום שיפוט ירושלים ומועצה מקומית מטה יהודה, בסמוך לציר הרכבת הקלה, הקו הכחול. שטח התכנית הינו כ- 19.85 דונם.

"התכנית אשר הופקדה בוועדה המחוזית לתכנון ובניה, מייצרת קישוריות וחיבור לתכנית רמת רחל והמרחב העירוני, שמירה על ערכי הטבע, אמת המים ומבנים לשימור, ומייעדת את השטח למגורים", מסבירים בעירייה. 

התכנית חולקה ל-4 מגרשים, הקמה של כיכר עירונית ויצירת שטח ציבורי פתוח נרחב, עם עצים רבים לשימור בחלקה הדרומי, המלווה את אמת המים כלפיי צפון. התכנית מייעדת שני מגרשים לפיתוח על ציר הרכבת הקלה, המגרש הצפוני בשטח של 2.6 דונם הצמוד לאמת המים, בו קיים מבנה המיועד לשימור ולשימושים של מגורים ומשרדים, פיתוח יתרת שטח המגרש לבניה של 3 מבנים בני 10 קומות לשימושי מגורים מסחר ותעסוקה, 72 יחידות דיור, בהיקפי בניה של כ- 8 אלף מ"ר.
המגרש הדרומי בשטח של 5.4 דונם מיועד לבניה של 3 מבנים בני 30 קומות לשימושים של מבני ציבור, מגורים ומסחר, 374 יחידות דיור,  בהיקפי בניה של כ- 48 אלף מ"ר.

מגרש נוסף בצפון שטח התכנית, בשטח של 855 מ"ר, כולל מבנה לשימור ומיועד לתעסוקה - 4 קומות  בהיקפי בניה של 805 מ"ר. מגרש בייעוד מבנים ומוסדות ציבור המיועד בעבור מבנה לתנועת נוער.

הוועדה החליטה להרוס את הבניין הפינתי ולהציע במקומו בניין חדש הכולל 10 קומות. כמו כן, מגישי התכנית הם רשות מקרקעי ישראל ועורך התכנית הינו משרד אדריכלים ארי כהן.

ראש עיריית ירושלים, משה ליאון: "תכניות הבניה החדשות ייבנו בסטנדרט מגורים גבוה ליצירת מרחב ציבורי איכותי יותר וישפרו משמעותית את איכות החיים בעיר".