אתר בנייה בירושלים. צילום: שלומי כהן

ממשיכים להיאבק בתאונות באתרי הבנייה: משרד העבודה והרווחה מפרסם הבוקר (ד') את דירוג הרשויות המקומיות בליקוי הבטיחות באתרי בנייה וקורא לראשי הערים: הפעילו סמכותכם ופעלו לבטיחות באתרי הבנייה ולמיגור תאונות. על פי הדירוג ירושלים ממוקמות במקום הראשון בהפרות בטיחות- מפקחי מפקחי הבטיחות הוציאו 65 צווי סגירות אתרי בנייה בעיר ונהרגו בשטחה 3 פועלי בניין בין השנים 2018-2019.

בשטחן של הערים פתח תקווה ויבנה, נהרגו 5 פועלי בניין ונותני שירות באתר בנייה בשנה החולפת בכל אחת מהן.

כמו כן, משרד העבודה והרווחה והשר חיים כץ, פנו ל- 37 רשויות מקומיות, ביניהן ירושלים, יבנה, חריש, באר שבע, קרית גת, בני ברק, תל אביב ועוד על מנת  להפעיל אחריותן המרכזית בהקשר של בטיחות בעת הקמת מבנים, שנוגעת בממשקים הנוגעים לבטיחות הציבור הסובב את האתרים.

"בטיחות זו עלולה להיות מושפעת מהפעלה לא אחראית של עגורני צריח, ביצוע עבודות בנייה ללא מנהל עבודה, פיגומים הנבנים בסמיכות לקווי מתח ועוד. באפשרות מהנדסי הערים להטמיע תנאים בהיתרי הבנייה וצווי התחלת העבודות הניתנים לקבלנים ולעשות שימוש ביחידות האכיפה על הבנייה בעיר, אשר מפקחות על הנעשה באתרי הבנייה בעיר, בכדי לאכוף את התנאים הללו", נמסר מהמשרד.

שר העבודה והרווחה, חיים כץ: "איחוד הכוחות בין מינהל הבטיחות לבין הרשויות המקומיות הוא הכרחי למאבק בהפקרות באתרי הבנייה. אני קורא לראשי הערים להצטרף למאמצינו לבלימת הקטל באתרים, ולהשתמש בסמכויות שיש בידם כדי להפעיל לחץ נוסף על קבלנים שמתרשלים בשמירה על חיי אדם".

בשל המחסור הרב החל שת״פ ייחודי בירושלים להכשרת עוזרי בטיחות בקורס אותו מקדמת מכללת אורט בירושלים באישור משרד העבודה ובין ארגון בוני ירושלים. ע״פ גורמים בענף הבניה מדובר בתפקיד עם ביקוש רב לאור החובה בחוק. לדברי הגורמים עוזר בטיחות יהיה יד ימינו של מנהל העבודה, יסייע לו להבטיח את הבטיחות בעבודות בניה ובעבודות בניה הנדסית וישמש כזרוע המבצעית של מנהל העבודה בכל הקשור לשלומם העובדים באתרי הבניה ברחבי הארץ.

דירוג הרשויות המקומיות בליקוי בטיחות ובהרוגים בתאונות בנייה 2018-2019.

מנכ״ל ארגון בוני ירושלים יוסי שכטר הוסיף: "יש חשיבות עליונה לקורס עוזרי הבטיחות לאור מצב הבטיחות בשטח, וכדאי להכשיר את העובדים במיידי דקה לפני ולא שניה אחרי".

מנהלת מכללת אורט ירושלים, הדס ישראלי מסרה: "עבודה באתר בניה תלויה קודם כל במיומנות של מנהלי עבודה והבנת האחריות להשלכות החמורות של אי הקפדה על הוראות הבטיחות. אלא שמנהל העבודה לצד אחריותו לבטיחות, צריך גם לדאוג לפועלים וגם לכך שהעבודה תתבצע. כך יוצא שאין לו זמן להקפיד על הדבר החשוב ביותר באתר הבניה – הבטיחות. זה מתבטא למרבה הצער גם באסונות".