אלי אוחנה. צילום: ראובן שוורץ

"הקבוצה הזו תהיה משפחה. היא תהיה מאוחדת. תהיה בה ערבות הדדית. ואם יש מישהו שחושב שהוא יפריע לזה לקרות או שהוא לא מוכן לקבל את זה, אז אפשר עכשיו מצידי לסגור את הבסטה וללכת הביתה. זה הבסיס. אחר כך נדבר על כדורגל". זה מה שניר קלינגר אמר לשחקנים שלו לפני המשחק מול הפועל תל אביב. אמר, וגילה בסיום המשחק איך בריהון עושה לו פרצופים, איך ערן לוי מכונס בתוך עצמו, כאילו הרגע הפועל תל אביב ניצחה את בית"ר ולא להפך.

שחקנים נוספים שלא עלו בהרכב לא ממש יצאו מגדרם לנוכח הניצחון הזה. גם כאלה שיספרו לכם שבית"ר זורמת בדמם ועדיין הם לא מבינים את חשיבות הניצחון בקרב תחתית על שש נקודות, לא מבינים את היוקרה שבניצחון על הפועל תל אביב, שבפעם האחרונה שבית"ר הביסה אותה 0:3 זה קרה אי שם בעונת 1997/1996. בזמן השירים, הריקודים והחגיגות של השחקנים עם הקהל קלינגר הצביע על עוז ראלי. ראלי לא ראה דקה במושבה, והיה בינוני מינוס או חלש להחריד במשחקים שבהם כן ראה דשא. ראלי הוא גם בין המועמדים הראשיים ללכת הביתה בינואר. ועדיין קלינגר הצביע עליו כי ראלי השתולל משמחה כאילו הבקיע צמד, אפילו שעל המשחק הזה לא יקבל אפילו פרמיה. "אתם מבינים?" הסביר המאמן את משנתו.

"זה דבר בריא בקבוצת כדורגל. ואת הדברים החולים אני ארפא לאט או מהר, כואב או פחות. כולם יגידו בסוף שבית"ר מקבוצה של כל אחד לעצמו הפכה לקבוצה של ביחד", הסביר לסובבים אותו.

אם קלינגר וחוגג היו יכולים הם היו נותנים שפיץ לכל החוצפנים שיצאו מהמושבה בפנים חמוצות ועקומות כבר בשלישי בבוקר. אבל כמו שאמרו הגשש, היד פתוח והפנקס רושמת. ראלי הוא הגאווה של קלינגר מהמשחק הזה גם אם לא שיחק. גם סירושטיין, שהיה חצי פצוע, חצי כשיר, וירד מהמגרש כשהוא באפיסת כוחות. על איינבינדר תקראו בכתבה בעמוד הבא. אין כאן ולא היה כאן שום דבר שקשור לכדורגל, טקטיקה או שיטת משחק. קלינגר הבין כבר מסוף השבוע, כשישב על הדיסקים של בית"ר והפועל תל אביב, שזה קרב תרנגולים פצועים ומרוטי נוצות. אין איכות, אין רמה, אין ערך מוסף. יש שני מועדוני ענק שנלחמים על החיים שלהם, משחק שבו תנצח רק הרוח כי זה הדבר היחיד שנשאר. בגלל זה, כשקלינגר בחר את ההרכב שלו למשחק הזה הוא בדק עשר פעמים את הקילומטראז' שהשחקנים שלו גומעים בכל משחק ולפי זה בנה את הפאזל של ה־11. לסלובודן דראפיץ' ורוני לוי יש על העניין הזה תזה שלמה. קוראים לה תזת 'הפנים הטובות'. לפני הכדורגל, מי שאין לו פנים טובות ומועד לפורענות לא יקבל את חולצת ההרכב, גם אם יהיה שחקן שעושה את ההבדל. לקח לקלינגר זמן ולא מעט אילוצים כדי להפנים את התזה הזו, אבל ביום שני היא הופיעה במלוא הדרה.   

יעקב בריהון סירב להיכנס בסיום כי קצת קשה לו לעשות את המעבר מקריירה ענפה ביובנטוס למזרח־תיכוניות של בית"ר. אולנארה לא טרח להגיע למושבה כי הוא מקבל בבית"ר רק 300 אלף יורו לעונה וכנראה היה חסר לו קצת כסף לדלק. החלוץ עמד בפני וועדת משמעת, ופרידה בין הצדדים תעשה רק בהסכמה הדדית.

ערן לוי סיים את המשחק כידוע בפרצוף חמוץ אבל היה מספיק מאופק כדי לצאת מהמושבה בפנים חתומות בלי לומר מילה. ובכל זאת, בבית וגן אומרים שלמרות שלוי הוא שק החבטות של כולם ונוח לעסוק בו, יש בחדר ההלבשה גרועים ממנו, כאלה שעסוקים יותר מדי בעצמם, שמלעיטים את העיתונאים בסיפורים און ליין מהמתרחש במועדון, שברגע שהם לא משחקים הם מתחילים לזמר. "כולם מדברים על ערן, אבל על ערן אחד יש ארבעה־חמישה שהם הרבה יותר גרועים ממנו וצריך בינואר לנקות אותם", אומר שחקן בכיר בבית"ר.

"כל קבוצה גדולה בעולם שניסתה לעשות שינוי ולשדרג את עצמה קודם כל ניכשה את העשבים השוטים בתוך המערכת ורק אז התחילה לבנות את עצמה מחדש". אגב, קלינגר חווה את זה מצוין בהפועל חיפה, כששחקנים שם היו יותר מדי מקורבים לעיתונאים ומנהלים שיחות צפופות עם הבעלים יואב כץ. את כולם החליף המאמן בעוגנים כמו שטקוס, גבריאל תמאש ואלון תורג'מן. בסופו של תהליך, שיחל ב־8 בינואר, זה גם מה שיקרה בבית"ר, ואתם מאוד תופתעו אילו שמות ייצאו מבית וגן לבלי שוב.

× × ×

שלא תטעו: בית"ר סיימה את המשחק מול הפועל תל אביב עם פחות קילומטראז' מהיריבה. האדומים רצו 100 קילומטר במשחק הזה, בית"ר 99.3, אבל בפרמטר של פעולות הלחימה זה היה חד־צדדי לחלוטין, כי החניכים של קלינגר עשו אחוזים גבוהים של תאקלים מוצלחים, ניצחו ברוב קרבות האוויר בכדורי הגובה ועשו ספרינטים במספרים כפולים מאלה של האדומים. הסיפור הוא, איך לא, גם מזל. הפועל היא קבוצה אימפוטנטית שלא מסוגלת להבקיע. היא היתה שווה שער במחצית הראשונה אבל לא השיגה אותו, מה שפתח לבית"ר את הדרך.

"המזל שלנו הוא שהבקענו שער כבר בהתחלה ולא ספגנו עד השליש האחרון של המשחק, כי יש לנו נטייה אחרי שאנחנו סופגים להיכנס למרה שחורה ולברוח מהכדור. זו היתה הפעם הראשונה שהדקות עוברות וזה עדיין 0:1 לנו, אז הפועל נלחצה ואנחנו התחלנו לחפש את השער השני", אומרים בבית"ר. השאלה הגדולה אם היתה כאן התעלות חד־פעמית מול קבוצה שהיא אפילו יותר גרועה מבית"ר מתבקשת, אבל תשובה עליה נוכל לקבל רק ביום ראשון מול מכבי פתח תקווה. קלינגר, בכל מקרה, מנסה בכל דרך להסביר לשחקנים שלו ש"לא קרה כלום. לא עשינו כלום ועד שלא נעוף (בהדגשה) מהאזור של הקו האדום אין לנו מה לחגוג". אלי אוחנה אמר לשחקנים השבוע: "המשחק ביום ראשון נגד פתח תקוה הוא משחק העונה שלכם. ואני אגיד את זה גם לפני משחק הליגה הבא מול הפועל חדרה".

דווקא הניצחון ביום שני האחרון הוליד אחריו אנחת רווחה של אישה אחרי לידה, כפי שתיאר זאת גורם במועדון. אחרי ההפסד לרעננה והקללות לשחקנים מול נתניה היה ברור שהפסד להפועל תל אביב, שיקבור את בית"ר במקום האחרון ועוד הפסד ליריבה המרה מוולפסון, היה יוצר חוסר אמון טוטאלי בין הקבוצה לאוהדים. "אחרי הפסד להפועל היינו נתקלים בגיהינום ביום ראשון בטדי מול פתח תקווה. עכשיו אנחנו מקווים שהקהל קיבל אנרגיות חדשות לתמוך בנו", אמרו שחקנים בקבוצה. "הגיע הזמן אחרי ששליש ליגה מאחורינו שהמומנטום יתהפך לטובתנו".

הבעיה היא שאת אותן זמירות שמענו אחרי הניצחון על סכנין ואחרי הפרמיירה של קלינגר עם שלוש נקודות בסמי עופר מול מכבי חיפה. בקיצור, בית"ר מגיעה למשחק מול מכבי פתח תקווה בדיוק כפי שהגיעה למפגש מול מכבי פתח תקווה במחזור הראשון של הליגה: עמוסת בעיות ותקוות, מלאה בחורים בסגל אבל עם אור בקצה המנהרה. אז, בפתיחת הליגה, זה היה חוגג. היום זה הניסיון של קלינגר ליצור כאן קבוצה בריאה, לא טובה, לא מוכשרת ולא סוחפת, רק בריאה. ולא, לא שכחנו שכולם סימנו את שלושת המשחקים מול רעננה, נתניה והפועל תל אביב כאבן דרך לעונה של בית"ר, שלושה משחקים שבסופם השיגה בית"ר מאזן עלוב של ארבע נקודות בלבד.

65 ספירנטים עשה יאקוב סילבסטר במשחק מול הפועל תל אביב. זה מספר מפלצתי, כי הראשון בליגה בפרמטר הזה, דולב חזיזה מבני יהודה, מבצע 40 ספירנטים בממוצע. סילבסטר הוא המצטיין במשחק ביום שני כי הוא לא הפסיק לרוץ, לשמור על הכדור ולהיות האיש שנמצא בכל פינה במגרש, יחד עם עידן ורד שגמע 11 קילומטר.

זה מה שלא מבינים בבית"ר: שלפעמים לא צריך להחליף שעון שעובד בשעון חדש גם אם הוא יותר יוקרתי. סילבסטר רואה את השכונה שעושה אולנארה ואת הפציעה הבלתי נגמרת של אנתוני וארן, שכנראה לא עומד בלחץ, והוא מבין סוף סוף שהוא החלוץ הבכיר בבית"ר אז בגלל זה הוא נראה ככה. זה לקח חשוב למי שרוצה כל הזמן להמציא את הגלגל. קלינגר יצא מגדרו לנוכח ההופעה של סילבסטר ("הוא לא הבקיע אבל עשה הכול על המגרש"). שחקנים בבית"ר לא פראיירים, הם משגעים את קלינגר כבר שבועות ש"יאקוב צריך לשחק כי הוא גבר ומקצוען". זה עוד נדבך בשרשרת של בית"ר החדשה שקלינגר מנסה ליצור כאן: תנו הכול על המגרש והיכולת תהיה הבונוס. סילבסטר הוא דוגמה מצוינת.

יוסי בניון רוצה לחזור לבית"ר. בלי לפגוע בכבודו של אחד הכדורגלנים הגדולים בהיסטוריה של הכדורגל הישראלי, אם חוגג, שהיה מוכן לשלם הרבה כסף לפני כמה חודשים כדי שבניון יחזור לבית וגן, יבצע את המהלך הזה הוא יירה ברגל של הקבוצה שלו. בניון הוא המקרה הקלאסי של שחקנים שאסור לחוגג לצרף יותר לבית"ר, לא העונה וגם לא בעונות הבאות.

עייפנו די מטל בן חיים, ערן לוי, אולנארה, ועוד כאלה שברגע שהם לא רואים הרכב הם מתנהגים בואכה גיל 40 כמו ילדים עם המשפט המוכר "שוברים את הכלים ולא משחקים".

גם המסרים שלפיהם בבית"ר בניון צפוי להיות ילד טוב ירושלים ולהסתפק בפירורי דקות לא מחזיקים מים כי התשוקה לשחק כל הזמן עד שיכבו את האורות חזקה ממנו. קלינגר נמנע מלהתייחס לסוגיית בניון כי עדיין לא עלתה על השולחן ולמה לו להיכנס לפינות היפותטיות, אבל סביר מאוד שאם חוגג יציע לו את בניון הוא יתנגד נמרצות. הוא מחפש במגירה טופס טיולים לכל מי שעושה לו פרצופים ושביתות מדומות, אז הוא יביא לפה עוד שחקן שברגע שלא יודיעו לו שהוא בהרכב שבוע מראש ובכתב ובאמצעות נוטריון ייקח מונית וייסע הביתה? בסוף שנות ה־80 היו כאן שני שחקנים קצת פרובלמטיים, שלמה שירזי ואטנס פאשב הבולגרי המשופם.

כשהיו מתקשרים לאברהם לוי ואומרים לו שהיה בלגן באימון, לוי היה שואל "מי זה הפעם: זה עם השפם (פאשב) או זה עם האופנוע (שירזי)". "אם יביאו את יוסי", אומר שחקן בבית"ר, "צריך לשים מצלמה בחדר ההלבשה ולשדר את זה בערוץ הריאליטי, כי זו תהיה תוכנית... פיצוץ".

× × ×

קלינגר זוכה בבית וגן (ולא בגלל הנצחון על הפועל תל אביב) להרבה מחמאות בגלל הניסיון שלו לייצר קבוצה בצלמו בנסיבות הקיימות. למשל, האומץ לזרוק למים את אור זהבי, שחקן שבעונה שעברה דשדש עם הפועל ירושלים בליגה א' ואלי אוחנה התעקש בקיץ שיהיה חלק מהסגל. זהבי (שסוף סוף משחק בתפקידו המקורי כבלם ולא כמגן כפי שהיה בתקופת גיא לוזון) מוסיף הרבה מהירות להגנה של בית"ר שנראתה סוף סוף כמו שצריך בשני האחרון במושבה. הבעיה היא, שזהבי תפס את מקומו של טל כחילה, מה שגורם לתסיסה בפורומים של אוהדים כולל ההשערות שמספר 6 יעזוב בינואר. "גם זהבי הוא שחקן בית" מזכירים בבית"ר, "אלה החלטות מקצועיות של מאמן".

סילבסטר. צילום: עוז מועלם

אביו של כחילה, אהוד אמר שבוע בעניין הזה: "טל תמיד היה נאמן לבית"ר כשאחרים רדפו אחרי כסף גדול במקומות אחרים. אם המועדון יחליט לשחרר אותו, אז עם כל הכאב אין לנו הרבה מה לעשות". יש מי שטוען, שכחילה נפל קורבן לתוצאות האחרונות של בית"ר בזמן שטל בן חיים היה זה שאמור לשלם את המחיר. בית"ר בכל מקרה בודקת את האפשרות לצרף את שיר צדק מהפועל באר שבע בחודש ינואר. אחרי תקופה ארוכה, בה חיפש עוזר בעל שיעור קומה, ניסן יחזקאל הוא יד ימינו החדש  של קלינגר.

כרטיס בית"ריסט שהושק בשבוע שעבר על ידי משה חוגג יעניק למי שרכש אותו, הנחה משמעותית במשחקי הבית הקרובים. כרטיס למשחק ביום ראשון יזכה את בעלי בית"ריסט ברכישת כרטיס למשחק ב־40 שקלים בלבד במקום שמונים שקלים. בשבת הבאה במשחק הגביע מול מכבי תל אביב, בית"ריסט יאפשר רכישת כרטיס ב־60 שקלים במקום 120 שקלים. עד כה יש היענות רבה למיזם המבורך הזה כשכמה אלפים בודדים, כבר רכשו את כרטיס הבית"רסיט.